Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36858 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
τον πετροβαμβακα πως τον σταθεροποιειτε στον τοιχο?? Με κολλα ή με βιδες??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36859 από pap
Απαντήθηκε από pap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.Πριν 5 χρόνια που έφτιαξα το σπιτι έβαλα μια έστια - την επισυνάπτω -με τζαμι περισσότερο για λόγους ασφάλειας.Δεν το πολύ χρησιμοποιούσα για θέρμανση ως τώρα, όταν το άναβα το έκανα με ανοικτή πόρτα έτσι για συντροφιά όποτε δεν το έψαξα παραπάνω.
Ο τζακάς νομίζω με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα έκανε καλή δουλειά , δηλ. πίσω από το τζάκι εισέρχεται κρύος εξωτερικός αερας. Πρέπει να σας πω πως στο θάλαμο της γυψοσανίδας δεν έχω περσίδες αφού ως τώρα δεν με ενδιέφερε. Τώρα άν όπως είναι κατασκευασμένο ανοίξω περσίδες μία κάτω και μία στην οροφή θα έχω φυσική ροή ζεστού αέρα;

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36862 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα έχεις, αλλά φαντάζομαι αρκετά μικρή. Αν όντως θες να ζεσταθείς, θα πρέπε να αρχίσεις να σκέφτεσαι για κανονικό ενεργειακό foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36866 από pap
Απαντήθηκε από pap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.Αυτή η εστία που έχω δεν κάνει;ποια η διαφορά με foyer; ο θερμοθάλαμος είναι μονωμένος κανονικά απλά δεν έχω περσίδες γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποίησα με κλειστή πορτα.Αξίζει να κάνω την παρέμβαση με τις περσίδες ή δεν θα έχω καθόλου αποτέλεσμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36876 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pap έγραψε: σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.Αυτή η εστία που έχω δεν κάνει;ποια η διαφορά με foyer; ο θερμοθάλαμος είναι μονωμένος κανονικά απλά δεν έχω περσίδες γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποίησα με κλειστή πορτα.Αξίζει να κάνω την παρέμβαση με τις περσίδες ή δεν θα έχω καθόλου αποτέλεσμα;


Κάτι ψιλά θα τα πάρεις.
Και εγώ έχω κλειστό μη ενεργειακό.
Δεν είχε περσίδες, με αποτέλεσμα πέρσι που το δούλευα φουλ, να "σουφρώσει" το fibran στην οροφή μέσα στο τζάκι από τη ζέστη και να πέσουν οι σοβάδες.
Ανοίχτηκε γυψοσανίδα, ξηλώθηκαν και οι υπόλοιποι σοβάδες και αποφασίσθηκε να μπουν 2 περσίδες 15x15 στα 30cm από το ταβάνι για εκτόνωση.
Λόγω των περσίδων, ζήτησα να αφαιρεθεί ο απλός πετροβάμβακας εσωτερικά της (απλής) γυψοσανίδας (μόνο εκεί είχε), για να μην τον εισπνέουμε και να αντικατασταθεί από νέο με αλουμινόφυλλο.
Ο ιδιοκτήτης (νοικιάζω), ύστερα από προτροπή του "μάστορα", αποφάσισε να αφαιρεθεί τελείως ο πετροβάμβακας, μιας και η γυψοσανίδα "δεν έχει ανάγκη".
Φέτος το άναψα μια φορά και είδα ότι έβγαζε ελάχιστο αέρα, αρκετά ζεστό.
Σκέφτηκα να κάνω και μια τρύπα κάτω και να μεγαλώσω την πάνω για να έχω φυσική ροή, αλλά φοβάμαι ότι θα αναπνέω σκόνες από τα μπάζα που έπεσαν, τα οποία δεν καθαρίστηκαν λόγω έλλειψης χώρου (ανοίχτηκε ψηλά μόνο).

Που θέλω να καταλήξω:
Αν αποφασίσεις να το κάνεις, πρόσεξε τα εξής:
1) Αν ο πετροβάμβακας έχει εφαρμοστεί σωστά και έχει αλουμινόφυλλο, για να μην τον εισπνέεις.
2) Αν ο τζακάς κατά την εγκατάσταση, έκρυψε τίποτα μπάζα πίσω από την εστία ή έστω δεν καθάρισε καλά τις βρωμιές, γιατί το ρεύμα αέρα θα στις φέρει στο χώρο σου.

Μπορείς να ανοίξεις μια μικρή τρύπα στη γυψοσανίδα για να ελέγξεις τι παίζει, κλείνει πολύ εύκολα ξανά.

Τώρα αν δεις ότι υπάρχει κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα και μπεις στη διαδικασία να ανοίξεις καμιά γυψοσανίδα για επισκευή, σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να αλλάξεις εστία με ενεργειακή.
Αν διαβάσεις το θέμα, θα δεις ότι μπορείς να το κάνεις με κόστος πολύ μικρό, τόσο που σε συμφέρει αβλεπί, κυρίως δε με άριστα θερμαντικά αποτελέσματα και μεγάλη οικονομία στην κατανάλωση.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36951 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε:

nasos02 έγραψε: Λοιπόν παίδες.
προσανατολίζομαι να βάλω τη Monoblocco 750 Prismatico της lanordica
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...750-prismatico_p9059
το σπίτι είναι 100τ.μ. στη βόρειο ΅Ελλάδα.
1.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το προιόν.
2.Οταν θα κλείνω το μοτέρ που προτείνει η εταιρία, η ενεργειακή απόδοση του τζακιού θα επιρεάζεται σημαντικά ή θα δουλεύει το τζάκι στην ίδια απόδοση με φυσική ροή.
Η ανησυχία μου είναι ο΄τι όταν το μοτέρ δε λειτουργεί μήπως στερεί την παροχή αέρα και πνίγει τη φωτιά. Εάν είναι έτσι μήπως είναι καλύτερα να μη βάλω καθόλου μοτέρ.
εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η φυσική ροή. τον ανεμιστήρα σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη ώρα για να ζεσταθεί πιο γρήγορα ο χώρος και στη συνέχεια να κάνω συντήρηση της θερμοκρασίας.
για πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά η κάνω κάποιο λάθος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!


νασο καλημερα...ποσο το βρηκες το συγκεκριμενο μονομπλοκο; σε τι τιμη;



Στην Κατερίνη το βρήκα 2900 € συν 400 € το μανίσιο το μοτέρ της nordica (το πρισματικό μοντέλο.)
2500 € συν 400 € το μανίσιο το μοτέρ της nordica ( το μοντέλο με την επίπεδη την πόρτα.)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.551 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ