Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38464 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: Καλησπέρα
1) Με ποιό τρόπο κλείνουμε το κενό ανάμεσα στην ανοξείδωτη καμινάδα που περνάει μέσα από τσιμεντένια, στην αρχή της και στο τέλος της; Τυλίγουμε πετροβάμβακα από την μεριά του αλουμινόφυλλου κυκλικά μέχρι να κλείσει το κενό ερμητικά; Δεν έχει φόβο να καεί ο πετροβάμβακας και να μυρίσει, από την υψηλή θερμοκρασία της ανοξείδωτης καμινάδας;
2) Σο παταράκι που δημιουργούμε με πετροβάμβακα, βάζουμε και γυψοσανίδα από κάτω του;
3) Με ποιό τρόπο περνάμε την σωλήνα ανάμεσα από τον πετροβάμβακα που δημιουργούμε το παταράκι;
Ανοίγουμε τρύπα στρογγυλή στο σημείο του πετροβάμβακα και το γύρω γύρω της τρύπας του πετροβάμβακα του βάζουμε αλουμινοταινία, για να μην έρχεται σε άμμεση επαφή με την καμινάδα και καεί και μυρίσει;
Ευχαριστώ


Για το πρώτο ερώτημα που έκανα και εγω ειναι να πάρεις πετροβαμβακα και να τον σφινωσεις ανάμεσα στις δυο καμιναδες, εγω το έκανα μόνο στο τελειωμα γιατι είχε κλειστεί το κατω μέρος οταν μου το είπαν τα παιδιά εδω μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38470 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ legend7ts
Πως το έκανες όμως; τον τύλιξες γύρω γύρω από την σωλήνα με το αλουμινόφυλλο του πετροβάμβακα να ακουμπάει τον ανοξείδωτο σωλήνα; ή έβαλες πετροβάμβακα χωρίς αλουμινόφυλλο;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38472 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: Ευχαριστώ legend7ts
Πως το έκανες όμως; τον τύλιξες γύρω γύρω από την σωλήνα με το αλουμινόφυλλο του πετροβάμβακα να ακουμπάει τον ανοξείδωτο σωλήνα; ή έβαλες πετροβάμβακα χωρίς αλουμινόφυλλο;


Στην περίπτωση τη δικια μου έβαλα απλό πετροβαμβακα και τον στουμπωσα όσο μπορούσα , όπως είχαν πει και τα παιδιά εδω μέσα μόλις το δεις θα καταλαβεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38555 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παραγγελία 7 στόμια (περσίδες) στον ****** στη Μεταμόρφωση 19/10,θα ήταν έτοιμες σε 5 εργάσιμες.. τελικά ετοιμάστηκαν σε 10 εργάσιμες στις 3/11, μετά από καμμια 10αρια τηλέφωνα .. παραλαμβάνω τα στόμια και είναι όλα λάθος! και τα 7 λάθος διαστάσεις.. !!
αντε τωρα να τα στειλω πισω Αθηνα την ταλαιπωρια μου μεσα!ειπαν οτι θα το διευθετησουμε αυριο πρωι το θεμα..περιμενω να δω τι θα μου πουν αυριο,πριν αρχισω να κραζω και επωνυμα,αντι για ****

την γκαντεμια μου μεσα~!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38565 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

abc έγραψε: Καλησπέρα, Χθες άναψα την Ecostar για δεύτερη φορά. Δεν μπόρεσα να μετρήσω θερμοκρασίες αλλά μετά από κάποια ώρα ήταν δύσκολο να κρατήσεις το χέρι σου μπροστά από την περσίδα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα, οπότε θεωρώ ότι αυτό είναι καλό σημάδι. Ωστόσο και θέλω να ρωτήσω το εξής.
Στο πάνω μέρος της κασέτας υπάρχει μία βίδα που ρυθμίζει το πόσο ανοιχτό θα μένει το κλαπέτο. Τελικά πια είναι η σωστή θέση. Τελείως κλειστό, λίγο ανοιχτό (πόσα εκατοστά) ή πολύ.
Επίσης υπήρχε μια θολούρα στο σπίτι με μυρωδιά από το μαντέμι. Εντάξει η μυρωδιά αλλά η θολούρα είναι φυσιολογική?
Και κάτι τελευταίο. Μπορεί κάποιος φίλος να ανεβάσει κάποιο βίντεο που να δείχνει τη φωτιά με τελείως ανοιχτό αέρα και τελείως κλειστό για να καταλάβω τη διαφορά. όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το δω στη δικιά μου κασέτα. ευχαριστώ.


Επειδή στη συγκεκριμένη κασέτα το κλαπέτο βρίσκεται στη ¨κόφτρα¨, και όχι στο ταβάνι του τζακιού, νομίζω ότι πρέπει κλείνοντας τη πόρτα να κλείνει τελείως, για να αναγκάζει τις φλόγες να αγκαλιάζουν-γλύφουν την κόφτρα για καλύτερη απόδοση.
Την θολούρα την έιχα και εγώ στα πρώτα τρία ανάματα, η μυρωδια κράτησε λίγο παραπάνω.

Όσον αφορά το τρίτο και εγώ το παλεύω ακόμα, κάνοντας και δοκιμές με υαλοκόρδονο μεταξύ μαντεμιού πόρτας και τζαμιού σε συνδυασμό με το να πετύχω λιγότερο μαύρισμα στοο τζάμι.

Ο Αστέρης έχει βάλει υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π, και εάν θυμάμαι καλά ο ερημίτης έβαλε ροδέλες ανάμεσα πόρτας-τζαμιού σε μια προσπάθεια δημιουργίας αεροκουρτίνας που μειώνει το μαύρισμα του τζαμιού. Από την άλλη αυτό δεν δημιουργεί μια ανεξέλεγκτη είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι εκμηδενίζοντας τη ρύθμιση από τις γρίλιες στο συρτάρι της στάχτης;

Πάντως και με το υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π καιι με υαλοκόρδονο γύρω-γύρω σε όλο το τζάμι το πρόβλημα με το μαύσρισμα του τζαμιού παραμένει, καίγοντας μόνο μπριγκέτες schweighofer.
Καμμία ιδέα από τον καθηγητή Αστέρη σχετικά:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38603 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΠΑΙΔΙΑ !!!
Μια απορία που έχω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Εχω το παρακάτω τζάκι:
www.tzakiavolcano.gr/site/xpage.asp?page...egoryID=6&sid=98
το οποίο βέβαια δεν είναι ενεργειακό.
Σκέφτηκα να τοποθετήσω μία κόφτρα για να βελτιώσω την απόδοση με το μικρότερο δυνατό κόστος.
Τι λέτε θα έχω απότέλεσμα ή τζάμπα κόπος?
Αν ναί τί πρέπει να προσέξω?
( Είναι μαντεμένιο )
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.490 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ