Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36339 από Τσαγκατάκης
Απαντήθηκε από Τσαγκατάκης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zedd έγραψε:

Τσαγκατάκης έγραψε: Στην ουσία αυτό προτείνει χωρίς να το λέει ξεκάθαρα. Ξέχασα να πω ότι η χτιστή καμινάδα είναι 7 μέτρα, γιατί το σπίτι είναι μεζονέτα.
Εσύ τι έχει βάλει Zedd?


Καμινάδα λεία ανοξείδωτη μέχρι πάνω μέσα από την χτιστή. Είχε δυσκολία όμως γιατί έπρεπε να μπει σε γωνία 45'. Φυσικά για να γίνει κάτι τέτοιο έπρεπε να σπάσει η φούσκα, ενώ στην δική σου περίπτωση δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο.

Κατόπιν εορτής πάντως (και αφού έγινε όλο αυτό το μερεμέτι) και αφού διάβασα όλα τα posts εδώ μέσα, αν το ξανάκανα θα εβαζα ένα τζάκι foyer και όχι κασέτα. Τώρα έχω ένα Nordica 80.


και εγώ από οτι καταλαβαίνω τώρα, μάλλον καλύτερα foyer θα ήταν αλλά την αγόρασα και εγώ ήδη. Να δω πώς θα την εγκαταστήσω. Μάλλον μόνος μου στο τέλος :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36348 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
rivol
Θα ήθελα να μου πεις, τι διατομής είναι τα σίδερα στην πλάκα; Γιατί θα τα κόψω για να περάσει η νέα καμινάδα και θέλω να φτιάξω (όπως μου είπες) ένα κυκλικό στεφάνι με σίδερο αντίστοιχης διατομής και να τα κολλήσω στο στεφάνι αυτά που θα κόψω. Που πουλάνε τέτοια σίδερα; Σε μάντρες οικοδομών;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36469 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λογικά 12 mm θα είναι, πάντως και έτσι να το αφήσεις δεν έχεις πρόβλημα ποιο πολύ ψυχολογικό δικό σου είναι.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36470 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
rivol
Σε ευχαριστώ πολύ.
Αφού έτσι είναι το σωστό, Θα το βάλω το στεφάνι, για να αισθάνομαι, όπως λες και ψυχολογικά καλά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36478 από stefo-gr
Απαντήθηκε από stefo-gr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stefo-gr έγραψε: παιδια εβαλα την κυριακη των εναλλακτη στην κασετινα . των εβαλα με σφυκτηρες πανω και κατω στο σπιραλ ( κατω εχει σπιραλ επειδη κανει ενα μικρο σπασιμο ) και εβαλα και πυροκολλα (σαν μαυρη σιλικονη) .
ΕΕΕ σημερα που ηταν καλος ο και καιρος ( ευτυχος ) το αναψα . μηλαμε για ΝΤΟΥΜΑΝΙ :S και μια περιεργη μυρωδια . λετε να ηταν απο την κολλα (μετα απο 48 ωρες) η απο καπνα που εχει πεσει πανω στην κασετινα ( και δεν την καθαρησα :whistle: ) ?

επισης εχουμε αποψεις για το controller FC-810 και για το μοτερ FRB4C-225/062 K081 ?


τελικα ηταν η καπνα που επεσε απο την καμιναδα που μυρισε :woohoo:

για το controller FC-810 και το μοτερ FRB4C-225/062 K081 γνωρισει κανεις κατι ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36511 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή παρά τις προσπάθειες μου αδυνατώ να ανεβάσω φωτογραφίες από το τζάκι θα ανεβάσω μόνο κείμενο και όποιος επιθυμεί (είναι εμφανής η ηλεκτρονική μου διεύθυνση) μου ζητάει και του στέλνω και φωτό.Φαίνεται ότι σιγά-σιγά μαθαίνω και ανεβάζω φωτογραφίες




Στη συνέχεια τοποθετήθηκε η κασέτα. Η κασέτα πάτησε στα μαντέμια του παλιού, αφού τοποθετήθηκαν από πάνω πλακάκια, ώστε να σηκωθεί λίγο για να αερίζεται καλύτερα αλλά και να βγαίνει το συρταράκι της στάχτης χωρίς να γδέρνει τα διακοσμητικά τούβλα. Φτιάχτηκε θερμοθάλαμος με παταράκι. Χρησιμοποιήθηκε πετροβάμβακας αλουμινίου της Knauf, γιατί όπως μου είπε δεν έχει ρητίνες που μυρίζουν. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε καμινάδα inox εύκαμπτη βαρέως τύπου Φ200. Η καμινάδα μήκους τριών μέτρων εισχώρησε κατά ένα περίπου μέτρο στην παλιά τετράγωνη Φ250. Στην ένωση πάνω από το ταβάνι το κενό ανάμεσα στις δυο καμινάδες γέμισε με πετροβάμβακα που πιέστηκε από όλες τις πλευρές.



Η παλιά καμινάδα είχε προηγουμένως καθαριστεί πριν χαλαστεί το παλιό τζάκι. Υπολογίζω ότι μετά το τέλος της inox υπάρχει ένα περίπου μέτρο της παλιάς καμινάδας μέχρι το σκέπαστρο. Εδώ να πω ότι το παλιό τζάκι μετά κάποια επέμβαση στην καμινάδα τράβαγε ικανοποιητικά..Εξέφρασα την άποψη μήπως θα ήταν καλύτερα να συνδέαμε ένα περίπου μέτρο inox λείας σωλήνας μέχρι επάνω αλλά μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η λύση τους είναι δοκιμασμένη σε πάρα πολλά τζάκια.



Τοποθετήθηκαν οι γυψοσανίδες πυρίμαχες (πυράντοχες;) της knauf και επενδύθηκαν με πετροβάμβακα. Έγινε η τελική τοποθέτηση της εστίας μπήκαν δεξιά και αριστερά κομμάτια γυψοσανίδας να κλείσουν τα κενά (96 εκ Το πλάτος του παλιού 76 του νέου). Τοποθετήθηκαν τρεις περσίδες μασίφ αλουμινίου η κάτω δεξιά του τζακιού ρυθμιζόμενη για να μη βγαίνει κρύος αέρας απέξω το χειμώνα όταν δε δουλεύει το τζάκι ενώ παράλληλα χρησιμοποιείται για να δημιουργήσει ροή προς την περσίδα εκτόνωσης του θερμοθαλάμου που είναι η επάνω δεξιά. Ως περσίδα εισαγωγής αέρα στο θερμοθάλαμο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το συρτάρι της στάχτης του παλιού τζακιού που βρίσκεται στο κέντρο κάτω μπροστά. Και αυτό όταν το τζάκι δε λειτουργεί παραμένει κλειστό για τον κρύο αέρα. Η αριστερή περσίδα συνδέθηκε με σπιραλουμίνιο με την επάνω αριστερή έξοδο της κασέτας. Επάνω και δεξιά βγήκε σπιραλουμινιο συνδεδεμένο με τη δεξιά έξοδο της κασέτας για να κατευθυνθεί με αεραγωγό προς την κουζίνα.

Να και η τελική εικόνα του τζακιού. Το διακοσμητικό ξύλο βάφτηκε με γαλλική μπογιά από το Λιρόι που χρησιμοποιεί η κόρη για βαφές επίπλων και από πάνω περάστηκε με ένα διαφανές προστατευτικό της μπογιάς που τη συνοδεύει. Στο άνοιγμα κάτω χαμηλά θα μπει το συρτάρι του παλιού τζακιού που το είχα βάψει και στέγνωνε στο μπαλκόνι.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimostg@gmail.com. Αιτία: Εισαγωγή φωτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.539 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ