Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31843 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
συνεχίζοντας με παρατηρησεις απο την εγκατασταση στο πατρικο και με γνωμονα να αποφυγουν καποιοι άλλοι λαθη και παραλειψεις δικες μας,ο πατερας μου εφερε αυτη τη βαση για να ακουμπησει το selenic.κατασκευη απο σιδηρογωνια 30x30x3mm και 35cm υψος.




ο εμφύλιος πατέρα-υιού αρχισε,καθως του ειχα πει να μην κανει μεταλλικη,παρα να ακουμπησει το τζακι πανω σε 3-4 ytong που ειχαμε ηδη στην αποθηκη..δεν με ακουσε..
αντε και του κανω το χατηρι,η μεταλλικη βαση θελει βαψιμο και με τι χρωμα? πυριμαχο? υπάρχει κινδυνος σκουριας με τα χρονια και μεταφορας στο μαντεμι? όσοι εχουν μεταλλικη βαση την εβαψαν ή λογω υψηλων θερμοκρασιων δεν θα αναπτυχθει υγρασια,αρα ουτε κινδυνος σκουριας?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31846 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα πυρίμαχο μαύρο σε 2-3 χέρια, θα σου δώσει πολλά χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. Και δεν νομίζω να κάνει πάνω από 4-5€ το κουτάκι.

Καλό θα ήταν να κολούσατε και ένα χοντρό παξιμάδι στο κάθε πόδι, ώστε να μπορέσετε να βάλετε ρυθμιζόμενα πόδια, σαν αυτά που βάζουν στα ντουλάπια κουζίνας. Θα βοηθούσε πάρα πολύ στο ακριβές αλφάδιασμα.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31852 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε: Καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι.
Η δική μου κασέτα δεν έχει καθόλου κόφτρα, ούτε ταμπερ. Επειδή τα μαντέμια βιδώνουν πάνω στην ατσαλολαμαρίνα (σασί) δημιουργούν περιμετρικά μια πατούρα που θα μπορούσε κα καθήσει μια κοφτρα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι απόσταση αφήνει από την πρόσοψη του τζακιού ώστε να υπολογίσω το φάρδος της λαμαρίνας. Επίσης πόσα χιλιοστά πάχος πρέπει να είναι η λαμαρίνα;
Ευχαριστώ


Στο selenic έχει γύρω στους 2 πόντους κενό από το πλάι και μπροστά. Από πίσω ακουμπάει όλο στην πλάτη. Πάχος 4mm περίπου. Αν μπορείς να κάνεις κοιλιά προς τα κάτω στην μέση της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31878 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: συνεχίζοντας με παρατηρησεις απο την εγκατασταση στο πατρικο και με γνωμονα να αποφυγουν καποιοι άλλοι λαθη και παραλειψεις δικες μας,ο πατερας μου εφερε αυτη τη βαση για να ακουμπησει το selenic.κατασκευη απο σιδηρογωνια 30x30x3mm και 35cm υψος.




ο εμφύλιος πατέρα-υιού αρχισε,καθως του ειχα πει να μην κανει μεταλλικη,παρα να ακουμπησει το τζακι πανω σε 3-4 ytong που ειχαμε ηδη στην αποθηκη..δεν με ακουσε..
αντε και του κανω το χατηρι,η μεταλλικη βαση θελει βαψιμο και με τι χρωμα? πυριμαχο? υπάρχει κινδυνος σκουριας με τα χρονια και μεταφορας στο μαντεμι? όσοι εχουν μεταλλικη βαση την εβαψαν ή λογω υψηλων θερμοκρασιων δεν θα αναπτυχθει υγρασια,αρα ουτε κινδυνος σκουριας?


Φίλε μου πόσο σου στοίχισε ? Σε σιδερά την έφτιαξε ο πατέρας σου ? Εμένα μου ζητάνε 45€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31886 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μπάμπης έγραψε: Φίλε μου πόσο σου στοίχισε ? Σε σιδερά την έφτιαξε ο πατέρας σου ? Εμένα μου ζητάνε 45€


την εφτιαξε σε γνωστο σιδερα,δεν πρεπει να πληρωσε...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπάμπης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31942 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

bill έγραψε:

bill έγραψε:

Asteris έγραψε: Καλά είσαι από περσίδες, όσο ζητάει η εταιρία. Δευτερογενή καύση έβλεπες ή μήπως έβαλες όχι και τόσο ξερά ξύλα?

Την επόμενη φορά άστο να κάψει παραπάνω και κλείσε και τελείως την εισαγωγή αέρα από έξω. Τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, πόσα τμ είναι?


καλησπερα δευτερογενη δεν ειδα,γιατι να κλεισω την εισαγωγη αερα καυσης,μηπως τραβαει αερα απο εκει στο θαλαμο;
το σπιτι ειναι 70+70τμ μεζονετα με διπλο τοιχο και ενδιαμεση μονωση 5εκ πετροβαμβακα (75αρης),5εκ φενιζολ και η πλακα του πανω οροφου το ιδιο,διπλα τζαμια,ξυλινα κουφοματα.
η καταναλωση πετρελαιου ηταν γυρω 1,5τονο και μερικη χρηση του απαραδεκτου τζακιου που ειχα(4-5 τονους ξυλα)


καποια σκεψη εδω;ευχαριστω


Δεν κατάλαβα ποιόν αέρα έκλεισες. Ο αέρας καύσης τραβιέται από το δωμάτιο και πρέπει να είναι ανοιχτός στο μισό, λίγο πάνω λίγο κάτω. Η δευτερογενής δουλεύει μετά από κάποια ώρα από το άναμμα, αφού ζεσταθούν καλά τα μαντέμια και με την προϋπόθεση ότι τα ξύλα είναι αρκούντως ξερά (κάτω από 20%).


δεν εκλεισα κανεναν αερα,δεν εχω εισαγωγη αερα εξωτερικο παρα μονο της καυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.451 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ