Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35940 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη
να ρωτησω κατι μπορει να ειναι και χαζομαρα, η καμιναδα που δεν εχει μονωθει και η διαφορα ειναι απο 25 αμιαντου σε20 ινοξ δεν εχει μεγαλη διαφυγη δεν μπορει να θεωρηθει σαν περσιδες εκτονωσεις δηλαδη οτι χανεις θερμοτητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35954 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Zedd Στουμπώνεις πετροβάμβακα ανάμεσα στην μεταλλική και το χτιστό, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, ανέβα στην σκεπή και θα καταλάβεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zedd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35955 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: αστερη
να ρωτησω κατι μπορει να ειναι και χαζομαρα, η καμιναδα που δεν εχει μονωθει και η διαφορα ειναι απο 25 αμιαντου σε20 ινοξ δεν εχει μεγαλη διαφυγη δεν μπορει να θεωρηθει σαν περσιδες εκτονωσεις δηλαδη οτι χανεις θερμοτητα


Άμα είναι ανοιχτή μέχρι πάνω, σίγουρα χάνεις θερμότητα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35957 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Dimostag

Γιατί την 13άρα Ecostar? Καλή κασέτα, αλλά μικρή για τον χώρο σου πάνω στην Πεντέλη. Η Invicta 800VT turbo/Salgueda, κάνει 1300€ και θα σου δώσει αρκετή ισχύ για να ζεστάνεις και τα δωμάτια. Είμαι ενάντια στο να βάζεις τζάκι και να μην το μελετάς σωστά ώστε να καλύπτει όλο το σπίτι. Θα κάνεις που θα κάνεις τον κόπο να βάζεις φωτιά, να κουβαλάς ξύλα (και κατά την αγορά τους και κάθε μερα για να ταΐζεις), να καθαρίζεις στάχτες και παρόλα αυτά να θες και δεύτερη θέρμανση για το άλλο μισό σπίτι? Δεν λέει. Μπορείς με ένα τζάκι όλο το σπίτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35967 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε ερημίτη
όπως έγραψα παραπάνω με βάση μόνο τα οικονομικά δεδομένα είναι ασύμφορο να βάλεις ενεργειακό τζάκι όταν ο τόνος τα ξύλα έχει 170-190 ευρώ σε σύγκριση με την κατανάλωση ρεύματος. Όμως έτσι όπως πάμε (μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις αυξήσεις της ΔΕΗ) δεν ξέρω αν μετά από 2-3 χρόνια θα είμαι σε θέση να πληρώνω τη ΔΕΗ. Έτσι αποφάσισα να θωρακίσω το σπίτι ενεργειακά για τις δύσκολες εποχές που έρχονται, όσο ακόμα έχω κάποια λεφτουδάκια και πριν μου τα φάει η εφορία. Εξάλλου ήδη επειδή αγαπάμε το τζάκι καίγαμε 1 τόνο ξύλα. Τώρα θα προσθέσουμε υπολογίζω άλλους 2. Και ο Θεός βοηθός. Οργανώνω και τη γειτονιά, γιατί είναι μονοκατοικίες με τζάκια και ίσως του χρόνου πάρουμε και μεις τον Ιούνιο κανένα φορτηγό 24 τόνους όλοι μαζί 5-6 οικογένειες και μας στοιχίσει 110 με 120 ο τόνος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35982 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Φίλε Αστέρη
η αρχική επιλογή ήταν να ζεστάνω το χώρο 65 τετραγωνικών του σαλονιού και της κουζίνας. Αν μπορεί να μεταφερθεί κάποιο ποσοστό θέρμανσης στο υπόλοιπο σπίτι με φυσική ροή ανοίγοντας μια συρόμενη πόρτα θα είναι καλοδεχούμενη. Όμως το βορινό δωμάτιο της κόρης μου που είναι το πιο κρύο του σπιτιού απέχει σχεδόν 15 μέτρα από το τζάκι. Με τρία δοκάρια που παρεμβάλλονται είναι δύσκολο ακόμα και να βάλω περσίδες. Εκεί σκέφτομαι να εγκαταστήσω πρόσθετη μόνωση δεν έχω καταλήξει αν θα είναι εσωτερική ή εξωτερική. Εκεί υποχρεωτικά θα ανάβει θερμοσυσσωρευτής. Μακάρι να μεταφέρεται θέρμανση από το τζάκι και ο συσσωρευτής να δουλεύει στο μισό, αλλά το βλέπω δύσκολο. Από την άλλη για να φθάσει η θερμοκρασία στους 21 βαθμούς θα πρέπει στο σαλόνι να έχει 27. Εμείς περνάμε τη μισή μέρα μας στο σαλόνι Και κάτι ακόμη συμπληρωματικό. Το τζάκι που πήρα έχει σύμφωνα με το προσπέκτ που εσωκλείεται potenza termica globale (συνολική θερμική απόδοση στο χώρο (;) 14,5 kw και rendimento (απόδοση) 75% και ωριαία κατανάλωση ξύλων 4,5 kg/h. Ασφαλώς η 18άρα κασέτα θα αποδίδει περισσότερο η διαφορά τιμής είναι σχετικά μικρή αλλά η κατανομή της θέρμανσης θα ήταν πάλι ανομοιόμορφη. Επειδή έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα ίσως η σκέψη σου να με βοηθήσει να βρω κάποιες λύσεις. Εγώ θα είμαι σε θέση να δω το που αστόχησα σε 5-6 μήνες. Για μένα το άναμμα του τζακιού είναι ιεροτελεστία, εξάλλου όντας συνταξιούχος είναι η καθημερινή μου γυμναστική. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και θα περιμένω και άλλες από αύριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.454 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ