Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35695 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

Asteris έγραψε:

jimopoulos έγραψε: τζακι monobloco lanordica 750 piano
ρε παιδες,πηγα χθες στον γαμπρο (εβαλε πριν 3 μερες το προαναφερθεν τζακι)και αναψαμε το τζακιμε 2 κομματια οξυα(30εκ.Μετα απο 1μιση ωρα αρχισε να βγαζει σεστη στο χωρο και δουλεψε το βεντιλατερ.με ψηφιακο θερμομετρο με υπερυθρες εγινε ελεγχος θερμοκρασιας στις περσιδες.ακριβως πανω απο την εστια ειχε 60 και στα δωματια(αεραγωγοι 4 μετρα)43 βαθμους.ανοιξαμε την πορτα να συμπληρωσουμε ξυλα (3κιλα επιπλεον)γιατι τα ειχε καψει τα προηγουμενα,και εβγαζε περισσοτερο ζεστη ετσι...
θερμοκρασια καμιναδας 30 εκατοστα πανω απο εστια 80 βαθμοι.!!
αστερι αρκετα λιγες οι απωλειες φανταζομαι για να χρειαζοταν θερμοσυλλεκτη..
Παντως προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα..
αρκετα κατω απο αυτα που περιμενα να δω
κοινως απογοητευτικα...


Μάλλον δεν είχε προλάβει να ανάψει καλά το τζάκι, έπρεπε να το αφήσετε να καίει 3-4 ώρες. Μην το συγκρίνετε με τις μικρές κασέτες και foyer, εκείνα είναι τσακμάκια στο άναμμα, ζεσταίνονται σε μισή ώρα.

το επαναλαβαμε χθες με ποιο πολυ ποσοτητα ξυλα και πηρε μπροστα στις 3 ωρες.ειχε ζεστανει ολα τα δωματια(σε 3 ωρες εκαψε 20 κιλα,ζυγισμενα οξυα).
περιμενουμε και τον εγκαταστατη αυριο να μας ενημερωσει σχετικως..
παντως αν θες γρηγορη ζεστη στο σπιτι παλι το πετρελαιο θα φας στην μαπα..[/quote



το θετικο ειναι οτι οσο περνανε οι μερες τοσο πιο γρηγορα ζεσταινει..
χθες επιασε ζεστα και δουλεψε το βεντιλατερ συνεχομενα στην μιση ωρα..
το αρνητικο ειναι οτι η θερμοκρασια ζεστου αερα απο τους αεραγωγους δεν ξεπερνα τους 70 βαθμους
(στα δωματια 45-50).στην αρχη για να φτασουμε αυτες τις θερμοκρασιες ριξαμε 7 κιλα οξυα(υγρασια 30%)
και μετα 4 κιλα την ωρα για 10 ωρες περιπου(50 βαθμους επεσε η θερμοκρασια,με 4κιλα/ωρα),με τον αερα στην δευτερογενη καυση σχεδον συνεχομενα.δεν πρεπει να βαζεις το χερι στην μπροστινη περσιδα τουλαχιστον και να μην στεκεται απο την ζεστη?
με ανοιχτη την πορτα ζεσταινει πολυ ποιο γρηγορα τον χωρο,ειναι φυσιολογικο?
μηπως εκανε καμια παπαρια στην εγκατασταση? στο μονομπλοκο δεν χρειαζεται και πολυ επιστημη να το τοποθετησεις..
υπαρχει μια εκρεμοτητα παντως να κλειστει,σφραγιστει το κενο της καμιναδας απο το πανω μερος στην κορυφη αναμεσα απο την καινουρια φ200 και την παλια αμιαντου φ300,και αυτο με δικη μου παρεμβαση
ο μασταρας το παρατησε ετσι..

Και εμένα η καμινάδα μου έτσι ειναι δεν την έκλεισε επάνω αλλα δεν έχω προβλημα


Νομίζετε. Στην καλύτερη ρουφάει ζεστό αέρα από το δωμάτιο και τον βγάζει έξω από την καμινάδα, στην χειρότερη το τζάκι δεν μπορεί να πιάσει την ισχύ που δηλώνει, αν δηλαδή αντί για 14 Pa υποπίεση έχετε 8 στην καμινάδα, το τζάκι αντίστοιχα από 15kW γίνεται ούτε 10...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35698 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στη περίπτωση αυτη τι κάνουμε; Παίρνουμε πετροβαμβακα και τον βάζουμε περιμετρικά στο τελειωμα της καμιναδας; Πως θα ρουφαει ζεστό αέρα απο το δωμάτιο αφού ο θερμοθαλαμο ειναι κλειστός και το τζάκι επισης. Πάντως προσωρινά απο θερμοκρασίες μόνο δε φαίνεται να έχω εγω πρόβλημα αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα θα μονωσω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35703 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πως είναι κλειστός ο θερμοθάλαμος, περσίδες δεν έχει? Χαραμάδες γύρω από την εστία? Μιά χαρά θα ρουφάει η καμινάδα.

Πρέπει κανονικά να την συνδέσεις με συστολή, για να μπορείς να την καθαρίζεις σωστά. Αν βάλεις απλά περοβάμβακα θα σφραγίσει σχετικά μεν, αλλά θα γεμίζει κάπνα και κομματάκια στάχτη πάνω από αυτόν, ανάμεσα στην inox και την αμιάντου. Ακόμη πιό σωστά, έπρεπε να σηκώσεις inox μέχρι την κορυφή...

Όσο για το ότι δεν φαίνεται τώρα κάτι, είναι φυσικό, αφου ζητάς 3-4kW αυτήν την στιγμή από το τζάκι. Όταν θα ζητήσεις 8-9 θα αρχίσει να γονατίζει και θα ρωτάς γιατί δεν ζεσταίνεσαι ενώ καις και 4-5 κιλά ξύλα την ώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35707 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πρέπει κανονικά να την συνδέσεις με συστολή, για να μπορείς να την καθαρίζεις σωστά. Αν βάλεις απλά περοβάμβακα θα σφραγίσει σχετικά μεν, αλλά θα γεμίζει κάπνα και κομματάκια στάχτη πάνω από αυτόν, ανάμεσα στην inox και την αμιάντου. Ακόμη πιό σωστά, έπρεπε να σηκώσεις inox μέχρι την κορυφή...

Πριν που είχα συμβατικό τζάκι και καπνιζε είχα φέρει ενα τζακα και είχα ψηλωσει κοντά στα δυο μέτρα περίπου τη καμινάδα. Είχε προσθέσει γύρω στο 1,5 μ ανοξειδωτη συνεχόμενη της αμιάντου μετα μια γωνία και έπειτα το καπέλο. Τώρα την ινοξ την έχει τραβήξει μέχρι το σημείο της γωνίας πριν το καπέλο ειναι δηλαδή ολοκληρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35709 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τότε πρέπει να είναι εντάξει σε ύψος. Πόσο ύψος έχει? Δεν μπορείς να αποφύγεις την γωνία με κάποιο τρόπο, να είναι όλο ευθεία?

Μόνωσε τα ανοίγματα με πετροβάμβακα όπου μπορείς (και πάνω και κάτω), εξακολουθεί να ανεβάζει θερμό αέρα προς τα πάνω και κρυώνει και την καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35710 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Τότε πρέπει να είναι εντάξει σε ύψος. Πόσο ύψος έχει? Δεν μπορείς να αποφύγεις την γωνία με κάποιο τρόπο, να είναι όλο ευθεία?

Μόνωσε τα ανοίγματα με πετροβάμβακα όπου μπορείς (και πάνω και κάτω), εξακολουθεί να ανεβάζει θερμό αέρα προς τα πάνω και κρυώνει και την καμινάδα.

Ειναι γύρω στα 6,5 μ περίπου χωρίς την επάνω γωνία και το καπέλο. Εμένα έχει άλλη μια γωνία στο θερμοθαλαμο για να γυρίσει στη καμινάδα απο το τζάκι το μόνο κακό ήταν που το είχε βάλει απευθείας στο τζάκι και όχι μετα απο κανα μετρό. Θα βάλω πετροβαμβακα στο επάνω μέρος της καμιναδας που θα έχω προσβάση οταν καθαρισω την καμινάδα η φέτος αν δω ότι έχω λίγα κwόπως λες η του χρόνου πια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.551 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ