Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38390 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα αστερη
Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα την εγκατασταση της selenic.
1)η μεταλλικη βαση που θα φτιαξω για να πατησει η εστια πρεπει να είναι κλειστη από πανω η ανοιχτη?
2)η συστολη και η κοφτρα τι είναι, που μπαινουν και αν θα χρειστω κατι από αυτά?
3)μου ειπες σε προηγουμενο μηνυμα ότι δεν θα εχει προβλημα ο πετροβαμβακας αν εχει 10 εκατοστα αποσταση πισω από την εστια.δεξια και αριστερα της εστιας που η αποσταση με τον πετροβαμβακα θα ειναι 3-4 εκατοστα δεν θα υπαρχει προβλημα φθορας εκει?
4)ο τζακας μου ειπε ότι για να ανοιγεις το δοχειο σταχτης θα πρεπει να ανοιγεις την πορτα της εστιας.απ’ ότι εχω καταλαβει εδώ μεσα πρεπει να σηκωσουμε την εστια 1 εκατοστο από την βαση για να μπορει να ανοιγει το δοχειο σταχτης με κλειστη την πορτα ετσι δεν είναι?
5) για τις περσίδες είναι καλες οι διαστασεις αυτές η θελει μεγαλυτερες?
κάτω 25x15cm εισαγωγη στο δωματιο και Φ125 για εξωτερικο αερα,και
πάνω 50x20 στο κεντρο και 20x10 στα πλαινα για εξαγωγη ζεστου αερα.
6)για τις τρυπες που θα κανω κατω από την εστια για το βεντιλατερ και για τον αερισμο της εστιας να βαλω ταμπερ η περσιδες ουτως ωστε μην μπαινει κρυος αερα όταν δεν εχω αναμενη την εστια?με το ταμπερ δεν θα είναι πιο ευκολο το ανοιγμα και κλεισιμο της τρυπας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38396 από panos78
Απαντήθηκε από panos78 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Aστέρη θα ήθελα σε παρακαλώ την γνώμη σου σε κάτι. Όπως είχα πει σε προηγούμενο topic αντιμετώπισα πέρυσι πρόβλημα με μυρωδιά σε απλό (οχι ενεργειακό) τζάκι. Φώναξα προχτές εναν τζακά και είδαμε από την περσίδα οτι ενα κομμάτι πετροβάμβακα είχε πέσει πάνω στο μαντέμι και εκεί οφειλόταν η μυρωδιά. Ο τζακάς είπε οτι θα πρέπει να ανοίξουμε την γυψοσανίδα για να αφαιρέσουμε το κομμάτι που ειναι πάνω στο μαντέμι και μετά, οτι αφού δεν είναι ενεργειακό το τζάκι δεν χρειάζεται να μπει πετροβάμβακας στη γυψοσανίδα. Ποιά είναι η γνώμη σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38402 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν το καις το τζάκι, θα αντικαταστήσεις τον πετροβάμβακα, 5€ είναι ένα φύλλο. Αλλά μιά και το ανοίγεις το τζάκι, δεν βάζεις κάνα Minos, με 3 κατοστάρικα να γίνει σωστό το τζάκι?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38426 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σήμερα βρήκα μια βιοτεχνία στο μενίδι που φτιάχνει περσίδες. Ότι σχήμα, ότι χρώμα και ότι μέγεθος θέλετε. Εγώ πήρα μια 30χ15 13 € και μια 40Χ15 17€ συν ΦΠΑ. Όποιος ενδιαφέρεται και θέλει στοιχεία ας μου στείλει e-mail.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38433 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε: Σήμερα βρήκα μια βιοτεχνία στο μενίδι που φτιάχνει περσίδες. Ότι σχήμα, ότι χρώμα και ότι μέγεθος θέλετε. Εγώ πήρα μια 30χ15 13 € και μια 40Χ15 17€ συν ΦΠΑ. Όποιος ενδιαφέρεται και θέλει στοιχεία ας μου στείλει e-mail.


Αφού τις πήρες και είσαι ικανοποιημένος από θέμα ποιότητας / τιμής, δε θα ήταν καλύτερα να το ποστάρεις για να μείνει "αρχειοθετημένο" και για μελλοντικούς αναγνώστες? :dry:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38460 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα
1) Με ποιό τρόπο κλείνουμε το κενό ανάμεσα στην ανοξείδωτη καμινάδα που περνάει μέσα από τσιμεντένια, στην αρχή της και στο τέλος της; Τυλίγουμε πετροβάμβακα από την μεριά του αλουμινόφυλλου κυκλικά μέχρι να κλείσει το κενό ερμητικά; Δεν έχει φόβο να καεί ο πετροβάμβακας και να μυρίσει, από την υψηλή θερμοκρασία της ανοξείδωτης καμινάδας;
2) Σο παταράκι που δημιουργούμε με πετροβάμβακα, βάζουμε και γυψοσανίδα από κάτω του ή από πάνω του;
3) Με ποιό τρόπο περνάμε την σωλήνα ανάμεσα από τον πετροβάμβακα που δημιουργούμε το παταράκι;
Ανοίγουμε τρύπα στρογγυλή στο σημείο του πετροβάμβακα και το γύρω γύρω της τρύπας του πετροβάμβακα του βάζουμε αλουμινοταινία, για να μην έρχεται σε άμμεση επαφή με την καμινάδα και καεί και μυρίσει;
Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.488 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ