Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40773 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Giannis JPS έγραψε: Καλημέρα
Αν μπορεί κάποιος ας μου αναντήσει στο ακόλουθο που είχα ρωτήσει και παλαιότερα και να μου δώσει κάποιες συμβουλές.
................................................................
Διαβάζω το forum και συλλέγω πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση τζακιού
με φυσική κίνηση αέρα χωρίς βεντηλάτερ απλού τοιχώματος.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον θερμοθάλαμο – φούσκα τζακιού.

Αυτό που βλέπω στη κατασκευή του θερμοθαλάμου είναι ότι ο χώρος εσωτερικά μονώνετε με

πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου ώστε να φτιαχτεί ένα χώρος κλειστός για να γίνει

η κίνηση του ζεστού αέρα. Ο χώρος αυτό θα πρέπει να είναι καλά σφραγισμένος ακόμη και στα

σημείο ένωσης των φύλλων του πετροβάμβακα (με ταινία αλουμινίου) ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να

να καούν ίνες πετροβάμβακα και υπάρχει μυρωδιά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.

Ο θάλαμος μπορεί να κλισθεί με πυράντοχη γυψοσανίδα ώστε να μην υπάρχει να υπάρχει άμεση επαφή ζεστού αέρα και πετροβάμβακα. Με αυτό τον τρόπο ο χώρος θα γίνει πιο καθαρός και ο ζεστός αέρας θα έρχεται σε επαφή με την γυψοσανίδα ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα για μυρωδιές . Και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μπει απλός πετροβάμβακας χωρίς αλουμίνιο που θα μειώσει και το κόστος αγοράς του.

Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που θα μπορούσε να κλισθεί ο θάλαμος.

Αν μπορεί να γίνει αυτό ποιός ο λόγος που δεν γίνεται?
Όσο αναφορά το κοστος που λες πετροβαμβακα απλού με αυτού με το αλουμίνιο ειναι πολυ μικρη για να το σκεφτεσαι

Ευχαριστώ

Γιάννης


Απο τα λίγα που ξέρω δε νομίζω να βρεις γυψοσανιδα να σου αντέχει στην άμεση επαφή με το θερμοθαλαμο τόσο μεγάλη θερμοκρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40780 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάποιοι τον φτιάχνουν από λαμαρίνα, όπως είναι τα μονομπλόκ και πάλι γυψοσανίδα εξωτερικά αλλά και σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να μπει πετροβάμβακας εσωτερικά της γυψοσανίδας.
Και αυτό γίνεται για να προστατέψουμε την γυψοσανίδα και φυσικά πρέπει να μπουν και τα ανάλογα εξαεριστικά.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40784 από abc
Απαντήθηκε από abc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν ήταν να είναι όλη την ώρα ανοιχτό, δεν θα υπήρχε λόγος να βρίσκεται εκεί, θα το παραλείπανε οι κατασκευαστές. Το κλαπέ ανοίγει μόνο όταν ανοίγεις την πόρτα, ώστε να επιτρέψει μεγάλη ροή αέρα προς την καμινάδα και να μην γυρίσει ο καπνός προς το σπίτι. Με κλειστή την πόρτα το έχουμε τέρμα κλειστό, ώστε να κρατάει την θερμότητα εντός της εστίας και να ανεβάζει την απόδοση της εστίας.

Καλημέρα. Αν το κλαπέ πρέπει να είναι τέρμα κλειστό με κλειστή την πόρτα γιατί τότε έχει μία βίδα που ρυθμίζεις το πόσο θα κλείνει (ή αν θέλεις το πόσο θα μένει ανοιχτό)? Προφανώς υπάρχει κάποιος λόγος τον οποίο εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω.

Και κάτι άλλο, κλαπέ, κλαπέτο, κόφτρα είναι το ίδιο πράγμα, γιατί έχω μπερδευτεί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40792 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κόφτρα-ανακλαστήρας είναι μιά μεταλλική πλάκα που μπαίνει στο ταβάνι του τζακιού, για να εκτρέπει τις φλόγες και τα καπναέρια προς το πλάι τη εστίας, ώστε να ζεσταίνονται τα μέταλλα πιό πολύ.

Το κλαπέ εννοείται ότι αφήνει μιά πολυ μικρή χαραμάδα για να περνάν τα καπναέρια, δεν σφραγίζει εντελώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40795 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris,
Εάν είναι σωστά τα στοιχεία του manual της κασέτας Invicta 700 turbo θα πρέπει η είσοδος εξωτερικού αέρα να είναι Φ300 και η συνολική εκτόνωση από το θερμοθάλαμο αντίστοιχη με Φ450. Έτσι το καταλαβαίνω. Κάνω λάθος? μήπως είναι υπερβολικά τα νούμερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40796 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

abc έγραψε: Αν το κλαπέ πρέπει να είναι τέρμα κλειστό με κλειστή την πόρτα γιατί τότε έχει μία βίδα που ρυθμίζεις το πόσο θα κλείνει (ή αν θέλεις το πόσο θα μένει ανοιχτό)? Προφανώς υπάρχει κάποιος λόγος τον οποίο εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω.


Γιατί δεν έχουν όλες οι καμινάδες τον ίδιο ελκυσμό. Ένα τζάκι με καμινάδα ύψους 8 μέτρων έχει διαφορετικό Pa (υποπίεση) σε σχέση με ένα ολόιδιο τζάκι αλλά με καμινάδα 4 μέτρα. Στο τελευταίο θα πρεπε να έχεις ποιο ανοιχτό το κλαπέτο σε σχέση με το πρώτο.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ