Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35983 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ NORDICA,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36004 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ NORDICA,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα τα κεφαλαια κουραζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36007 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

rivol έγραψε:

Asteris έγραψε:
Έτσι ακριβώς. Ένα τζάκι που ο κατασκευαστής ζητάει 12Pa από την καμινάδα, θα χάσει ισχύ αν το βάλεις να δουλέψει με 7-8 και απόδοση αν του τραβάς καπναέρια με 16-18. Το κλαπέ μπορεί να διορθώσει την κατάσταση μόνο στην δεύτερη περίπτωση.


Άρα ο κατασκευαστής πρέπει να μας ορίσει την μεγίστη ισχύ με πόσα Pa την βγάζει και αντίστοιχα η καμινάδα πρέπει να μπορεί να απόδοση αυτό το Χ Pa σε ελκυσμό.


Όλες οι σοβαρές εστίες αναφέρουν στο pdf τους, την υποπίεση που ζητάνε. Αν η καμινάδα σου έχει λιγότερη πρέπει να την ψηλώσεις/φαρδύνεις, αν έχει παραπάνω στενεύεις/βάζεις ντάμπερ.

Η μέτρηση γίνεται με μανόμετρο.



καλησπερα αστερη
αν το διαβαζω σωστα η καμιναδα της selenic πρεπει να εχει 12-14 pa.τι σημαινει αυτο?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36008 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: @ Φίλε Αστέρη
η αρχική επιλογή ήταν να ζεστάνω το χώρο 65 τετραγωνικών του σαλονιού και της κουζίνας. Αν μπορεί να μεταφερθεί κάποιο ποσοστό θέρμανσης στο υπόλοιπο σπίτι με φυσική ροή ανοίγοντας μια συρόμενη πόρτα θα είναι καλοδεχούμενη. Όμως το βορινό δωμάτιο της κόρης μου που είναι το πιο κρύο του σπιτιού απέχει σχεδόν 15 μέτρα από το τζάκι. Με τρία δοκάρια που παρεμβάλλονται είναι δύσκολο ακόμα και να βάλω περσίδες. Εκεί σκέφτομαι να εγκαταστήσω πρόσθετη μόνωση δεν έχω καταλήξει αν θα είναι εσωτερική ή εξωτερική. Εκεί υποχρεωτικά θα ανάβει θερμοσυσσωρευτής. Μακάρι να μεταφέρεται θέρμανση από το τζάκι και ο συσσωρευτής να δουλεύει στο μισό, αλλά το βλέπω δύσκολο. Από την άλλη για να φθάσει η θερμοκρασία στους 21 βαθμούς θα πρέπει στο σαλόνι να έχει 27. Εμείς περνάμε τη μισή μέρα μας στο σαλόνι Και κάτι ακόμη συμπληρωματικό. Το τζάκι που πήρα έχει σύμφωνα με το προσπέκτ που εσωκλείεται potenza termica globale (συνολική θερμική απόδοση στο χώρο (;) 14,5 kw και rendimento (απόδοση) 75% και ωριαία κατανάλωση ξύλων 4,5 kg/h. Ασφαλώς η 18άρα κασέτα θα αποδίδει περισσότερο η διαφορά τιμής είναι σχετικά μικρή αλλά η κατανομή της θέρμανσης θα ήταν πάλι ανομοιόμορφη. Επειδή έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα ίσως η σκέψη σου να με βοηθήσει να βρω κάποιες λύσεις. Εγώ θα είμαι σε θέση να δω το που αστόχησα σε 5-6 μήνες. Για μένα το άναμμα του τζακιού είναι ιεροτελεστία, εξάλλου όντας συνταξιούχος είναι η καθημερινή μου γυμναστική. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και θα περιμένω και άλλες από αύριο


Αν είναι 15 μέτρα μακριά το δωμάτιο και με το 18άρι θα ήθελες συμπλήρωμα, σίγουρα. Απλά λιγότερο.

Potenza termica globale λένε την ισχύ που δίνουν τα ξύλα όταν καίγονται. Πολλαπλασιάζεις με την απόδοση για να βρεις τι θα σου δίνει το τζάκι στον χώρο. Στην περίπτωσή σου η Ecostar έχει θερμική 18.5kW, ωφέλιμη στον χώρο 13kW, απόδοση 70.5% και κατανάλωση 4.7 κιλά την ώρα, σύμφωνα με το ιταλικό user manual...

ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/sch...OSTAR_cod_172330.pdf

Τα νούμερα που αναφέρεις είναι φαντασίες της ελληνικής αντιπροσωπείας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36010 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε:

Asteris έγραψε:

rivol έγραψε:

Asteris έγραψε:
Έτσι ακριβώς. Ένα τζάκι που ο κατασκευαστής ζητάει 12Pa από την καμινάδα, θα χάσει ισχύ αν το βάλεις να δουλέψει με 7-8 και απόδοση αν του τραβάς καπναέρια με 16-18. Το κλαπέ μπορεί να διορθώσει την κατάσταση μόνο στην δεύτερη περίπτωση.


Άρα ο κατασκευαστής πρέπει να μας ορίσει την μεγίστη ισχύ με πόσα Pa την βγάζει και αντίστοιχα η καμινάδα πρέπει να μπορεί να απόδοση αυτό το Χ Pa σε ελκυσμό.


Όλες οι σοβαρές εστίες αναφέρουν στο pdf τους, την υποπίεση που ζητάνε. Αν η καμινάδα σου έχει λιγότερη πρέπει να την ψηλώσεις/φαρδύνεις, αν έχει παραπάνω στενεύεις/βάζεις ντάμπερ.

Η μέτρηση γίνεται με μανόμετρο.



καλησπερα αστερη
αν το διαβαζω σωστα η καμιναδα της selenic πρεπει να εχει 12-14 pa.τι σημαινει αυτο?
ευχαριστω


Οτι θέλει 12-14 Pascal υποπίεση στην καμινάδα για να αποδώσει τα 14kW ισχύος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36013 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ NORDICA,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Έχει υποδοχή από το κάτω μέρος για μεγάλο φυγοκεντρικό, ρώτα από κει που την πήρες, κάνει πάνω από 400€. Εναλλακτικά αγοράζεις συμβατό από το εμπόριο (να ταιριάζει η έξοδός του με την υποδοχή της κασέτας, ή να κάνεις λαμαρίνα αντάπτορα), βάζεις και ένα κοντρόλερ τύπου Olympia Electronics, Tiemme ή Charmeg και κάνεις την δουλειά σου με τα μισά λεφτά.

Η πιό μεγάλη φασαρία είναι ότι πρέπει να βγει έξω η κασέτα και να σπάσεις από κάτω για να κάνεις χώρο για το μοτέρ. Έπρεπε να το είχες βάλει όταν την πέρναγες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.521 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ