Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40737 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το γράφεις εσύ ο ίδιος στο post σου, 700 χ 100 και 700 χ 150

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40739 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε διάμετρο εννοώ. Φ250. Κασέτα είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40743 από esteban
Απαντήθηκε από esteban στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

esteban έγραψε: Καλησπερα σε ολους κι απο εμενα.
Ειμαι σε αναζητηση ενεργειακου τζακιου αλλα δεν εχω ιδεα ποιες εταιριες ειναι καλες ή τι πρεπει να προσεξω γενικως πριν παρω μια αποφαση.
Ποιες εταιριες ειναι καλες και αξιοπιστες?
Απο αυτα που εχω δει μεσα στο ιντερνετ μου αρεσαν 2 συγκεκριμενα.
Το ενα ειναι αυτο www.edilkamin.com/el/focolari_chiusi/focolare_side_2.aspx
και το αλλο ειναι αυτο invicta-sa.com/portail/en/produits/chauf...yer-700-selenic.html αλλα το μοντελο 6769-02 που εχει και αλλο τζαμι στα πλαινα.
Απο κοντα ειδα και τα nordpeis και μου ειπαν οτι ειναι καλα αλλα δεν μου αρεσαν πολυ εμφανισιακα.Λιγο τσιμπημενες τις ειδα τις τιμες τους.

Τωρα καποιες ερωτησεις:
1.Αυτα ποσο εχουνε περιπου το καθενα για να συγκρινω τιμες και ποια ειναι τα καλυτερα(σε ολους τους τομεις) απο αυτους που ξερουν και τα εχουν δοκιμασει?
2.Τι να προσεξω και τι να ρωτησω πριν απο την αγορα τους για να μην με κοροιδεψουν?
3.Το τζακι με τι ειναι καλυτερο να επενδυθει για να μην εχω προβληματα καθε ειδους τυπου.Μου αρεσει να γινει με γυψοσανιδα ποιο πολυ.
4.Ο χωρος ειναι 70 τετραγωνικα ημιυπογειος με πετρα τουλαχιστον 50-60 ποντους αν αυτο βοηθαει στην επιλογη.

Δεν ξερω τι αλλο να ρωτησω οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων.


Μια βοηθεια αν μπορει καποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40748 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Εάν είναι σωστά τα στοιχεία του manual της κασέτας Invicta 700 turbo θα πρέπει η είσοδος εξωτερικού αέρα να είναι Φ300 και η συνολική εκτόνωση από το θερμοθάλαμο αντίστοιχη με Φ450. Έτσι το καταλαβαίνω. Κάνω λάθος? μήπως είναι υπερβολικά τα νούμερα?
sherif, καλησπέρα!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40765 από Giannis JPS
Απαντήθηκε από Giannis JPS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα
Αν μπορεί κάποιος ας μου αναντήσει στο ακόλουθο που είχα ρωτήσει και παλαιότερα και να μου δώσει κάποιες συμβουλές.
................................................................
Διαβάζω το forum και συλλέγω πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση τζακιού
με φυσική κίνηση αέρα χωρίς βεντηλάτερ απλού τοιχώματος.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον θερμοθάλαμο – φούσκα τζακιού.

Αυτό που βλέπω στη κατασκευή του θερμοθαλάμου είναι ότι ο χώρος εσωτερικά μονώνετε με

πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου ώστε να φτιαχτεί ένα χώρος κλειστός για να γίνει

η κίνηση του ζεστού αέρα. Ο χώρος αυτό θα πρέπει να είναι καλά σφραγισμένος ακόμη και στα

σημείο ένωσης των φύλλων του πετροβάμβακα (με ταινία αλουμινίου) ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να

να καούν ίνες πετροβάμβακα και υπάρχει μυρωδιά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.

Ο θάλαμος μπορεί να κλισθεί με πυράντοχη γυψοσανίδα ώστε να μην υπάρχει να υπάρχει άμεση επαφή ζεστού αέρα και πετροβάμβακα. Με αυτό τον τρόπο ο χώρος θα γίνει πιο καθαρός και ο ζεστός αέρας θα έρχεται σε επαφή με την γυψοσανίδα ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα για μυρωδιές . Και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μπει απλός πετροβάμβακας χωρίς αλουμίνιο που θα μειώσει και το κόστος αγοράς του.

Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που θα μπορούσε να κλισθεί ο θάλαμος.

Αν μπορεί να γίνει αυτό ποιός ο λόγος που δεν γίνεται?


Ευχαριστώ

Γιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40769 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Οπως εχω γραψει, βρεθηκε ενα καταστημα απ'οπου μπορω να προμηθευτω περ.100 κιλα μπρικεττα για δοκιμη. Ομως μου φαινεται περίργο να ειναι η τιμη απαγορευτικη. Δηλαδη τα 10κιλα χρεωνονται 5Ε. Τα 960κιλα χρεωνονται 280Ε. Στα 10 κιλα κοστιζει το κιλο 0,5Ε. Στα 960κιλα κοστιζει το κιλο 0.29Ε. Βεβαια η μπρικεττα εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα απο το ξυλο. Ετσι σ'αυτην την περίπτωση, πρέπει να αγορασεις τα 960κιλά για δοκιμή;;; Αντε αν εχεις τα χρηματα να το ρισκαρεις και να αγοράσεις. Αν ομως ειναι μαπα το καρπουζι;;; Τι κάνεις;;; Η απάντηση σας μπορει να ειναι ψαξε για αλλον. Αυτό θα κάνω. Αλλα μαλλον η τιμη ανα κιλο για τα λιγα που θέλω, να ειναι περ. η ιδια. Εδω βλέπουμε για αλλη μια φορα την Ελληνικη επιχειρηματηκοτητα. Ο ιδιος εχει παλεττα μπρικεττα 1000κιλων Αυστριακη με 325Ε. Ο rivol μου εδωσε site απο μαγαζι που βρισκεται ομως στην Θεσ/νικη που εχει την ιδια μπρικεττα (Αυστρικη γραφουν και οι δυο) που πουλάει την παλεττα των 1000κιλων προς 285Ε, αλλα με τα μεταφορικα για Αθηνα (μενω ανατολικη Αττικη) μου κοστιζει 325Ε. Θα περασω απο το μαγαζι για να μιλησω με καποιον υπευθυνο. Εκτός αυτου στα Καλυβια, που εδρευει το μαγαζι, εχει πολλες ταβερνες που μας προμηθευουν με αρκετη χοληστερινη. Λεω να συνδιασω εργασία με τροφη. Παω να δω τους Μαραθονοδρόμους. ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.540 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ