Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40099 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

Asteris έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: @ Αστέρη ευχαριστώ πολύ,
Όπως έχω πει το σπίτι είναι 25ετίας και από πάνω έχει πλάκα με μόνωση φτιαγμένη πριν 25 χρόνια με πίσα για την υγρασία από πάνω πισόχαρτο,στη συνέχεια υαλοβάμβακα μονιάλ βαρέος τύπου, μετά ελαφρόπετρα, ελαφρομπετόν για τις κλίσεις και τέλος πλάκες πεζοδρομίου. Τότε αυτή ήταν η καλύτερη μόνωση. Κάθε φθινόπωρο περνάω σε διάφορα σημεία μονωτικό υλικό για την υγρασία. Από κάτω από το σοβά έχει φελιζόλ στο ταβάνι.Τα αλουμίνια είναι συρόμενα με διπλά τζάμια και φυσικά δεν κλείνουν όπως τα σύγχρονα ανοιγόμενα που κλείνουν αεροστεγώς. Οι τοίχοι είναι με διπλή σειρά τούβλο και στη μέση υαλοβάμβακας. Δεν ξέρω λοιπόν τι πρόσθετη μόνωση μπορώ να βάλω και πού. Για αλλαγή κουφωμάτων η δαπάνη είναι πολύ μεγάλη και δεν τη βλέπω προτιμώ να καίω παραπάνω ξύλα. Κάθε πρόταση δεκτή.


Ταράτσα στην Πεντέλη, μάλιστα. Όχι και τόσο καλή ιδέα για την περιοχή. Μάλλον δεν έχει να κάνεις και πολλά πράματα τότε. Κουφώματα-Θερμοπρόσοψη-σκεπή, όποτε επιτρέψουν τα οικονομικά. Μέχρι τότε όπως είπες, φτηνό ξύλο για καύσιμο...


Εφόσον δεν υπάρχει σκεπή, μήπως θα μπορούσε να εφαρμόσει τη λύση του συμφορουμίτη Βιομαζιστή , με ψευδοροφή γυψοσανίδας και εσωτερικά πετροβάμβακα (ή ορυκτοβάμβακα για οικονομία και μεγαλύτερο πάχος)?

Ημίμετρο θα μου πεις έναντι του σωστού τρόπου, αλλά θα του κάνει δουλειά με λιγότερα λεφτά από το να σηκώσει σκεπή.

Είναι και αυτό μια καλή ιδέα. Θα το δουλέψω οικονομικά και πρακτικά και θα δω. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40149 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
RIVOL σ'ευχαριστώ για τι site που μου έδωσες για τις μπρικέττες. Επειδή όμως είδα οτι είναι Θεσ/νίκη του τηλεφώνησα και τον ρώτησα μήπως υπάρχει αντιπρόσωπος στην Αττική. Δέν έχει αντιπρόσωπο, όμως μου έδωσε ένα site www.ecowoodhellas.gr που μπορώ να προμηθευτώ 100 κιλά για δοκιμή. Απ'οτι μου είπε την Αυστρική μπρικέττα μπορεί να μου την στείλει με μεταφορικη εταιρία με παράδοση 2-3 μέρες σε παλέτα 1,2Χ1 που είναι 1000κιλά και με κόστος 325Ε. Αλλά θα πάω απο την ecowoodhellas. Αυτή η εταιρία βρίσκεται στα Καλύβια Αττικής, εκεί που έχει τις ταβέρνες με τα παιδάκια. Το τερπόν μετά του ωφελίμου :lol: :lol: :lol:

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40157 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μπορει καποιοςνα μου θυμησει πως ανεβαζουμε φωτο?
παρατηρησα στην εστια στα πλαίνα και στην κοφτρα οτι εχει γινει λιγο χρωματος καφετι σαν σκουρια? απο υγρασια των ξυλων ειναι? οταν το αναβω παρατηρω οτι δημιουργειτε καποια σχετικη υγρασια μεσα στην εστια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40168 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: μπορει καποιοςνα μου θυμησει πως ανεβαζουμε φωτο?
παρατηρησα στην εστια στα πλαίνα και στην κοφτρα οτι εχει γινει λιγο χρωματος καφετι σαν σκουρια? απο υγρασια των ξυλων ειναι? οταν το αναβω παρατηρω οτι δημιουργειτε καποια σχετικη υγρασια μεσα στην εστια

χτυπάς προσθήκη αρχείου από κάτω σου βγάζει πίνακα φόρτωση αρχείου επιλέγεις στον πίνακα τη φωτό που θέλεις να ανεβάσεις μετά πατάς άνοιγμα και στη μεταφέρει στα συνημμένα. Αν θέλεις να τη βάλεις σε κάποιο σημείο του μηνύματος επιλέγεις με τον κένσορα το σημείο και πατάς εισαγωγή. Αν πάλι δεν ανεβαίνει η φωτό τα συζητάμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40206 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα παιδια,μπορει καποιος να μου κανει ξεκαθαρο κατι γιατι μαλλον δεν το εχω καταλαβει σωστα.
Λοιπον εχω ενα ενεργειακο τζακι laudel φυσικης ροης με θερμοθαλαμο.
επειδη παιρνω αερα για την ΚΑΥΣΗ εξωτερικο και ειναι σχετικα μακρια και με γωνιες ο μαστορας εβαλε ενα μοτερ κατω απο την εστια.Εκτος απο αυτο δεν παιρνει απο πουθενα αλλου αερα ουτε εσωτερικο ουτε εξωτερικο.Ειναι σωστο αυτο?νομιζω καπου διαβασα οτι θα πρεπει να παιρνει και εσωτερικο αερα.Τι ισχυει τελικα?Επισης οταν δεν δουλευει το μοτερ ανεβαζει στην περσιδα γυρω στους 200 βαθμους,οταν δουλευει το μοτερ ψυχει και την εστια μαλλον και παιζει 90 με 120 περιπου.Ειναι νορμαλ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40212 από stefo-gr
Απαντήθηκε από stefo-gr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: καλησπερα παιδια,μπορει καποιος να μου κανει ξεκαθαρο κατι γιατι μαλλον δεν το εχω καταλαβει σωστα.
Λοιπον εχω ενα ενεργειακο τζακι laudel φυσικης ροης με θερμοθαλαμο.
επειδη παιρνω αερα για την ΚΑΥΣΗ εξωτερικο και ειναι σχετικα μακρια και με γωνιες ο μαστορας εβαλε ενα μοτερ κατω απο την εστια.Εκτος απο αυτο δεν παιρνει απο πουθενα αλλου αερα ουτε εσωτερικο ουτε εξωτερικο.Ειναι σωστο αυτο?νομιζω καπου διαβασα οτι θα πρεπει να παιρνει και εσωτερικο αερα.Τι ισχυει τελικα?Επισης οταν δεν δουλευει το μοτερ ανεβαζει στην περσιδα γυρω στους 200 βαθμους,οταν δουλευει το μοτερ ψυχει και την εστια μαλλον και παιζει 90 με 120 περιπου.Ειναι νορμαλ?


τα 200 φανταζωμαι ειναι στο φουλ ( πιστευω νορμαλ ) εμενα εφτασε στων αραγωγο απο εναλλακτη 180 στο φουλ . αμα σου δουλευει χωρις μοτερ ασ'το

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.463 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ