Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36786 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Και στα δικά μας κάνα πόντο έξω βγαίνει, όχι ολόκληρο. Αλλά είναι αρκετό για να δώσει τον έξτρα αέρα που χρειάζεται για να πάρει μπροστά. Για κάνα δεκάλεπτο όμως παιδιά, δεν κάνει να καίει έτσι συνέχεια, ενώ η μακροζωία αυξάνεται, αν είστε υπομονετικοί στο ξεκίνημα και δεν το τσιτώνετε κάργα για να αρχίσει να δίνει. Στην ουσία θέλει σαν αυτοκίνητο, αν δεν ζεσταθεί καλά, δεν το τρέχουμε...


Αστερη εμένα το δικό μου βγαίνει και μέχρι έξω με λίγο ζόρι βέβαια αλλά βγαίνει. Τα νούμερα που ανέφερα πριν πως σου φαίνονται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36788 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μιά χαρά είναι, αλλά έχει ζέστη ακόμη. Στα κρύα κάπου στα 3 κιλά την ώρα θα είστε, περίπου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36802 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Ανοιγω σαμπανιες αποψε ολεεεεεεεεεε.
Το τζακι δευερι δοκιμη και τελικα ουτε οσμες ουτε τιποτα.Απο ζεστα φουλ και απο καταναλωση θα ελεγα αριστα.

Σνιφ δεν θα παρω ομως ποτε ινμπικτα.Θα αγορασω ενα ταμπελακι που να λεει ελληνικο ινμπικτα να το βαλω στο δικο μου με πιστοποιηση καπνισμενης ρεγγας.


Φίλε ερημίτη, μπορείς να μας πεις τι ακριβώς παρεμβάσεις-πατέντες έκανες για να βελτιώσεις την απόδοση του τζακιού σου? Είμαι κι εγώ ''ελληνικόπληκτος'' και βελτίωσα κι εγώ το δικό μου. Μέχρι στιγμής έχω κάνει αρκετές τροποποιήσεις που το έχουν ανεβάσει κατά πολύ, αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36813 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει καποια ειδικη τοποθετηση στα ξυλα ως προς το υψος στο αρχικο αναμμα?
γιατι στο βιντεο βλεπω οτι τα εχει βαλει οσο διακρινεται καπως σαν χιαστη για να βγαλει αυτο το μαγευτικο αποτελεσμα..
αραγε να γινεται σε ολες τις εστιες δευτερογενης αυτο το θεαμα..??

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36852 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: Λοιπόν παίδες.
προσανατολίζομαι να βάλω τη Monoblocco 750 Prismatico της lanordica
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...750-prismatico_p9059
το σπίτι είναι 100τ.μ. στη βόρειο ΅Ελλάδα.
1.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το προιόν.
2.Οταν θα κλείνω το μοτέρ που προτείνει η εταιρία, η ενεργειακή απόδοση του τζακιού θα επιρεάζεται σημαντικά ή θα δουλεύει το τζάκι στην ίδια απόδοση με φυσική ροή.
Η ανησυχία μου είναι ο΄τι όταν το μοτέρ δε λειτουργεί μήπως στερεί την παροχή αέρα και πνίγει τη φωτιά. Εάν είναι έτσι μήπως είναι καλύτερα να μη βάλω καθόλου μοτέρ.
εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η φυσική ροή. τον ανεμιστήρα σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη ώρα για να ζεσταθεί πιο γρήγορα ο χώρος και στη συνέχεια να κάνω συντήρηση της θερμοκρασίας.
για πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά η κάνω κάποιο λάθος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!


νασο καλημερα...ποσο το βρηκες το συγκεκριμενο μονομπλοκο; σε τι τιμη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36854 από pap
Απαντήθηκε από pap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.Πριν 5 χρόνια που έφτιαξα το σπιτι έβαλα μια έστια - την επισυνάπτω -με τζαμι περισσότερο για λόγους ασφάλειας.Δεν το πολύ χρησιμοποιούσα για θέρμανση ως τώρα, όταν το άναβα το έκανα με ανοικτή πόρτα έτσι για συντροφιά όποτε δεν το έψαξα παραπάνω.
Ο τζακάς νομίζω με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα έκανε καλή δουλειά , δηλ. πίσω από το τζάκι εισέρχεται κρύος εξωτερικός αερας. Πρέπει να σας πω πως στο θάλαμο της γυψοσανίδας δεν έχω περσίδες αφού ως τώρα δεν με ενδιέφερε. Τώρα άν όπως είναι κατασκευασμένο ανοίξω περσίδες μία κάτω και μία στην οροφή θα έχω φυσική ροή ζεστού αέρα;
[attachment:1]004.JPG[/attachment]
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pap. Αιτία: συνημμενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.451 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ