Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40824 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε: και πώς θα καταφέρω να ζεστάνω γρήγορα 450 κυβικά μέτρα αέρα?Το σπίτι μου έχει περίπου την ίδια φιλοσοφία με το δικό σου Asteris(με βάση τα όσα διάβασα στις αρχικές σελίδες)...Επίσης φεύγω στις 7 το πρωί και γυρνάω βράδυ στις 9 - 10 οπότε θα ήθελα για κανα 5 ωρο το σπίτι να ζεσταίνεται καλά...



www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...foyer-argan-887.html
αν μπορεί κάποιος ας δει αυτήν την περίπτωση να μου πει πώς του φαίνεται....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40829 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τα foyer φυσικής ροής, δεν είναι τζάκια της στιγμής, θέλουν μιά ώρα μόνο για να ξεκινήσουν να βγάζουν ζεστό αέρα, οπότε 450 κυβικά χώρου θα θέλει 3 ώρες για να ανέβουν 2-3 βαθμούς, την στιγμή που ένα μονομπλόκο θα έκανε την μισή περίπου ώρα. Οπότε και τα δυό μαζί (και φυσική ροή ικανή για 450 κυβικά και γρήγορη θέρμανση) δεν γίνονται. Και το γυρνάω σπίτι 9 το βράδυ και ξεκινάω να βάλω τζάκι να κάψει, είναι άτυχη επιλογή τύπου θέρμανσης.

Το τζάκι θέλει άνθρωπο να το ταΐζει όλη μέρα, να δουλεύει με το πάσο του, όχι να το τσιτώνεις για 3-4 ώρες να βγάλει τα συκώτια του για να ζεστάνει μέσα σε ένα δίωρο. Έτσι θα έχεις και μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας πάνω κάτω, το πάνω ποτέ δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά μέσα σε 4-5 ώρες βραδυνής καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40841 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Τα foyer φυσικής ροής, δεν είναι τζάκια της στιγμής, θέλουν μιά ώρα μόνο για να ξεκινήσουν να βγάζουν ζεστό αέρα, οπότε 450 κυβικά χώρου θα θέλει 3 ώρες για να ανέβουν 2-3 βαθμούς, την στιγμή που ένα μονομπλόκο θα έκανε την μισή περίπου ώρα. Οπότε και τα δυό μαζί (και φυσική ροή ικανή για 450 κυβικά και γρήγορη θέρμανση) δεν γίνονται. Και το γυρνάω σπίτι 9 το βράδυ και ξεκινάω να βάλω τζάκι να κάψει, είναι άτυχη επιλογή τύπου θέρμανσης.

Το τζάκι θέλει άνθρωπο να το ταΐζει όλη μέρα, να δουλεύει με το πάσο του, όχι να το τσιτώνεις για 3-4 ώρες να βγάλει τα συκώτια του για να ζεστάνει μέσα σε ένα δίωρο. Έτσι θα έχεις και μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας πάνω κάτω, το πάνω ποτέ δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά μέσα σε 4-5 ώρες βραδυνής καύσης.

Οπότε Asteris από ό,τι καταλαβαίνω μου συστήνεις να βάλω monoblock...Όπου έχω πάει όμως με προειδοποιούν οτι το monoblock έχει μικρή σχετικά διάρκεια ζωής,οτι σκευρώνει εύκολα,οτι χωρίς ρεύμα θα μου καταστραφεί...Σε παρακαλώ μην εκνευρίζεσαι με τις συνεχείς ερωτήσεις μου αλλά πρέπει να βάλω κάτι άμεσα γιατί μπαίνω δεκέμβριο στο καινούρι σπίτι και η οικογένεια ...θα κρυώνει :unsure: Άπό monoblock τα PALAZETTI .JOLLY-MEC,ARTISTI CAMINETI....ποιά είναι η καλύτερη επιλογή από σκοπιάς ποιότητας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40865 από esteban
Απαντήθηκε από esteban στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ειμαι σε αναζητηση ενεργειακου τζακιου αλλα δεν εχω ιδεα ποιες εταιριες ειναι καλες ή τι πρεπει να προσεξω γενικως πριν παρω μια αποφαση.
Ποιες εταιριες ειναι καλες και αξιοπιστες?
Απο αυτα που εχω δει μεσα στο ιντερνετ μου αρεσαν 2 συγκεκριμενα.
Το ενα ειναι αυτο www.edilkamin.com/el/focolari_chi...focolare_side_2.aspx
και το αλλο ειναι αυτο invicta-sa.com/portail/en/produits/chauf...yer-700-selenic.html αλλα το μοντελο 6769-02 που εχει και αλλο τζαμι στα πλαινα.
Απο κοντα ειδα και τα nordpeis και μου ειπαν οτι ειναι καλα αλλα δεν μου αρεσαν πολυ εμφανισιακα.Λιγο τσιμπημενες τις ειδα τις τιμες τους.

Τωρα καποιες ερωτησεις:
1.Αυτα ποσο εχουνε περιπου το καθενα για να συγκρινω τιμες και ποια ειναι τα καλυτερα(σε ολους τους τομεις) απο αυτους που ξερουν και τα εχουν δοκιμασει?
2.Τι να προσεξω και τι να ρωτησω πριν απο την αγορα τους για να μην με κοροιδεψουν?
3.Το τζακι με τι ειναι καλυτερο να επενδυθει για να μην εχω προβληματα καθε ειδους τυπου.Μου αρεσει να γινει με γυψοσανιδα ποιο πολυ.
4.Ο χωρος ειναι 70 τετραγωνικα ημιυπογειος με πετρα τουλαχιστον 50-60 ποντους αν αυτο βοηθαει στην επιλογη.

Δεν ξερω τι αλλο να ρωτησω οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40985 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οπότε Asteris από ό,τι καταλαβαίνω μου συστήνεις να βάλω monoblock...Όπου έχω πάει όμως με προειδοποιούν οτι το monoblock έχει μικρή σχετικά διάρκεια ζωής,οτι σκευρώνει εύκολα,οτι χωρίς ρεύμα θα μου καταστραφεί...Σε παρακαλώ μην εκνευρίζεσαι με τις συνεχείς ερωτήσεις μου αλλά πρέπει να βάλω κάτι άμεσα γιατί μπαίνω δεκέμβριο στο καινούρι σπίτι και η οικογένεια ...θα κρυώνει :unsure: Άπό monoblock τα PALAZETTI .JOLLY-MEC,ARTISTI CAMINETI....ποιά είναι η καλύτερη επιλογή από σκοπιάς ποιότητας?

Και monoblock να είναι , πάλι θέλει κάποιον να την ταίζει ... είσαι σίγουρος ότι θα ικανοποιηθείς με το τζάκι ; Αν ξεκίναγε να ανάβει στις 3 το μεσημέρι , τότε ναι θα ήταν μια καλή λύση θέρμανσης ... όμως στις 8 το βράδυ δεν θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ... Μήπως πρέπει να βρείς κάποια άλλη λύση ; από ότι βλέπω χρειάζεσαι πολλά κυβικά αέρα ... μήπως 2 τζάκια ή ένα τζάκι και μία σόμπα με αθροιστική δύναμη άνω των 450 κμ θα σου φέρει καλύτερο αποτέλεσμα ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41018 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε: Τα foyer φυσικής ροής, δεν είναι τζάκια της στιγμής, θέλουν μιά ώρα μόνο για να ξεκινήσουν να βγάζουν ζεστό αέρα, οπότε 450 κυβικά χώρου θα θέλει 3 ώρες για να ανέβουν 2-3 βαθμούς, την στιγμή που ένα μονομπλόκο θα έκανε την μισή περίπου ώρα. Οπότε και τα δυό μαζί (και φυσική ροή ικανή για 450 κυβικά και γρήγορη θέρμανση) δεν γίνονται. Και το γυρνάω σπίτι 9 το βράδυ και ξεκινάω να βάλω τζάκι να κάψει, είναι άτυχη επιλογή τύπου θέρμανσης.

Το τζάκι θέλει άνθρωπο να το ταΐζει όλη μέρα, να δουλεύει με το πάσο του, όχι να το τσιτώνεις για 3-4 ώρες να βγάλει τα συκώτια του για να ζεστάνει μέσα σε ένα δίωρο. Έτσι θα έχεις και μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας πάνω κάτω, το πάνω ποτέ δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά μέσα σε 4-5 ώρες βραδυνής καύσης.

Οπότε Asteris από ό,τι καταλαβαίνω μου συστήνεις να βάλω monoblock...Όπου έχω πάει όμως με προειδοποιούν οτι το monoblock έχει μικρή σχετικά διάρκεια ζωής,οτι σκευρώνει εύκολα,οτι χωρίς ρεύμα θα μου καταστραφεί...Σε παρακαλώ μην εκνευρίζεσαι με τις συνεχείς ερωτήσεις μου αλλά πρέπει να βάλω κάτι άμεσα γιατί μπαίνω δεκέμβριο στο καινούρι σπίτι και η οικογένεια ...θα κρυώνει :unsure: Άπό monoblock τα PALAZETTI .JOLLY-MEC,ARTISTI CAMINETI....ποιά είναι η καλύτερη επιλογή από σκοπιάς ποιότητας?


Σου συστήνω monoblocco, μπας και ζεστάνει λίγο πιό γρήγορα τον χώρο σου. Γιατί το να ανάβεις τζάκι φυσικής ροής στις 9 το βράδυ, θα σε ζεστάνει στις 12 και τα πάνω δωμάτια στις 2 το βράδυ. Βασικά ότι τζάκι και να βάλεις, αν το ανάβεις στις 9 το βράδυ δεν ενδείκνυται για κύρια θέρμανση. Η λογική λέει να καις μιά ώρα πετρέλαιο-αέριο για να έρθει το σπίτι σε νορμάλ θερμοκρασία, ενώ ταυτόχρονα έχεις ανάψει το τζάκι ώστε μετά να καίει μόνο αυτό. Έτσι, μπορείς να πάρεις και σκέτο foyer φυσικής ροής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.525 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ