Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36567 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν παίδες.
προσανατολίζομαι να βάλω τη Monoblocco 750 Prismatico της lanordica
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...750-prismatico_p9059
το σπίτι είναι 100τ.μ. στη βόρειο ΅Ελλάδα.
1.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το προιόν.
2.Οταν θα κλείνω το μοτέρ που προτείνει η εταιρία, η ενεργειακή απόδοση του τζακιού θα επιρεάζεται σημαντικά ή θα δουλεύει το τζάκι στην ίδια απόδοση με φυσική ροή.
Η ανησυχία μου είναι ο΄τι όταν το μοτέρ δε λειτουργεί μήπως στερεί την παροχή αέρα και πνίγει τη φωτιά. Εάν είναι έτσι μήπως είναι καλύτερα να μη βάλω καθόλου μοτέρ.
εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η φυσική ροή. τον ανεμιστήρα σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη ώρα για να ζεσταθεί πιο γρήγορα ο χώρος και στη συνέχεια να κάνω συντήρηση της θερμοκρασίας.
για πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά η κάνω κάποιο λάθος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nasos02. Αιτία: αναγραμματισμός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36604 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το μοτέρ του τζακιού είναι για να σπρώχνει τον ζεστό αέρα που παράγεται από την καύση, μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο. Δεν έχει σχέση με την ένταση της καύσης, αυτή ελέγχεται από το ρυθμιστικό αέρα της εστίας και από την ποσότητα των ξύλων που βάζεις μέσα στην εστία.

Αν έχεις να σπρώξεις αέρα σε αεραγωγούς, θα βάλεις μοτέρ όπως και να έχει. Αν απλά θες να σπρώξεις αέρα σε περσίδες πάνω από το τζάκι, λάθος τύπο εστίας αγοράζεις και θα πληρώσεις τζάμπα λεφτά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36612 από blamp
Απαντήθηκε από blamp στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα ήθελα την άποψή σας στο παρακάτω δίλημμα:
Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το παλιό μαντεμένιο τζάκι δύο όψεων με ένα μιας όψης (για λόγους κόστους) τι να προτιμήσω κασέτα ή foyer;
Έχω στα υπόψη τα invicta 800Gv και στις δύο μορφές
Το σπίτι είναι μεζονέτα 70 + 70 τμ αρκετά καλά μονωμένη
Στον επάνω χώρο θα ζεσταίνει αρκετά χωρίς να βράζουμε στον κάτω;
Σας ευχαριστώ και περιμένω απόψεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36616 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σκεπτόμενος τα υλικά που θα χρειαστώ για την τοποθέτηση εστίας Selenic με φυσική ροή, μου προέκυψαν κάποιες απορίες.
1)Ο πετροβάμβακας με αλλουμινόφυλλο, πάχους 3 ή 5 εκατοστά;
2)Οποιαδήποτε μάρκα πετροβάμβακα είναι το ίδιο; Fibran, knauf rockwool;
3)Το Selenic χρειάζεται και αυτό σήκωμα 1 εκατοστό από εκεί που θα πατήσει;
4)Την ένωση καμινάδας με την εστία την σφίγγουμε μόνο με σφικτήρα; Τα υπόλοιπα κομμάτια καμινάδας, απλώς τα θηλυκώνουμε το αρσενικό με το θηλυκό;
5) Που χρησιμοποιούμε μαγγανέζα και που σιλικόνη πυράντοχη στην τοποθέτηση ενός Selenic
φυσικής ροής;
6)Οι περσίδες από τι υλικό να είναι; Αλουμίνιο ή Ανοξείδωτο;
7)Τον σωλήνα με τον εξωτερικό αέρα τον βάζουμε στο σημείο που ήταν το δοχείο στάχτης (σε τζάκι με πυρότουβλα) και στρέφουμε το στόμιο του σωλήνα προς τα πάνω, να κοιτάει το κάτω κέντρο της εστίας; ή να βρίσκεται κάτω από την εστία και να κοιτάει την πλάτη της εστίας;
8)Η καμινάδα φεύγοντας από την εστία για να φτάσει να περάσει μέσα από την υπάρχουσα τσιμεντένια, χρειάζεται μια κλίση, το πόσες μοίρες δεν το ξέρω ακόμη. Μόνο όταν την γκρεμίσω
την φούσκα θα το δω. Μήπως θα έχω θέμα με αυτήν την κλίση, αν βάλω ένα μέτρο Φ200 και μετά συνεχίσω με συστολή σε Φ160; Θα συνεχίσω με Φ160 γιατί η καμινάδα είναι 8,5 μέτρα, πάνω από το ταβάνι που θα τοποθετηθεί το τζάκι.
9)Η κλίση αυτή πόσο πάνω από την ένωση με την εστία, πρέπει να γίνεται;
10)Η εστία θα πατήσει πάνω στα υπάρχοντα πυρότουβλα και το κενό από κάτω που θα έρχεται και ο εξωτερικός, αλλά και περσίδες που θα ανοιχτούν 60χ10, για να φέρουν τον εσωτερικό αέρα, το κενό για να τραβάει αέρα η εστία, θα είναι το δοχείο στάχτης που θα αφερεθεί και είναι 36χ22. Μήπως χρειάζεται να το μεγαλώσω αυτό το κενό, σπάζοντας τα κάτω πυρότουβλα και το τσιμέντο κάτω από αυτά, ώστε να είναι ελεύθερος ο χώρος κάτω από το δοχείο στάχτης της εστίας Selenic;
11)Σε περίπτωση που είναι αδύνατον να φέρεις εξωτερικό αέρα κάτω ή δίπλα από το τζάκι, τι ενέργειες πρέπει να κάνεις για να δουλεύει σωστά το τζάκι;
α)Να ανοίγεις κατά τακτά διαστήματα την μπαλκονόπορτα, να μπαίνει εξωτερικός αέρας;
β)Να ανοίξεις σε έναν άλλο τοίχο 7 μέτρα μακριά από το τζάκι, μια τρύπα Φ100 για να φέρνει μόνιμα μέσα κρύο αέρα, όσο λειτουργεί το τζάκι; Αυτή η επιλογή δεν θα κρυώνει πολύ τον χώρο;
Υπάρχει άλλη επιλογή;
Σας Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36639 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εφ'όσον δε μπορώ να τραβήξω αεραγωγούς στα υπνοδωμάτια έλεγα να βάλω ένα καλό μονομλποκο και να ζεστάνει καλά τον ενιαλιο χώρο και στα υπνοδωμάτια ότι πάει.Ετσι κι αλλιώς στα υπνοδωμάτια δε χρειάζεται πολύ ζέστη.
Δηλαδή Αστέρη για ενιαίο χώρο 65 τ.μ. και 25τ.μ υπνοδωματια μου προτείνεις κάποιο foyer ?
ή κάποια άλλη λύση ?
Ψάχνω για πρισματικό τζάκι και θα το βάλω στην ίδια θέση ( γωνία )
Y.Γ. το τζάκι που θα βάλω θα αντικαταστάσει μαντεμένιο τζάκι με πόρτα:
www.tzakiavolcano.gr/site/xpage.asp?page...&CategoryID=6&sid=98
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36651 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

blamp έγραψε: Θα ήθελα την άποψή σας στο παρακάτω δίλημμα:
Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το παλιό μαντεμένιο τζάκι δύο όψεων με ένα μιας όψης (για λόγους κόστους) τι να προτιμήσω κασέτα ή foyer;
Έχω στα υπόψη τα invicta 800Gv και στις δύο μορφές
Το σπίτι είναι μεζονέτα 70 + 70 τμ αρκετά καλά μονωμένη
Στον επάνω χώρο θα ζεσταίνει αρκετά χωρίς να βράζουμε στον κάτω;
Σας ευχαριστώ και περιμένω απόψεις


Σε μαντεμένιο βάζεις Foyer. Σε καλά μονωμένο σπίτι, θα έχεις 4-5 βαθμούς διαφορά. Όταν λέμε καλά μονωμένο, να είναι και το ταβάνι του πάνω ορόφου μονωμένο από την πάνω του μεριά, αλλιώς τρελές απώλειες.

Μπορείς να πάρεις την 700 την δίφατση, πιό φτηνή είναι από την 800GV.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.544 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ