Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36314 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ φίλε athipa
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση
θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες από τη δική μου εγκατάσταση για να δεις πως έχει γίνει και μετά ξανασυζητάμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": athipa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36316 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά γιορτάζω στις 26 Νοεμβρίου, με τους Στέλιους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36324 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω φωτογραφίες δεν ξέρω αν θα υπάρξει αποτέλεσμα διαφορετικά θα το επαναλάβω προσπαθώντας να το διορθώσω
Έτσι άρχισε η δουλειά: Το τζάκι μου ήταν αυτό:







Μη σας ξεγελά η ημερομηνία η μηχανή ήταν αποσυντονισμένη οι εργασίες έγινα το δεύτερο δεκαήμερο του Σεμπτέμβρη του 2012.








Γκρεμίστηκε μέρος της κτιστής καμινάδας γιατί από αριστερά περνάει η καμινάδα της αδελφής μου. Ανοίχτηκε τρύπα στο τοίχο πίσω είναι εξωτερικός εδώ φαίνεται το άνοιγμα του μέσα τούβλου, το εξωτερικό άνοιγμα έγινε από έξω και τοποθετήθηκε περσίδα. Το άνοιγμα έγινε μεγαλύτερο από 8 εκατοστά που δίνει ο κατασκευαστής, γιατί μου είπε ότι έτσι δε θα καπνίζει το τζάκι όταν ανοίγω την πόρτα. Κάτι που πράγματι έγινε το τζάκι πράγματι δεν καπνίζει ;όταν ανοίγω την πόρτα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimostg@gmail.com.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36325 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
;)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimostg@gmail.com. Αιτία: αφαίρεση του σχολίου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36336 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Τσαγκατάκης έγραψε: Στην ουσία αυτό προτείνει χωρίς να το λέει ξεκάθαρα. Ξέχασα να πω ότι η χτιστή καμινάδα είναι 7 μέτρα, γιατί το σπίτι είναι μεζονέτα.
Εσύ τι έχει βάλει Zedd?


Καμινάδα λεία ανοξείδωτη μέχρι πάνω μέσα από την χτιστή. Είχε δυσκολία όμως γιατί έπρεπε να μπει σε γωνία 45'. Φυσικά για να γίνει κάτι τέτοιο έπρεπε να σπάσει η φούσκα, ενώ στην δική σου περίπτωση δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο.

Κατόπιν εορτής πάντως (και αφού έγινε όλο αυτό το μερεμέτι) και αφού διάβασα όλα τα posts εδώ μέσα, αν το ξανάκανα θα εβαζα ένα τζάκι foyer και όχι κασέτα. Τώρα έχω ένα Nordica 80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36337 από Τσαγκατάκης
Απαντήθηκε από Τσαγκατάκης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους! Ύστερα από πολύ μελέτη στο φόρουμ αγόρασα την κασσέτα salgueda 800gv. Τώρα όμως είμαι στην διαδικασία εύρεσης τζακά γιατί αυτός που την αγόρασα μου φαίνεται ότι με δουλεύει με αυτά που ζητάει γι αυτά που λέει ότι θα κάνει.
Επομένως θα ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση για το τι θα ζητήσω από το επόμενο τζακά για να μου πείτε την γνώμη σας.
Το σπίτι είναι μεζονέτα 3 επιπέδων, 60τμ το κάθε ένα, με το τρίτο να μένει σχεδόν πάντα κλειστό το χειμώνα. Το τζάκι βρίσκεται στο ισόγειο.

Άρα πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν τα παρακάτω:

1. Εγκατάσταση αγωγού για εξωτερικό αέρα ο οποίος θα καταλήγει στην βάση της κασσέτας.Στο υπάρχον τζάκι από πυρότουβλα δεν υπάρχει.
2. Μόνωση κασσέτας περιμετρικά
3. Εγκατάσταση νέας καμινάδας inox άκαμπτης και λείας επιφάνειας, η οποία θα περάσει μέσα από την υπάρχουσα τσιμεντένια και θα φτάσει μέχρι την κορυφή της(7.5μ). φ200 χρειάζομαι ή μικρότερη λόγο του μεγάλου μήκους;
4. Μόνωση της καμινάδας στην αρχή και στο τέλος της
5. Η φούσκα είναι τούβλινη. Χρειάζεται να την μονώσω και αυτή και βάλω σχάρα επάνω;
6. Θέλω να περάσω ένα αεραγωγό και να τον στείλω στο δωμάτιο ακριβώς πάνω από το τζάκι ή στο κλιμακοστάσιο, ο τοίχος του οποίου εφάπτεται στο τζάκι. Μπορείτε να συμπεράνετε ποιό από τα 2 σημεία είναι καλύτερα να μπεί για να έχω και στον 2ο όροφο ζέστη;


Σας ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.465 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ