Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36213 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

AngelsGR έγραψε: Κρητικε διαβαζω το topic σου και θα σε παρακολουθω. Καλα αποτελεσματα να εχουμε... :)

GGEOR7777 έγραψε: Αν μπορείς να το φτιάξεις μόνο σου,καντω.
ΕΧω ανοιξει ένα topic,μπορεί να πάρεις καμία ιδέα.
ΕΓκατασταση τζακιού dovre 2180 cbgdcp.



Παω καλα ως τωρα...
Αντε και καλα αναματα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36246 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
IMG_0642.jpg
asteri
Πηγα και μονωσα οσο μπορουσα με πετροβαμβακα , εβαλα αρκετο μεσα. Τωρα ελπιζω να εμποδισω τη ζεστη που λες να φευγει
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36250 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

nasos02 έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

Asteris έγραψε:

jimopoulos έγραψε: τζακι monobloco lanordica 750 piano
ρε παιδες,πηγα χθες στον γαμπρο (εβαλε πριν 3 μερες το προαναφερθεν τζακι)και αναψαμε το τζακιμε 2 κομματια οξυα(30εκ.Μετα απο 1μιση ωρα αρχισε να βγαζει σεστη στο χωρο και δουλεψε το βεντιλατερ.με ψηφιακο θερμομετρο με υπερυθρες εγινε ελεγχος θερμοκρασιας στις περσιδες.ακριβως πανω απο την εστια ειχε 60 και στα δωματια(αεραγωγοι 4 μετρα)43 βαθμους.ανοιξαμε την πορτα να συμπληρωσουμε ξυλα (3κιλα επιπλεον)γιατι τα ειχε καψει τα προηγουμενα,και εβγαζε περισσοτερο ζεστη ετσι...
θερμοκρασια καμιναδας 30 εκατοστα πανω απο εστια 80 βαθμοι.!!
αστερι αρκετα λιγες οι απωλειες φανταζομαι για να χρειαζοταν θερμοσυλλεκτη..
Παντως προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα..
αρκετα κατω απο αυτα που περιμενα να δω
κοινως απογοητευτικα...


Μάλλον δεν είχε προλάβει να ανάψει καλά το τζάκι, έπρεπε να το αφήσετε να καίει 3-4 ώρες. Μην το συγκρίνετε με τις μικρές κασέτες και foyer, εκείνα είναι τσακμάκια στο άναμμα, ζεσταίνονται σε μισή ώρα.

το επαναλαβαμε χθες με ποιο πολυ ποσοτητα ξυλα και πηρε μπροστα στις 3 ωρες.ειχε ζεστανει ολα τα δωματια(σε 3 ωρες εκαψε 20 κιλα,ζυγισμενα οξυα).
περιμενουμε και τον εγκαταστατη αυριο να μας ενημερωσει σχετικως..
παντως αν θες γρηγορη ζεστη στο σπιτι παλι το πετρελαιο θα φας στην μαπα..[/quote



το θετικο ειναι οτι οσο περνανε οι μερες τοσο πιο γρηγορα ζεσταινει..
χθες επιασε ζεστα και δουλεψε το βεντιλατερ συνεχομενα στην μιση ωρα..
το αρνητικο ειναι οτι η θερμοκρασια ζεστου αερα απο τους αεραγωγους δεν ξεπερνα τους 70 βαθμους
(στα δωματια 45-50).στην αρχη για να φτασουμε αυτες τις θερμοκρασιες ριξαμε 7 κιλα οξυα(υγρασια 30%)
και μετα 4 κιλα την ωρα για 10 ωρες περιπου(50 βαθμους επεσε η θερμοκρασια,με 4κιλα/ωρα),με τον αερα στην δευτερογενη καυση σχεδον συνεχομενα.δεν πρεπει να βαζεις το χερι στην μπροστινη περσιδα τουλαχιστον και να μην στεκεται απο την ζεστη?
με ανοιχτη την πορτα ζεσταινει πολυ ποιο γρηγορα τον χωρο,ειναι φυσιολογικο?
μηπως εκανε καμια παπαρια στην εγκατασταση? στο μονομπλοκο δεν χρειαζεται και πολυ επιστημη να το τοποθετησεις..
υπαρχει μια εκρεμοτητα παντως να κλειστει,σφραγιστει το κενο της καμιναδας απο το πανω μερος στην κορυφη αναμεσα απο την καινουρια φ200 και την παλια αμιαντου φ300,και αυτο με δικη μου παρεμβαση
ο μασταρας το παρατησε ετσι..



jimopoulos, Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο monobloco του γαμπρου σου μήπως ξέρεις από που το πήρε, πόσο και ποιος το έκανε εγκατάσταση ???


το πηρε απο ιωαννινα 3000 μαζι με το μοτερ ολα μαζι(εγκατασταση,υλικα,αδιαταραχτη κοπη) 4200 μεσω εξοικονομησης κατοικων


rivol
Πάντως 30 % υγρασία στα ξύλα είναι αρκετά μεγάλο ποσοστό.
Στο δικό μου τζάκι με περσινά ξύλα (ελιά 10% υγρασία) πραγματικά σκοτώνει, με φετινά (δρυ και οξιά 32 % υγρασία) σέρνεται και θέλει πολύ περισσότερο χρόνο.

rivol ειχες δικιο...

ηρθε το μαστορο χθες οργανωμενο γιατι του προσβαλαμε το τζακι(αυτος παλια καραβανα εμεις ασχετοι με την εστια)
εφερε μπριγκετα οξυα για καυσιμο υλικο,διοτι τα μετρησε και αυτος τα ξυλα και τα εβγαλε με 33% υγρασια.
μην τα πολυλογω το αποτελεσμα ηταν εντελως διαφορετικο...
στην μιση ωρα ο θαλαμος καυσης ειχε ξεπερασει τους 300 βαθμους!!
καμιναδα 135 βαθμους,φουσκα 105,αραγωγος κεντρικος 100,στα δωματια(2 μακρινα) επεφτε στους 75
το σπιτι ξεκινησε με 22 βαθμους και μετα απο 1και 15' ωρα
βγηκαμε μπαλκονι απο μηρωδια πρωτον και απο τους 30 βαθμους που εφτασε το σπιτι δευτερον..
το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι ο γαμπρος πρεπει να παρει σβαρα τις ξυλαποθηκες για στεγνο ξυλο..

Του αναφέρατε το θέμα της μόνωσης της καμιναδας;

το αναφερα..ειπε και ετσι να μηνει δεν εχει προβλημα.
ο γαμπρος θα το κλεισει παντως με μονωση πετροβαμβακα και το τσιμεντο απο πανω δεν θα το κολλησει στην καμιναδα για να παιρνει τισ συστολες διαστολες.
μονωση πετροβαμβακα δεν εβαλε στην φουσκα μονο πυριμαχη γυψοσανιδα.απωλειες εξωτερικες δεν εχει απο τοιχους βεβαια,το τζακι βρισκεται σε κεντρικο σημειο του σπιτιου.
δεν ξερω αν εχει ζορι απο μυρωδιες η γυψοσανιδα(θερμοκρασια φουσκας θα φτανει γυρω στους 105)...


la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36258 από stefo-gr
Απαντήθηκε από stefo-gr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια εβαλα την κυριακη των εναλλακτη στην κασετινα . των εβαλα με σφυκτηρες πανω και κατω στο σπιραλ ( κατω εχει σπιραλ επειδη κανει ενα μικρο σπασιμο ) και εβαλα και πυροκολλα (σαν μαυρη σιλικονη) .
ΕΕΕ σημερα που ηταν καλος ο και καιρος ( ευτυχος ) το αναψα . μηλαμε για ΝΤΟΥΜΑΝΙ :S και μια περιεργη μυρωδια . λετε να ηταν απο την κολλα (μετα απο 48 ωρες) η απο καπνα που εχει πεσει πανω στην κασετινα ( και δεν την καθαρησα :whistle: ) ?

επισης εχουμε αποψεις για το controller FC-810 και για το μοτερ FRB4C-225/062 K081 ?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stefo-gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36259 από Τσαγκατάκης
Απαντήθηκε από Τσαγκατάκης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά καλησπέρα σας,
αγόρασα την Invicta Insert 800 και ο τζακάς ζητάει 450 μαύρα για τοποθέτηση.
Στην τοποθέτηση περιλαμβάνεται 2μ εύκαμπτη σωλήνα για να φέρει αέρα από έξω και 2μ εύκαμπτη καμινάδα. Ζητάει πολλά ή μου φαίνεται;
Επίσης από τις 254 σελίδες του φόρουμ έχω διδαχτεί ότι η σωλήνα της καμινάδας πρέπει να είναι λεία και τουλάχιστον 4μ.
Δεν θα έχω θέμα απόδοσης με τα 2μ εύκαμπτης;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Τσαγκατάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36264 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Τσαγκατάκης έγραψε: Παιδιά καλησπέρα σας,
αγόρασα την Invicta Insert 800 και ο τζακάς ζητάει 450 μαύρα για τοποθέτηση.
Στην τοποθέτηση περιλαμβάνεται 2μ εύκαμπτη σωλήνα για να φέρει αέρα από έξω και 2μ εύκαμπτη καμινάδα. Ζητάει πολλά ή μου φαίνεται;
Επίσης από τις 254 σελίδες του φόρουμ έχω διδαχτεί ότι η σωλήνα της καμινάδας πρέπει να είναι λεία και τουλάχιστον 4μ.
Δεν θα έχω θέμα απόδοσης με τα 2μ εύκαμπτης;


Μήπως απλά θέλει να σου συνδέσει την κασέτα με την υπάρχουσα τσιμεντένια καμινάδα? Αν είναι έτσι, πολλά τα 450.

Εγώ δεν τον άφησα να μου βάλει εύκαμπτη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τσαγκατάκης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.647 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ