Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40085 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Αστέρη ευχαριστώ πολύ,
Όπως έχω πει το σπίτι είναι 25ετίας και από πάνω έχει πλάκα με μόνωση φτιαγμένη πριν 25 χρόνια με πίσα για την υγρασία από πάνω πισόχαρτο,στη συνέχεια υαλοβάμβακα μονιάλ βαρέος τύπου, μετά ελαφρόπετρα, ελαφρομπετόν για τις κλίσεις και τέλος πλάκες πεζοδρομίου. Τότε αυτή ήταν η καλύτερη μόνωση. Κάθε φθινόπωρο περνάω σε διάφορα σημεία μονωτικό υλικό για την υγρασία. Από κάτω από το σοβά έχει φελιζόλ στο ταβάνι.Τα αλουμίνια είναι συρόμενα με διπλά τζάμια και φυσικά δεν κλείνουν όπως τα σύγχρονα ανοιγόμενα που κλείνουν αεροστεγώς. Οι τοίχοι είναι με διπλή σειρά τούβλο και στη μέση υαλοβάμβακας. Δεν ξέρω λοιπόν τι πρόσθετη μόνωση μπορώ να βάλω και πού. Για αλλαγή κουφωμάτων η δαπάνη είναι πολύ μεγάλη και δεν τη βλέπω προτιμώ να καίω παραπάνω ξύλα. Κάθε πρόταση δεκτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40088 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: Αστέρι , σε εμάς τους σελενακιδες πως δεν έχουν βάλει Κλαπε στην εξαγωγή;


Αφενός υπάρχει κόφτρα ίσα με το μπόι του Selenic, αφετέρου είναι τόσο καλά σφραγισμένο που δεν επιτρέπει αχρείαστη ροή αέρα μέσα στην εστία. Το μοντέλο με το κλαπέ είναι για όσους θέλουν να δουλεύουν πολύ ώρα το τζάκι με ανοιχτή την πόρτα, ώστε να μειώνουν την ροή τόσο, όσο να μην καπνίζει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40089 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Αστέρη
Να προσθέσω ότι υπάρχει και άλλη περσίδα εισαγωγής αέρα για φυσική ροή στη δεξιά μεριά του τζακιού που είναι ρυθμιζόμενη και την έχω πάντα ανοιχτή όταν ανάβει το τζάκι. Αν παρατηρήσω και άλλες φορές θερμοκρασίες πάνω από 120 και δεν μπορώ να το ελέγξω, θα προσθέσω μια ακόμη περσίδα εξαγωγής στη δεξιά μεριά του τζακιού στο ίδιο ύψος με τις άλλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40091 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: @ Αστέρη ευχαριστώ πολύ,
Όπως έχω πει το σπίτι είναι 25ετίας και από πάνω έχει πλάκα με μόνωση φτιαγμένη πριν 25 χρόνια με πίσα για την υγρασία από πάνω πισόχαρτο,στη συνέχεια υαλοβάμβακα μονιάλ βαρέος τύπου, μετά ελαφρόπετρα, ελαφρομπετόν για τις κλίσεις και τέλος πλάκες πεζοδρομίου. Τότε αυτή ήταν η καλύτερη μόνωση. Κάθε φθινόπωρο περνάω σε διάφορα σημεία μονωτικό υλικό για την υγρασία. Από κάτω από το σοβά έχει φελιζόλ στο ταβάνι.Τα αλουμίνια είναι συρόμενα με διπλά τζάμια και φυσικά δεν κλείνουν όπως τα σύγχρονα ανοιγόμενα που κλείνουν αεροστεγώς. Οι τοίχοι είναι με διπλή σειρά τούβλο και στη μέση υαλοβάμβακας. Δεν ξέρω λοιπόν τι πρόσθετη μόνωση μπορώ να βάλω και πού. Για αλλαγή κουφωμάτων η δαπάνη είναι πολύ μεγάλη και δεν τη βλέπω προτιμώ να καίω παραπάνω ξύλα. Κάθε πρόταση δεκτή.


Ταράτσα στην Πεντέλη, μάλιστα. Όχι και τόσο καλή ιδέα για την περιοχή. Μάλλον δεν έχει να κάνεις και πολλά πράματα τότε. Κουφώματα-Θερμοπρόσοψη-σκεπή, όποτε επιτρέψουν τα οικονομικά. Μέχρι τότε όπως είπες, φτηνό ξύλο για καύσιμο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimostg@gmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40097 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: @ Αστέρη ευχαριστώ πολύ,
Όπως έχω πει το σπίτι είναι 25ετίας και από πάνω έχει πλάκα με μόνωση φτιαγμένη πριν 25 χρόνια με πίσα για την υγρασία από πάνω πισόχαρτο,στη συνέχεια υαλοβάμβακα μονιάλ βαρέος τύπου, μετά ελαφρόπετρα, ελαφρομπετόν για τις κλίσεις και τέλος πλάκες πεζοδρομίου. Τότε αυτή ήταν η καλύτερη μόνωση. Κάθε φθινόπωρο περνάω σε διάφορα σημεία μονωτικό υλικό για την υγρασία. Από κάτω από το σοβά έχει φελιζόλ στο ταβάνι.Τα αλουμίνια είναι συρόμενα με διπλά τζάμια και φυσικά δεν κλείνουν όπως τα σύγχρονα ανοιγόμενα που κλείνουν αεροστεγώς. Οι τοίχοι είναι με διπλή σειρά τούβλο και στη μέση υαλοβάμβακας. Δεν ξέρω λοιπόν τι πρόσθετη μόνωση μπορώ να βάλω και πού. Για αλλαγή κουφωμάτων η δαπάνη είναι πολύ μεγάλη και δεν τη βλέπω προτιμώ να καίω παραπάνω ξύλα. Κάθε πρόταση δεκτή.


Ταράτσα στην Πεντέλη, μάλιστα. Όχι και τόσο καλή ιδέα για την περιοχή. Μάλλον δεν έχει να κάνεις και πολλά πράματα τότε. Κουφώματα-Θερμοπρόσοψη-σκεπή, όποτε επιτρέψουν τα οικονομικά. Μέχρι τότε όπως είπες, φτηνό ξύλο για καύσιμο...


Εφόσον δεν υπάρχει σκεπή, μήπως θα μπορούσε να εφαρμόσει τη λύση του συμφορουμίτη Βιομαζιστή , με ψευδοροφή γυψοσανίδας και εσωτερικά πετροβάμβακα (ή ορυκτοβάμβακα για οικονομία και μεγαλύτερο πάχος)?

Ημίμετρο θα μου πεις έναντι του σωστού τρόπου, αλλά θα του κάνει δουλειά με λιγότερα λεφτά από το να σηκώσει σκεπή.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40098 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ταράτσα στην Πεντέλη, μάλιστα. Όχι και τόσο καλή ιδέα για την περιοχή. Μάλλον δεν έχει να κάνεις και πολλά πράματα τότε. Κουφώματα-Θερμοπρόσοψη-σκεπή, όποτε επιτρέψουν τα οικονομικά. Μέχρι τότε όπως είπες, φτηνό ξύλο για καύσιμο...

Από τα τρία που γράφεις η θερμοπρόσοψη μπορεί να μπει σε προτεραιότητα τουλάχιστον στην βορινή πλευρά σε πρώτη φάση, αν είμαστε καλά το προσεχές καλοκαίρι, τα κουφώματα λίγο δύσκολο και η σκεπή μάλλον αδύνατη γιατί η ταράτσα είναι κοινή με την αδελφή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.534 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ