Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35757 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Astreri παιδια μια απαντηση παρακαλω οποιος γνωριζει ,αν και οφ τοπικ την κανω εδω μεσα για να την δειτε,ο κουμπαρος με την σομπα πελλετ-νερου εβγαλε την καμιναδα δηλ. 2,5 μετρα ινοξ φ100 απ'εξω ,το εκανε για λογους αισθητικης γιατι δεν ηθελε το μπουρι η γυναικα του στο σπιτι,τωρα το μετανιωσε γιατι λεει οτι χανει τζαμπα θερμοτητα πραγμα το οποιο του το ειπα εξ'αρχης,η θερμοκρασιες των καυσαεριων της σομπας δεν ειναι πολυ μεγαλες (ο κατασκευαστης τις δινει 160-172 βαθμους)αλλα παλι γιατι να την χανει,απ'την μια δεν θελει μπουρι μεσα στο σπιτι και απ'την αλλη δεν θελει να χανει την θερμοκρασια,του ειπα να το βαλει απο μεσα το μπουρι και το καλυψει με γυψοσανιδα 25Χ25 να επενδυσει με πετροβαμβακα την γυψοσανιδα και να αφησει μια περσιδα ψιλα,με λιγα λογια θερμοθαλαμο,αξιζει να το κανει για αυτους τους 160-170 βαθμους του μπουριου?


Όχι, αξίζει να το κάνει για να μην παγώνει η καμινάδα και τον τρελάνει στις υγροποιήσεις και την χαμηλή απόδοση. Αυτό, ή να την μονώσει με κάποιο τρόπο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35761 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε: αστερη ρωτησα και σε αλλο τοπικ και με βοηθησε εκει ο GT..

εχω καμιναδα αμιαντου 5 περιπου μετρων 25χ25...το τζακι που θα βαλω εχει φ25...τι μπουρι πρεπει να βαλω; εχετε κατι να μου προτεινεται;πρεπει να ειναι inox και λειο; πρεπει να ειναι και αυτο οσο ειναι το μηκος του αμιαντου; με τι πρεπει να γεμισω το κενο αναμεσα σε αμιαντο και καινουργια καμιναδας;

οσο αναφορα τα βεντιλατερ στο τελος του αεραγωγου βοηθουν; εχεις καποια να μου προτεινεις γτ εγω βρηκα καποια με 30 €


Επειδή Φ250 δεν θα χωρέσει, θα βάλεις το αμέσως μικρότερο μέγεθος που θα βρεις, Φ230. Μόνωση δεν χωράει να μπει στο κενό, απλα σφράγισε με πετροβάμβακα όσο μπορείς κάτω και πάνω, ώστε να μην κυκλοφορεί αέρας και την κρυώνει και η αμιάντου γύρω-γύρω θα δουλέψει σαν μόνωση.

Βεντιλατέρ στο τέλος του αγωγού μόνο για την περίπτωση ανάγκης. Εσύ που αγοράζεις τώρα το τζάκι, θα φροντίσεις να βάλεις στην εστία μοτέρ που να καλύπτει τις ανάγκες μεταφοράς, πχ 600-800 κυβικά και δεν θα χρειάζεσαι το ακριβό υψηλών θερμοκρασιών στο τέλος του αγωγού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35763 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ
Τους τελευταίους τρεις μήνες που σας ανακάλυψα περνάω μαζί σας πολλές ώρες καθημερινά διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας τα διάφορα νήματα και κυρίως το μεγάλο για τα ενεργειακά τζάκια και το άλλο για τον οδηγό αγοράς νέας ενεργειακής εστίας. Πιστεύω ότι μόνο η αγάπη για το τζάκι αλλά και για τον άνθρωπο μπορεί να προικίσει κάποιους ανθρώπους με τόση υπομονή όση δείχνουν κάποιοι μέσα σ' αυτό το φόρουμ. Ξεχωριστή μνεία πρέπει να κάνω για τον Αστέρη, ο οποίος με την απεριόριστη συντροφικότητα που τον διακρίνει συμβουλεύει ακατάπαυστα και με μεγάλη επιτυχία που βασίζεται τόσο στη γνώση (είναι φανερό ότι μελετάει καθετί που έχει σχέση με την ενέργεια και τη θέρμανση) και την εμπειρία του από το foyer του όσο κυρίως την οξύνοια που διαθέτει (οι απαντήσεις προς Στέλιο κυρίως είναι καταλυτικές). Θαύμασα αυτή την οξύνοια στο πρόβλημα του συμφορουμίτη kwnmix με το Εκοστάρ που του είχανε συνδέσει την καμινάδα χύμα και το τζάκι του δε ζέσταινε, όταν σε άλλα φόρουμ που εξέθετε το πρόβλημα του οι επαγγελματίες τζακάδες του λέγανε άλλα αντ' άλλων.
Μέσα από το φόρουμ αυτό έμαθα για τις ελληνικές φόλες από το καυστικό,αυτοσαρκαστικό χιούμορ του Ερημίτη (είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιο γείτονα Ερημότατε), τις προσφορές του Λερόι που εγώ το επισκέπτομαι συχνά όχι για τα τζάκια που ούτε τα ήξερα αλλά για άλλα γαλλικά προϊόντα που τα βρίσκω ποιοτικά (κυρίως μπογιές). Πολύ χάρηκα που στο τελευταίο διαφημιστικό φυλλάδιο του πολυκαταστήματος περιλαμβάνονται πολλά χρήσιμα και ουσιαστικά στοιχεία από αυτά που διαβάζουμε στο φόρουμ σχετικά με τη θέρμανση και τη χρησιμοποίηση του τζακιού ως κύριας θέρμανσης. Να είσαι καλά Αστέρη να ανοίγεις τα μάτια πολλών συνελλήνων.Αν αυτό το κείμενο δημοσιευτεί και θα είναι το πρώτο θα προσπαθήσω σε επόμενα σχόλια να αναφερθώ στα δεδομένα του σπιτιού μου, στις διαδικασίες πριν την εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού στην ίδια την εγκατάσταση,στη χρήση της εστίας και στα πιθανά προβλήματα ζητώντας τα φώτα του φιλόξενου φόρουμ


Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Περιμένω να αρχίσουν για τα καλά τα κρύα, για να ακούσω από όσους βάλαν το "φτηνό" μου Selenic ότι ζεσταίνονται καλά και οικονομικά, για να χαρώ ακόμη περοσσότερο...

Για ότι χρειαστείς ρωτάς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimostg@gmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35764 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε: αστερη ρωτησα και σε αλλο τοπικ και με βοηθησε εκει ο GT..

εχω καμιναδα αμιαντου 5 περιπου μετρων 25χ25...το τζακι που θα βαλω εχει φ25...τι μπουρι πρεπει να βαλω; εχετε κατι να μου προτεινεται;πρεπει να ειναι inox και λειο; πρεπει να ειναι και αυτο οσο ειναι το μηκος του αμιαντου; με τι πρεπει να γεμισω το κενο αναμεσα σε αμιαντο και καινουργια καμιναδας;

οσο αναφορα τα βεντιλατερ στο τελος του αεραγωγου βοηθουν; εχεις καποια να μου προτεινεις γτ εγω βρηκα καποια με 30 €


Δεν είχες πει ότι θες εστία με Φ250, οριακά θα μπει χωνευτή η νέα υποθέτω στην 25x25.
Και σίγουρα μονού τοιχώματος, μια διπλού εσωτερικής διαμέτρου Φ250, θα έχει εξωτερική διάμετρο Φ300, οπότε δε χωράει.

Για να διευκολύνω, παραθέτω τη συζήτηση αυτή (συγνώμη, είναι σεντόνι):

GT έγραψε:

mk86 έγραψε:

GT έγραψε:

mk86 έγραψε: Απάντηση στο Θέμα: Απ: Καμινάδα μονωμένη inox....(σε μαύρο χρώμα)


καλησπερα,

σε παλιο τζακι εχω μπουρι αμιαντου 25χ25.

προφανως τωρα με το καινουργιο τζακι θα το αλλαξω...να παρω μονου ή διπλου; τι διαφορα εχει;

αυτη τη στιγμη εχω 5 μετρα καμιναδα πανω απο το διαμερισμα μου (3 μ ο επομενος ακατοικητος οροφος, δικος μου και 2 μετρα εξω στον αερα)

εγω ποσα πρεπει να βαλω;


Θέλει αλλαγή, πρέπει να βάλεις ΙΝΟΧ μονής ραφής μέσα στην παλιά καμινάδα, από την εστία μέχρι και την απόληξη της παλιάς καμινάδας.

Μονού τοιχώματος είναι η απλή, χωρίς μόνωση (1 φύλλο).

Διπλού τοιχώματος είναι οι μονωμένες. Αποτελούνται από 2 φύλλα, μεταξύ των οποίων παρεμβάλλεται μονωτικό υλικό, κεραμοβάμβακας ή πετροβάμβακας απ' ότι έχω δει.

Στα τελευταία 2m πως είναι η καμινάδα? Μόνο η αμιαντοσωλήνα ή είναι χτιστή περιμετρικά?

Επιλέγουμε μονωμένες διπλού, όταν δεν υπάρχει χτιστή καμινάδα και οι σωλήνες είναι εκτεθειμένες στο κρύο, για να μην κρυώνουν τα καυσαέρια και γίνονται υγροποιήσεις - εύφλεκτες επικαθήσεις στα τοιχώματά της.

Θεωρητικά για σένα, μέχρι και την έξοδο στην πλάκα της ταράτσας δε χρειάζεται μόνωση.
Στα τελευταία 2m, αν είναι μόνο ο αμίαντος, εγώ θα έβαζα μόνωση.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να συνδέσεις από κει και πάνω διπλού σε μονού.
Μπορείς όμως να ντύσεις τη μονού με πάπλωμα πετροβάμβακα, να τη χωνέψεις στην αμιάντου και είσαι ΟΚ.
Δεν ξέρω αν είναι άρτιο τεχνικά, εγώ αυτό θα πρότεινα στο μάστορα.


1. τα επιπλεον 2 μετρα ειναι με αμιαντοσωληνα αλλα και χτιστο γυρω γυρω...αρ να παρω 5 μετρα μονου και να το περασω μεσα απο τον αμιαντο;

2. μηπως ειναι επικινδυνο να ειναι διπλη καμιναδα;

3. θελω 5 μετρα ή λιγοτερα;

4. παντως απο το agogos.gr φαινονται εξαιρετικα τα προιοντα τους.. τι λες;



1. Νομίζω πως αν είναι και χτιστή δεν έχεις πρόβλημα για μονού.
Πρόσεξε όμως να μονώσεις ερμητικά τα σημεία μεταξύ των 2 καμινάδων τόσο στο ταβάνι σου όσο και στην απόληξη πριν το καπέλο, για να μη σου ρουφάει ζέστη από το σπίτι.

2. Επικίνδυνο για 2πλή καμινάδα γιατί? Όχι. Εφαρμόζεται κατά κόρον.

3. 5 μέτρα είναι μια χαρά νομίζω. Λεπτομέρειες για απαιτούμενα ύψη - διατομές στα manual των εστιών.

4. Δεν τα έχω δει από κοντά. Στο site καλά φαίνονται. Ο συμφορουμίτης giabritsos τα πήρε για την ξυλόσομπά του και είπε ότι είναι πολύ ποιοτικά, δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω! Δες όμως τιμές και σε άλλες εταιρίες, αν και για Φ200 που έριξα μια ματιά, οι διαφορές είναι μικρές στα θεωρούμενα ως ποιοτικά.



Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35765 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

mk86 έγραψε: αστερη ρωτησα και σε αλλο τοπικ και με βοηθησε εκει ο GT..

εχω καμιναδα αμιαντου 5 περιπου μετρων 25χ25...το τζακι που θα βαλω εχει φ25...τι μπουρι πρεπει να βαλω; εχετε κατι να μου προτεινεται;πρεπει να ειναι inox και λειο; πρεπει να ειναι και αυτο οσο ειναι το μηκος του αμιαντου; με τι πρεπει να γεμισω το κενο αναμεσα σε αμιαντο και καινουργια καμιναδας;

οσο αναφορα τα βεντιλατερ στο τελος του αεραγωγου βοηθουν; εχεις καποια να μου προτεινεις γτ εγω βρηκα καποια με 30 €


Επειδή Φ250 δεν θα χωρέσει, θα βάλεις το αμέσως μικρότερο μέγεθος που θα βρεις, Φ230. Μόνωση δεν χωράει να μπει στο κενό, απλα σφράγισε με πετροβάμβακα όσο μπορείς κάτω και πάνω, ώστε να μην κυκλοφορεί αέρας και την κρυώνει και η αμιάντου γύρω-γύρω θα δουλέψει σαν μόνωση.

Βεντιλατέρ στο τέλος του αγωγού μόνο για την περίπτωση ανάγκης. Εσύ που αγοράζεις τώρα το τζάκι, θα φροντίσεις να βάλεις στην εστία μοτέρ που να καλύπτει τις ανάγκες μεταφοράς, πχ 600-800 κυβικά και δεν θα χρειάζεσαι το ακριβό υψηλών θερμοκρασιών στο τέλος του αγωγού.


ναι πρεπει να βαλω το φ230 εχεις δικιο...

να βαλω δλδ πετροβαμβακα αναμεσα σε οσο μηκος μπορω για να μη κρυωνει η καινουργια καμιναδα;

υπαρχει προβλημα αν απ εξω εχω την αμιαντου (υπερθερμανση,φωτια κτλ);

το βεντιλατερ ειναι 800αρι οποτε νομιζω θα δουλεψει...δυο αεραγωγους θα στειλω στα 7 και 13μ..

ελπιζω να δουλεψει..

αν χρειαστει να βαλω κ αλλα βεντιλατερακια μικρα; εχεις ακουσει αν κανουν δουλεια; εχεις καποιο να προτεινεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35768 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχεις το 800άρι και θες να βάλεις ανεμιστηράκια? Για ποιόν λόγο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.536 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ