Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36518 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έρχομαι τώρα στο τι επακολούθησε μετά την εγκατάσταση
Η κασέτα Ecostar σύμφωνα με το προσπέκτ που συμπεριλάμβανε έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά:
Potenza termica globale: 14,5 kw Συνολική θερμική απόδοση στο χώρο
Rendimento: 75% Ποσοστιαία απόδοση
Consumo di legna 4,5kg/h Κατανάλωση ξύλων ανά ώρα
Έμελε λοιπόν να τη δοκιμάσω να δω τι ψάρια πιάσαμε. Την επόμενη της τοποθέτησης άναψα την εστία με μέτρια φωτιά όπως γράφει η εταιρεία στις οδηγίες χρήσης, την οποία βαθμιαία δυνάμωσα. Το σπίτι μύρισε έντονα μαντέμι αλλά τα ανοιχτά παράθυρα (30 βαθμούς είχε έξω) το ξεμύρισαν γρήγορα. Εγώ δεν αντιλήφθηκα έντονους καπνούς ούτε κάποια άλλη μυρωδιά.
πλην αυτής του μαντεμιού Οι τρεις περσίδες δυο επάνω στο τζάκι και μια στην κουζίνα έβγαζαν άφθονη ζέστη, η φλόγα ανταποκρινόταν στο άνοιγμα του αέρα από το συρτάρι της στάχτης, το βεντιλατέρ λειτούργησε αυτόματα όταν ζεστάθηκε στους 50 βαθμούς η εστία και σταμάτησε κάποια στιγμή μόνο του, όλα μου φάνηκαν φυσιολογικά. Η πρώτη δοκιμή κράτησε περίπου 5 ώρες. Το τζάμι δε μαύρισε καθόλου από κάτω μόνο σε τρία σημεία μαύρισε. Επάνω στη μέση εκεί που τελειώνει το υαλοκόρδονο και στα δυο σημεία στη μέση δεξιά και αριστερά που έχει τα στηρίγματα του τζαμιού . Καθάρισε εύκολα με στάχτη και νερό και τρίψιμο με χαρτί κουζίνας
Μετά από μια βδομάδα επιχείρησα δεύτερη δοκιμή. Αποφάσισα να ζυγίσω τα ξύλα που χρησιμοποιούσα για να πάρω μια πρώτη γεύση της κατανάλωσης αν και οι συνθήκες δεν ήταν χειμερινές έξω είχε 19 βαθμούς. Ζύγισα 7,5 κιλά ξύλα ξερά περσινά και το ξανάναψα πάλι με μέτρια φωτιά στην αρχή και βαθμιαία ενίσχυσή της Η θερμοκρασία στο σαλόνι πήγε από 22 στους 27 άκουσα κοροϊδίες από την κόρη μου και μύρισα μπόλικο μαντέμι λιγότερο όμως από την πρώτη φορά. Τα ξύλα κράτησαν κανένα εξάωρο.
Αποφάσισα να αγοράσω ένα θερμόμετρο για να έχω την ακριβή θερμοκρασία της κασέτας στις διάφορες εξόδους της.. Έτσι άναψα για τρίτη φορά το τζάκι και παρατήρησα τις παρακάτω θερμοκρασίες:
Μετά μια ώρα στην πρώτη σκάλα μετά από δυο ώρες χωρίς προσθήκη ξύλων
Έξοδος πάνω στην κασέτα: 120ο 120ο
Περσίδα επάνω δεξιά φυσική ροή: 89ο 81ο
Περσίδα αριστερή σπειραλουμίνιο: 100ο 110ο
Περσίδα κουζίνας αγωγός σπειραλουμίνιου: 89ο 100ο
Κάνοντας τις συγκρίσεις με τις τιμές που αναφέρονται στο φόρουμ διαπιστώνω σωστή λειτουργία, αν δεν κάνω κάπου λάθος.
Στο τέταρτο άναμμα με πιο χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες 13 βαθμοί ξαναμέτρησα τις θερμοκρασίες τζακιού και δωματίων: το τζάκι το έβαλα να λειτουργήσει στη δεύτερη σκάλα του βαντιλατέρ και αφού το τσίτωσα πήρα τις παρακάτω θερμοκρασίες βάζοντας μια φορά ξύλα και κλείνοντας τον αέρα στο μισό μετά την πρώτη ώρα:

1η ώρα 2η ωρα 3η ώρα
Έξοδος πάνω στην κασέτα: 148ο 150 130ο
Περσίδα επάνω δεξιά φυσική ροή: 116ο 88ο(άνοιξα συρτάρι) 74ο
Περσίδα αριστερή σπειραλουμίνιο: 160ο 122ο 110ο
Περσίδα κουζίνας αγωγός σπειραλουμίνιου: 93ο 93ο 70ο
Οι θερμοκρασίες στα δωμάτια του σπιτιού ήταν οι εξής:
Στο σαλόνι που είναι το τζάκι κάτω στο πάτωμα είχε 24. Στο τραπέζι 26 στην οροφή 33. Στην κουζίνα βορινή όπου βγαίνει ο ένας αεραγωγός είχα 24, στο χωλ που συνδέεται με το σαλόνι είχα 24, στο δωμάτιο της κόρης μου βορινό 22,5 με ανοιχτή πόρτα, στου γιου μου που είναι μικρό και ανατολικό με κλειστή πόρτα 22,3 και στο δικό μας με κλειστή πόρτα 20,5.
Στο τελευταίο άναμμα που έκανα προχθές τσίτωσα το τζάκι με τρία χοντρά κούτσουρα φετινά δυο οξιά και ένα δρυ. Διαπίστωσα καπνό από το μαντέμι τόσο που δάκρυσαν τα μάτια μας και χρειάστηκε να ανοίξω δυο πόρτες για να απομακρυνθεί. Βέβαια το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει:
"πιθανές μυρωδιές και εκπομπές καπνού κατά τα πρώτα ανάμματα είναι από την επεξεργασία τους μετάλλου και θα εξαφανιστούν πολύ σύντομα με τη χρήση."

Ευελπιστώ να έχουμε ένα καλό χειμώνα εύχομαι σε όλους υγεία και καλές ζέστες.

Θα επανέλθω όταν αρχίσουν τα κρύα και έχω κάποια καινούργια στοιχεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36521 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stefo-gr έγραψε:

stefo-gr έγραψε: παιδια εβαλα την κυριακη των εναλλακτη στην κασετινα . των εβαλα με σφυκτηρες πανω και κατω στο σπιραλ ( κατω εχει σπιραλ επειδη κανει ενα μικρο σπασιμο ) και εβαλα και πυροκολλα (σαν μαυρη σιλικονη) .
ΕΕΕ σημερα που ηταν καλος ο και καιρος ( ευτυχος ) το αναψα . μηλαμε για ΝΤΟΥΜΑΝΙ :S και μια περιεργη μυρωδια . λετε να ηταν απο την κολλα (μετα απο 48 ωρες) η απο καπνα που εχει πεσει πανω στην κασετινα ( και δεν την καθαρησα :whistle: ) ?

επισης εχουμε αποψεις για το controller FC-810 και για το μοτερ FRB4C-225/062 K081 ?


τελικα ηταν η καπνα που επεσε απο την καμιναδα που μυρισε :woohoo:

για το controller FC-810 και το μοτερ FRB4C-225/062 K081 γνωρισει κανεις κατι ??


Το κοντρόλερ που λες, είναι το πλέον διαδεδομένο στα τζάκια, οι περισσότεροι αυτό έχουμε. Αν θες δες και από Olympia Electronics και Charmeg που είναι και ελληνικά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stefo-gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36523 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: Έρχομαι τώρα στο τι επακολούθησε μετά την εγκατάσταση
Η κασέτα Ecostar σύμφωνα με το προσπέκτ που συμπεριλάμβανε έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά:
Potenza termica globale: 14,5 kw Συνολική θερμική απόδοση στο χώρο
Rendimento: 75% Ποσοστιαία απόδοση
Consumo di legna 4,5kg/h Κατανάλωση ξύλων ανά ώρα
Έμελε λοιπόν να τη δοκιμάσω να δω τι ψάρια πιάσαμε. Την επόμενη της τοποθέτησης άναψα την εστία με μέτρια φωτιά όπως γράφει η εταιρεία στις οδηγίες χρήσης, την οποία βαθμιαία δυνάμωσα. Το σπίτι μύρισε έντονα μαντέμι αλλά τα ανοιχτά παράθυρα (30 βαθμούς είχε έξω) το ξεμύρισαν γρήγορα. Εγώ δεν αντιλήφθηκα έντονους καπνούς ούτε κάποια άλλη μυρωδιά.
πλην αυτής του μαντεμιού Οι τρεις περσίδες δυο επάνω στο τζάκι και μια στην κουζίνα έβγαζαν άφθονη ζέστη, η φλόγα ανταποκρινόταν στο άνοιγμα του αέρα από το συρτάρι της στάχτης, το βεντιλατέρ λειτούργησε αυτόματα όταν ζεστάθηκε στους 50 βαθμούς η εστία και σταμάτησε κάποια στιγμή μόνο του, όλα μου φάνηκαν φυσιολογικά. Η πρώτη δοκιμή κράτησε περίπου 5 ώρες. Το τζάμι δε μαύρισε καθόλου από κάτω μόνο σε τρία σημεία μαύρισε. Επάνω στη μέση εκεί που τελειώνει το υαλοκόρδονο και στα δυο σημεία στη μέση δεξιά και αριστερά που έχει τα στηρίγματα του τζαμιού . Καθάρισε εύκολα με στάχτη και νερό και τρίψιμο με χαρτί κουζίνας
Μετά από μια βδομάδα επιχείρησα δεύτερη δοκιμή. Αποφάσισα να ζυγίσω τα ξύλα που χρησιμοποιούσα για να πάρω μια πρώτη γεύση της κατανάλωσης αν και οι συνθήκες δεν ήταν χειμερινές έξω είχε 19 βαθμούς. Ζύγισα 7,5 κιλά ξύλα ξερά περσινά και το ξανάναψα πάλι με μέτρια φωτιά στην αρχή και βαθμιαία ενίσχυσή της Η θερμοκρασία στο σαλόνι πήγε από 22 στους 27 άκουσα κοροϊδίες από την κόρη μου και μύρισα μπόλικο μαντέμι λιγότερο όμως από την πρώτη φορά. Τα ξύλα κράτησαν κανένα εξάωρο.
Αποφάσισα να αγοράσω ένα θερμόμετρο για να έχω την ακριβή θερμοκρασία της κασέτας στις διάφορες εξόδους της.. Έτσι άναψα για τρίτη φορά το τζάκι και παρατήρησα τις παρακάτω θερμοκρασίες:
Μετά μια ώρα στην πρώτη σκάλα μετά από δυο ώρες χωρίς προσθήκη ξύλων
Έξοδος πάνω στην κασέτα: 120ο 120ο
Περσίδα επάνω δεξιά φυσική ροή: 89ο 81ο
Περσίδα αριστερή σπειραλουμίνιο: 100ο 110ο
Περσίδα κουζίνας αγωγός σπειραλουμίνιου: 89ο 100ο
Κάνοντας τις συγκρίσεις με τις τιμές που αναφέρονται στο φόρουμ διαπιστώνω σωστή λειτουργία, αν δεν κάνω κάπου λάθος.
Στο τέταρτο άναμμα με πιο χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες 13 βαθμοί ξαναμέτρησα τις θερμοκρασίες τζακιού και δωματίων: το τζάκι το έβαλα να λειτουργήσει στη δεύτερη σκάλα του βαντιλατέρ και αφού το τσίτωσα πήρα τις παρακάτω θερμοκρασίες βάζοντας μια φορά ξύλα και κλείνοντας τον αέρα στο μισό μετά την πρώτη ώρα:

1η ώρα 2η ωρα 3η ώρα
Έξοδος πάνω στην κασέτα: 148ο 150 130ο
Περσίδα επάνω δεξιά φυσική ροή: 116ο 88ο(άνοιξα συρτάρι) 74ο
Περσίδα αριστερή σπειραλουμίνιο: 160ο 122ο 110ο
Περσίδα κουζίνας αγωγός σπειραλουμίνιου: 93ο 93ο 70ο
Οι θερμοκρασίες στα δωμάτια του σπιτιού ήταν οι εξής:
Στο σαλόνι που είναι το τζάκι κάτω στο πάτωμα είχε 24. Στο τραπέζι 26 στην οροφή 33. Στην κουζίνα βορινή όπου βγαίνει ο ένας αεραγωγός είχα 24, στο χωλ που συνδέεται με το σαλόνι είχα 24, στο δωμάτιο της κόρης μου βορινό 22,5 με ανοιχτή πόρτα, στου γιου μου που είναι μικρό και ανατολικό με κλειστή πόρτα 22,3 και στο δικό μας με κλειστή πόρτα 20,5.
Στο τελευταίο άναμμα που έκανα προχθές τσίτωσα το τζάκι με τρία χοντρά κούτσουρα φετινά δυο οξιά και ένα δρυ. Διαπίστωσα καπνό από το μαντέμι τόσο που δάκρυσαν τα μάτια μας και χρειάστηκε να ανοίξω δυο πόρτες για να απομακρυνθεί. Βέβαια το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει:
"πιθανές μυρωδιές και εκπομπές καπνού κατά τα πρώτα ανάμματα είναι από την επεξεργασία τους μετάλλου και θα εξαφανιστούν πολύ σύντομα με τη χρήση."

Ευελπιστώ να έχουμε ένα καλό χειμώνα εύχομαι σε όλους υγεία και καλές ζέστες.

Θα επανέλθω όταν αρχίσουν τα κρύα και έχω κάποια καινούργια στοιχεία.


Καλές καύσεις. Μόνη την καμινάδα σου βάλαν λάθος, έπρεπε να τραβήξεις μονοκόμματη μέχρι το τέρμα. Τώρα θα θες διαφορετικές διατομές βούρτσες για να καθαρίζεις και τα δύο κομμάτια, ενώ όταν καθαρίζεις το πάνω κομμάτι με την μεγάλη διατομή, τα σκουπίδια θα πέφτουν έξω από την άλλη καμινάδα, πάνω στον πετροβάμβακα που στουμπώσατε κάτω-κάτω. Όταν μαζευτούν πολλά, θα έχεις αυξημένο κίνδυνο ανάφλεξης...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimostg@gmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36538 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πήγα να δω σήμερα το μονωτικο( μαύρο χρωμα σαν ασφάλτου) που έβαλα στη καμινάδα για στεγανοποίηση και δεν είχε στεγνώσει ειναι μαλακό σαν τσίχλα. Έβαλα απο πάνω αλουνινοταινια και ελπίζω να μην περάσουν νερά μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36550 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&...7ZBJQAV080qopuSaKS1A
Αυτή η διεύθυνση που αποτελεί έναν κατάλογο του 2008 της Edilkamin αποδεικνύει πόσο μάγος είσαι στις υποθέσεις που κάνεις.(σχόλιο 36148) Πράγματι η εκοστάρ του 2008 σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει σελίδα 44 έχει potenza utile 14,5, κατανάλωση 4,5 και κάλυψη 400 κυβικά. Δεν αναφέρει ποσοστό απόδοσης. Αυτό αντίθετα υπάρχει στο μάνουαλ που υπήρχε στο τζάκι 75%. Τώρα τι έκαναν ο Θεός και η ψυχή τους.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimostg@gmail.com. Αιτία: συμπλήρωσα μια αναφορά σε προηγούμενο σχόλιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36555 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κανέναν κατάλογο της edilkamin του 2000 δεν έχει κανείς, μπας κι αναγνωρίσω κι εγώ το πατρικό μονομπλόκι? :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.526 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ