Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38909 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εγω στο παταρι εκανα τρυπα ισα ισα να χωραει η καπνοδοχος σε πετροβαμβακα και πυραντοχη γυψοσανιδα.εφτιαξα 2 κομματια που τα ενωσα να αγγαλιασουν την καπνοδοχο σωληνα.στο σημειο που πετροβαμβακας ακουμπαει σωληνα τον ειχα μονωσει με ταινια αλουμινιου.ακολουθως με ταινια παλι εκλεισα τον αρμο απο κατω απο παταρι να μην φευγει ζεστη πανω.
δες φωτογραφια μηπως σε βοηθαει.

εχω κάνει καμια δεκαρια αναματα και ειναι στη κατασταση που βλεπεις,σημερινη φωτογραφια.ουτε μυρισε η ταινια,ουτε εσκασε για την ωρα..

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38920 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
sofix, Σε ευχαριστώ πολύ.
Πολύ κατατοπιστική η φωτογραφία. Έτσι κάπως το έχω φανταστεί, αλλά είχα διαβάσει σε κάποιο σημείο στο φόρουμ, που είχε γράψει κάποιος που το είχε κάνει αυτό, ότι είχε λιώσει η κόλλα της αλουμινοταινίας και μύριζε. Σε εσένα έχει συμβεί αυτό;
Τους τοίχους με τούβλα που βρίσκονται μέσα στο πατάρι καθώς και το ταβάνι του παταριού, δεν τους μονώνουμε και αυτούς με πετροβάμβακα;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38922 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λόγω καλωδίων που είπες ότι έχεις, ναι πρέπει να το μονώσεις, τουλάχιστον στον τοίχο με τα καλώδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38931 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ πολυ αστέρη, φυσικά και θα το μονώσω, αφού περνάνε αρκετά καλώδια. Ήδη έχω βάλει τους οδηγούς τις γυψοσανίδας, για να μπει ο πετροβάμβακας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38941 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: εγω στο παταρι εκανα τρυπα ισα ισα να χωραει η καπνοδοχος σε πετροβαμβακα και πυραντοχη γυψοσανιδα.εφτιαξα 2 κομματια που τα ενωσα να αγγαλιασουν την καπνοδοχο σωληνα.στο σημειο που πετροβαμβακας ακουμπαει σωληνα τον ειχα μονωσει με ταινια αλουμινιου.ακολουθως με ταινια παλι εκλεισα τον αρμο απο κατω απο παταρι να μην φευγει ζεστη πανω.
δες φωτογραφια μηπως σε βοηθαει.

εχω κάνει καμια δεκαρια αναματα και ειναι στη κατασταση που βλεπεις,σημερινη φωτογραφια.ουτε μυρισε η ταινια,ουτε εσκασε για την ωρα..


Δηλαδη στη φωτο που βλεπουμε πάνω απο τον πετρ/κα έχεις βάλει και γυψοσανίδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38957 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

sofix έγραψε: εγω στο παταρι εκανα τρυπα ισα ισα να χωραει η καπνοδοχος σε πετροβαμβακα και πυραντοχη γυψοσανιδα.εφτιαξα 2 κομματια που τα ενωσα να αγγαλιασουν την καπνοδοχο σωληνα.στο σημειο που πετροβαμβακας ακουμπαει σωληνα τον ειχα μονωσει με ταινια αλουμινιου.ακολουθως με ταινια παλι εκλεισα τον αρμο απο κατω απο παταρι να μην φευγει ζεστη πανω.
δες φωτογραφια μηπως σε βοηθαει.

εχω κάνει καμια δεκαρια αναματα και ειναι στη κατασταση που βλεπεις,σημερινη φωτογραφια.ουτε μυρισε η ταινια,ουτε εσκασε για την ωρα..


Δηλαδη στη φωτο που βλεπουμε πάνω απο τον πετρ/κα έχεις βάλει και γυψοσανίδα;



εκανα με στρωτηρες ενα "τελαρο" μεσα εκει πετροβαμβακα με το αλουμινιο να κοιταει κατω και απο πανω γυψοσανιδα που πατησε πανω στο τελαρο με στρωτηρες. πανω στη γυψοσανιδα χτυπησα και 2 βιδες να κραταει το πετροβαμβακα στη μεση..δυστυχως δεν εχω φωτο απο το παταρι οταν το εφτιαχνα.. ολο το παταρι μονωθηκε καθως και το ταβανι του παταριου διοτι ειχα περίσσευμα πετροβαμβακα και εβαλα παντου..

μυρωδια δεν ειχα ,παρα μονο τα 1-2 πρωτα αναματα μαντεμι να μυριζει ολο το σπιτι..σαν τις παλιες σομπες ενα πραγμα που θυμαμαι στο σπιτι πιτσιρικας..

το μονο ανησυχητικό ειναι 2-3 κηλίδες στην μια πλευρα της καπνοδοχου,μεσα απο την ταινια..σαν κατι να ελιωσε εκει στο πρωτο αναμα και ετρεξε λιγο..απο τοτε εχω αναψει 7-8 φορες ακομα και δεν προχωρησε το φαινομενο,παροτι στα επομενα αναματα το τσιτωσα αισθητα περισσοτερο!ισως τοπικα η ρητινη της ταινιας αλουμινιου την ακουσε..απο τις αλλες μεριες της καπνοδοχου δεν εχει "τρεξει" κατι.. εκαψα ενα κομματι ταινιας αλουμινιου και η εσωτερικη κολλα(ρητινη) μαυριζει και καιγεται,αυτο πρεπει να ειναι.. προσοχη στην επιλογη της αλουμινοταινιας!!!!! εμενα στη μια μερια φαινεται λιγο να ελιωσε,αλλα γενικα δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τωρα και καμια ενοχληση μυρωδιας..κυκλοφορουν αλουμινοταινιες διαφορων προδιαγραφων..αν βρειτε βαλτε κεραμοβαμβακα ενα κοματακι εκει,να εχετε το κεφαλι ησυχο..εγω στην εξωτικη κορινθο δεν βρηκα πουθενα και εβαλα μονο ταινια και απο μεσα πετροβαμβακα με το αλουμινιο να κοιτα τη σωληνα..




περιμενω και τις περσιδες (που ηταν λαθος και τις επεστρεψα) και μετα οτι υλικο εχω θα το βαλω στο αντιστοιχο νημα,να ειναι ολα μαζι.. για οποιον στηνει απο την αρχη και θελει να παρει μια ιδεα..
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ