Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40797 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος,οπότε το βεντιλατέρ δεν λειτουργεί,μπορεί το τζάκι να δουλέψει σαν τζάκι παθητικής ροής και για πόση ώρα?Ή πρέπει να έχει γίνει αντίστοιχη πρόβλεψη κατά την τοποθέτηση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40804 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο εναλλάκτης δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα όπως και τα foyer, οι κασέτες όμως έχουν ποιο μεγάλο πρόβλημα και θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα και εάν η φωτιά είναι πολύ δυνατή και η θερμοκρασία πολύ μεγάλη θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και κανένα ξύλο ώστε να πέσει ποιο γρήγορα.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40813 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε: Ο εναλλάκτης δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα όπως και τα foyer, οι κασέτες όμως έχουν ποιο μεγάλο πρόβλημα και θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα και εάν η φωτιά είναι πολύ δυνατή και η θερμοκρασία πολύ μεγάλη θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και κανένα ξύλο ώστε να πέσει ποιο γρήγορα.

Εγώ σκέφτομαι να βάλω foyer 18κw με βεντιλατέρ 900κκ/ώρα, για θέρμανση 80τμ ενιαίου και άλλα 80τμ στον πάνω όροφο με φυσική ροή από το άνοιγμα της σκάλας(4Χ4μέτρα).Λόγω του οτι φοβάμαι τις διακοπές του ρεύματος (άλλωστε με τη σημερινή ενεργειακή-οικονομική κρίση δεν είναι διόλου απίθανο να είναι πολλές,συχνές και μεγάλης διάρκειας...)θα ήθελα να έχω και τη δυνατότοητα φυσικής ροής.Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν τι πρέπει να κάνω???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40815 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε:

pzarkad έγραψε: Asteris,
Εάν είναι σωστά τα στοιχεία του manual της κασέτας Invicta 700 turbo θα πρέπει η είσοδος εξωτερικού αέρα να είναι Φ300 και η συνολική εκτόνωση από το θερμοθάλαμο αντίστοιχη με Φ450. Έτσι το καταλαβαίνω. Κάνω λάθος? μήπως είναι υπερβολικά τα νούμερα?


Καθόλου. Όσο μικρότερη η διατομή, τόσο πιό αργή η ροή και τόσο πιό γρήγορη η αύξηση θερμοκρασίας εντός του θαλάμου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40816 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

rivol έγραψε: Ο εναλλάκτης δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα όπως και τα foyer, οι κασέτες όμως έχουν ποιο μεγάλο πρόβλημα και θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα και εάν η φωτιά είναι πολύ δυνατή και η θερμοκρασία πολύ μεγάλη θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και κανένα ξύλο ώστε να πέσει ποιο γρήγορα.

Εγώ σκέφτομαι να βάλω foyer 18κw με βεντιλατέρ 900κκ/ώρα, για θέρμανση 80τμ ενιαίου και άλλα 80τμ στον πάνω όροφο με φυσική ροή από το άνοιγμα της σκάλας(4Χ4μέτρα).Λόγω του οτι φοβάμαι τις διακοπές του ρεύματος (άλλωστε με τη σημερινή ενεργειακή-οικονομική κρίση δεν είναι διόλου απίθανο να είναι πολλές,συχνές και μεγάλης διάρκειας...)θα ήθελα να έχω και τη δυνατότοητα φυσικής ροής.Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν τι πρέπει να κάνω???


Να μην βάλεις καθόλου βεντιλατέρ. Για την συγκεκριμένη εφαρμογή δεν χρειάζεται καθόλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40823 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
και πώς θα καταφέρω να ζεστάνω γρήγορα 450 κυβικά μέτρα αέρα?Το σπίτι μου έχει περίπου την ίδια φιλοσοφία με το δικό σου Asteris(με βάση τα όσα διάβασα στις αρχικές σελίδες)...Επίσης φεύγω στις 7 το πρωί και γυρνάω βράδυ στις 9 - 10 οπότε θα ήθελα για κανα 5 ωρο το σπίτι να ζεσταίνεται καλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.551 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ