Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39092 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οι κασέτες είναι φτιαγμένες να τραβάνε αέρα από το δωμάτιο και καύσης και θέρμανσης. Ορισμένες τον καύσης μπορούν να τον πάρουν από έξω με κιτ. Σίγουρα δεν απαιτείται περσίδα πάνω, εκτός αν η μαμά περσίδα ενοχλεί, ή αν την τοποθετούμε μόνο με φυσική ροή, χωρίς βεντιλατέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39094 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Leo έγραψε: Asteri σ' ευχαριστώ.....
τις σωλήνες μέσα στη χτιστή καμινάδα θα πρέπει να τις μονώσω με σιλικόνη ανθεκτική σε υψηλές θερμοκρασίες ή απλά να τις κουμπώσω (αρσενικό- θυληκο)?


Οι καλές έχουν φλάντζα εσωτερική, αλλά όπως και να έχει, μιά στρώση σιλικόνη, ή μαγγανέζα, δίνουν έξτρα σιγουριά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Leo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39120 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ειναι καλυτερα να παρει απο μεσα αερα? εγω λεω για περσιδα να παιρνει αερα απο μεσα γιατι δεν εχει,δε καταλαβα καλα τη τη εννοεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39158 από barabakos
Απαντήθηκε από barabakos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα κι από μένα. Επέλεξα να εγκαταστήσω σε τζάκι με πυρότουβλα την La Nordica Inserto 70 Ventilato. Είδα στο manual ότι ο κατασκευαστής προτείνει Φ120 παροχή για εξωτερικό αέρα καύσης. Ο τζακάς ωστόσο λέει ότι θα βάλει Φ80, χωρίς πειστικές εξηγήσεις είναι η αλήθεια. Να τον αφήσω να το κάνει ή πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα; Πώς επηρεάζει αυτό την απόδοση της εστίας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39168 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Leo έγραψε: Παιδιά καλησπέρα...
Έχω αγοράσει το invicta selenic 700 (foyer) και σκέφτομαι να το εγκαταστήσω μέσα στις επόμενες ημέρες (περιοχή Κόρινθος).
1) Sofix, είσαι από Κόρινθο, οπότε μπορείς να μου προτείνες καταστήματα για αγορά πετροβάμβακα, αλουμινοταινία και σωλήνα inox? Έχω έρθει πρόσφατα και είμαι στο ψάξιμο όσον αφορά τα καταστήματα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια....


σωληνα πηρα απο Leroy με ενσωματομένη φλαντζα σιλικονης,πετροβαμβακα απο "Μονωτική Κορίνθου" (εχει fibran,knauf,rockwool),στον Σεννή πηρα καπέλο χτιστό τσιμεντενιο και καμιναδες τσιμεντενιες για χτισιμο καμιναδας στην ταρατσα,επισης εκει αγορασα αλουμινοταινια και γυψοσανιδες,στρωτηρες,ορθοστατες..
οι τιμες ειναι φαρμακειο στην Κορινθο και η αλουμινοταινια δεν μου γεμιζει το ματι,αλλά μεχρι ωρας κανενα προβλημα..παρε το αυτοκινητο και πηγαινε παρτα απο leroy όλα αν μπορεις ή κανενα πρακτικερ..ο Σεννης έχει και αεροθερμο καμιναδας(ενναλακτη),εγω δεν εβαλα...

σε αυτους που πουλανε τζακια μην πας καν, δεν πουλανε υλικα αν δεν κανουν αυτοι την τοποθετηση,σου λενε δεν εχω υλικα,παρα μονο για τις δουλειες μου...

αν θες καποια βοηθεια,ρωτα ελευθερα..
ξαναλεω,οι τιμες ειναι τραγικες ,πηγαινε Αθηνα και παρτα όλα αν μπορεις..εγω εκανα βλακεια που δεν τα πηρα όλα Leroy και βαραω το κεφαλι μου τωρα..

*δεν ξερω αν επιτρεπεται να βαζω λινκ απο εμπορους,αν θεωρειται διαφημιση(ισα ισα που τους κραζω) κανε ενα edit τα ονοματα Αστέρη..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39176 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: Ειναι καλυτερα να παρει απο μεσα αερα? εγω λεω για περσιδα να παιρνει αερα απο μεσα γιατι δεν εχει,δε καταλαβα καλα τη τη εννοεις


Αν εννοείς εκτός από την είσοδο-έξοδο της κασέτας, θα κάνετε και θερμοθάλαμο για να πιάσετε και όση θερμότητα ξεφεύγει στο πάνω μέρος. Τότε ναι, πρέπει να κάνετε είσοδο από το δωμάτιο κάτω από την κασέτα, όπως σε ένα foyer.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PANOS 21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.477 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ