Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42049 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ακόμα έχω κλείσει και την εξωτερική παροχή του αέρα που πηγαίνει στο κάτω μέρος του τζακιού. Έχω ελέγξει με χαρτί την στεγανότητα του κορδονιού στη πόρτα. Από την μπροστινή πλευρά είναι μονωμένη. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάποιο γκρέμισμα για να δω τι μπορεί να συμβαίνει.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42050 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Τω λοιπόν

Άναψα το τζάκι μου και εγώ μετά απο ολική επανατοποθέτηση απο εμένα λόγω κάκιστης δουλειάς του μάστορα. Έχουμε και λέμε:

Σπίτι: 135 τμ μεζονέτα
Εξωτερική θερμοκρασία: 15
Εσωτερική πριν: 19,5
Εσωτερική τώρα 1,30 ώρα μετά: 22,5 στον κάτω χώρο αλλά μακριά απο το τζάκι (το τζάκι ειναι στη γωνία και το θερμόμετρο στην απέναντι γωνία όσο πιο μακριά γίνεται)

Η κασέτα είναι La nordica 70 ventilato. Εντός της φούσκας έχω φτιάξει εναλλάκτη με γαλβανιζέ λαμαρίνα. Δεν έβαλα εναλλάκτη έτοιμο γιατί δεν χώραγε. Ο εναλλάκτης δεν είναι ότι καλύτερο δεδομένου ότι είναι αρκετά μεγάλος δλδ ο αέρας μπαίνει σε ένα μεγάλο θάλαμο και βγαίνει απο πάνω δεξιά και αριστερά. Τα ξύλα που έβαλα δεν ήταν και ότι καλύτερα, κάποια που βγήκα πριν λιγες μέρες που είναι μέν ξερά αλλά είαν αποροφήσει υγρασία απο βροχες των προηγούμενων ημερών. Ακόμα και έτσι ατή τη στιγμή φυσάει αέρας απο πάνω με 600άρι μοτέρ στην 5 σκάλα 61 βαθμούς και η κασέτα φυσάει 75 περίπου (εβαλα θερμομετρο φούρνου μπροστά) με το βεντιλατέρ στο φουλ.
Νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά :) ! Η κασέτα σίγουρα είναι μικρή για το δεδομένο σπίτι. Πιστεύω ότι με καλά ξύλα (που έχω αρκετά, κυρίως ελιά) και τσίτωμα στην αρχή θα έχω καλά αποτελέσματα και σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες.


Σήμερα δεύτερη δοκιμή με ίδιες συνθήκες με τις χθεσινές. Η διαφορά έγκειται στα ξυλα. Ξερά για προσάναμα, ξερά και τα χοντρά (ελιά περίπου 3 κιλά).
Τα βεντιλατέρ της κασέτας άναψαν μετά απο 31 λεπτά (ρεκόρ για μένα!!! Προφανώς έπαιξε ρόλο η σωστή τοποθέτηση με πετροβάμβακα γύρω γύρω, όχι κολλητά).
Θερμοκρασία αέρα κασέτας: 90-95 στο 5/5
Θερμοκρασία αέρα εναλλάκτη: 67 στο 3/10

Πολύ χαίρομαι!!!

Ε πείτε ένα μπράβο ρε παιδιά!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42056 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΜΠΡΑΒΟ Καλές ζέστες

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42068 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Σήμερα δεύτερη δοκιμή με ίδιες συνθήκες με τις χθεσινές. Η διαφορά έγκειται στα ξυλα. Ξερά για προσάναμα, ξερά και τα χοντρά (ελιά περίπου 3 κιλά).
Τα βεντιλατέρ της κασέτας άναψαν μετά απο 31 λεπτά (ρεκόρ για μένα!!! Προφανώς έπαιξε ρόλο η σωστή τοποθέτηση με πετροβάμβακα γύρω γύρω, όχι κολλητά).
Θερμοκρασία αέρα κασέτας: 90-95 στο 5/5
Θερμοκρασία αέρα εναλλάκτη: 67 στο 3/10

Πολύ χαίρομαι!!!

Ε πείτε ένα μπράβο ρε παιδιά!!! :)


ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ αντε καλες ζεστες και καλο χειμώνα ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42071 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Την βοήθεια σας. Άμα θέλω να απαντήσω σε κάποιον, πως μπορώ να μεταφέρω το μήνυμά του, στη δική μου σελίδα (μήνυμα);;; Ώστε όταν κάνω υποβολή του δικού μου μηνύματος να φαίνεται και το δικό του 'Η και περισσοτέρων;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42072 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εμεις οι Nordica-δες θα σας ξεπεράσουμε εσάς τους Invicta-δες!!!

:woohoo: :lol: :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.683 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ