Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38625 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

papanfot έγραψε:

abc έγραψε: Καλησπέρα, Χθες άναψα την Ecostar για δεύτερη φορά. Δεν μπόρεσα να μετρήσω θερμοκρασίες αλλά μετά από κάποια ώρα ήταν δύσκολο να κρατήσεις το χέρι σου μπροστά από την περσίδα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα, οπότε θεωρώ ότι αυτό είναι καλό σημάδι. Ωστόσο και θέλω να ρωτήσω το εξής.
Στο πάνω μέρος της κασέτας υπάρχει μία βίδα που ρυθμίζει το πόσο ανοιχτό θα μένει το κλαπέτο. Τελικά πια είναι η σωστή θέση. Τελείως κλειστό, λίγο ανοιχτό (πόσα εκατοστά) ή πολύ.
Επίσης υπήρχε μια θολούρα στο σπίτι με μυρωδιά από το μαντέμι. Εντάξει η μυρωδιά αλλά η θολούρα είναι φυσιολογική?
Και κάτι τελευταίο. Μπορεί κάποιος φίλος να ανεβάσει κάποιο βίντεο που να δείχνει τη φωτιά με τελείως ανοιχτό αέρα και τελείως κλειστό για να καταλάβω τη διαφορά. όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το δω στη δικιά μου κασέτα. ευχαριστώ.


Επειδή στη συγκεκριμένη κασέτα το κλαπέτο βρίσκεται στη ¨κόφτρα¨, και όχι στο ταβάνι του τζακιού, νομίζω ότι πρέπει κλείνοντας τη πόρτα να κλείνει τελείως, για να αναγκάζει τις φλόγες να αγκαλιάζουν-γλύφουν την κόφτρα για καλύτερη απόδοση.
Την θολούρα την έιχα και εγώ στα πρώτα τρία ανάματα, η μυρωδια κράτησε λίγο παραπάνω.

Όσον αφορά το τρίτο και εγώ το παλεύω ακόμα, κάνοντας και δοκιμές με υαλοκόρδονο μεταξύ μαντεμιού πόρτας και τζαμιού σε συνδυασμό με το να πετύχω λιγότερο μαύρισμα στοο τζάμι.

Ο Αστέρης έχει βάλει υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π, και εάν θυμάμαι καλά ο ερημίτης έβαλε ροδέλες ανάμεσα πόρτας-τζαμιού σε μια προσπάθεια δημιουργίας αεροκουρτίνας που μειώνει το μαύρισμα του τζαμιού. Από την άλλη αυτό δεν δημιουργεί μια ανεξέλεγκτη είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι εκμηδενίζοντας τη ρύθμιση από τις γρίλιες στο συρτάρι της στάχτης;

Πάντως και με το υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π καιι με υαλοκόρδονο γύρω-γύρω σε όλο το τζάμι το πρόβλημα με το μαύσρισμα του τζαμιού παραμένει, καίγοντας μόνο μπριγκέτες schweighofer.
Καμμία ιδέα από τον καθηγητή Αστέρη σχετικά:


Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38626 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: ΠΑΙΔΙΑ !!!
Μια απορία που έχω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Εχω το παρακάτω τζάκι:
www.tzakiavolcano.gr/site/xpage.asp?page...egoryID=6&sid=98
το οποίο βέβαια δεν είναι ενεργειακό.
Σκέφτηκα να τοποθετήσω μία κόφτρα για να βελτιώσω την απόδοση με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Τι λέτε θα έχω απότέλεσμα ή τζάμπα κόπος?
Αν ναί τί πρέπει να προσέξω?
( Είναι μαντεμένιο )
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!



Όλα τα τζάκια ωφελούνται από την εκτροπή των καπναερίων προς τις άκρες της σκεπής του τζακιού. Θα ξεκινήσεις με μιά πλάκα που θα καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια (να αφήνει 2 πόντους από τα πλάγια και μπροστά) και αν καπνίζει με το άνοιγμα της πόρτας, θα την μικραίνεις λίγο-λίγο μέχρι να σταματήσει. Δυστυχώς έχει πείραμα για να πετύχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38630 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Αστέρη.
Η πλάκα πόσα χιλιοστά και από τι πρέπει να είναι?
επίσης με πιο τρόπο μπορώ να το σταθεροποιήσω ?
η κλίση πόσες μοιίρες είναι συνήθως ?
Με ηλεκτροκόληση μήπως ?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38632 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:
Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?


Στο ρελαντί, δηλ. μία μπριγκέτα των 2 κιλών κάθε 50-60 λεπτά και αρχίζει να μαυρίζει σταδιακά και μάλλον περισσότερο το βράδυ που το αφήνω να σβήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38666 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

papanfot έγραψε:

Asteris έγραψε:
Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?


Στο ρελαντί, δηλ. μία μπριγκέτα των 2 κιλών κάθε 50-60 λεπτά και αρχίζει να μαυρίζει σταδιακά και μάλλον περισσότερο το βράδυ που το αφήνω να σβήσει


Εντάξει, αυτό είναι από καύση υπό έλλειψη οξυγόνου, όταν ψυχράνει και το καις πιό δυνατά δεν θα το κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38671 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Αστέρη.
Η πλάκα πόσα χιλιοστά και από τι πρέπει να είναι?
επίσης με πιο τρόπο μπορώ να το σταθεροποιήσω ?
η κλίση πόσες μοιίρες είναι συνήθως ?
Με ηλεκτροκόληση μήπως ?


Μαντέμι ή λαμαρίνα 3-4 χιλιοστά. Το πως θα το σταθεροποιήσεις είναι το δικό σου κομμάτι της πατέντας. Σίγουρα δεν το κολλάς με ηλετροκόλληση, θα πρέπει να το βγάλεις πιθανόν 2-3 φορές μέχρι να το πετύχεις. Και ηλεκτροκόλληση σε μαντέμι δεν νομίζω να πιάνει σωστά, θέλει μαντεμοκόλληση. Κλίση 10-20 μοίρες πιστεύω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.515 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ