Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30866 από VIMAK
Απαντήθηκε από VIMAK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα μελετησω τα προηγουμενα-ελπιζω να βρω ακρη-απλα οι περισσοτεροι βαζουν και τους αλλους αεραγωγους και μεμπερδευουν. αν χρειαστω κατι συγκεκριμενο θα ξαναρωτησω.

Βασικα ειχα την απορια αν μεταξυ του πανω μερος της κασετας με το πανω μερος του ανοιγματος της εστιας χρειαζεται κενο για να συνδεθει η καμιναδα.

Για το jolly mec δεν το συζηταμε ειναι πανακριβο.
Πριν μπω στο φορουμ σκεφτομασταν το νορντικα που ειναι μονο 9kw! Ευτυχως δεν το πηραμε
το λεροϋ επισης πανω απο 800 ευρω μ,ε πιστωτικη κανει 18 ατικες δοσεις!!!
Για μας αυτο ειναι σωτηριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30874 από gio
Απαντήθηκε από gio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

gio έγραψε:

Asteris έγραψε: Όπως λέει και ο σπίτης από πάνω, το πεύκο αυξάνει κατακόρυφα την περίπτωση ανάφλεξης της καμινάδας.


Ακόμη και στην περίπτωση που βάλω ενισχυμένη διπλή καμινάδα θα έχω θέμα με το κάψιμο του πεύκου ;


Ε ναι οτι και να βαλεις το ιδιο ειναι , αν δεν εχεις σκεπη δεν σε νοιαζει και να παρει φωτια ! Αν εχεις ομως παρε μια πυροσβεστηρα και οταν ακουσεις βροντες μεσα απ το τζακι (γιατι οταν παρει η καμιναδα κανει μια μικρη φασαρια ) ΚΑΙ Κανε οτι και εγω περισι , τον κοκορα στην σκεπη με τον πυροσβεστηρα αγκαλια !
Κλεινεις τζαμι στο τζακι αν εχεις , και περιμενεις να καει σιγα σιγα !

Αν η καμιναδα ειναι οκ , που μονο οι χτιστες με πυροτουβλο ειναι οκ , τοτε το βαζεις φωτια μονος σου να γουσταρεις ! Ετσι κανανε καθε χρονο στο χωριο μου , περναν ενα κλαδι μεγαλο και το χονανε στην καμιναδα , μετα φωτια και καθαρισαν τα λουκανικα ! Τωρα βεβαια αν το δεις απο κοντα (σαν και μενα απ την πολη) μπορει να τρομαξεις , μαλλον θα τα δεις ολα και οι αλλοι θα γελανε που θα εισαι ασπρος σαν το πανι !
Τωρα για σενα τα ειπα , εμενα θυμηθηκα




Συγνώμη φίλε μου μάλλον εγω δε σου έδωσα να καταλάβεις σωστά
Ήθελα να πω πως απο την στιγμή που θα βάλω την κασέτα την invicta 700 turbo με διπλό τοίχωμα ενισχυμένη inox καμινάδα μεσα στην ήδη υπάρχουσα τσιμεντένια
Επειτα απο αυτο θα έχω θέμα με το να καιω πευκο καυσοξυλα ή όχι ;
Σημείωση : το πευκο στεγνό και καθαρισμενο

Ευχαριστω για την υπομονή σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30997 από tgiakou
Απαντήθηκε από tgiakou στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Aστερη ποιος ειναιο καλυτερος τροπος συνδεσης του εναλλακτη στην εξοδο του φουερ αλλα και στις υπολοιπες συνδεσεις κυριως μεσα στον θαλαμο για να αποφυγουμε καπνους?Σιλικονη υψηλων θερμ.,αλουμινοταινια η κατι αλλο? Κατα τα αλλα περιμενω ακομη το gv 700 απο το leroy Λαρισας με φορτωτικη!!!Αλλα εχω χρονο να κατασκευασω θερμοθαλαμο ,βεντιλατερ, κλπ με ανεση και σιγουρια χαριν στις δικες σου συμβουλες,Καποια στιγμη θα βαλω και φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31028 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτοιμη και η δικιά μου κασέτα.

Και μερικές φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα







.

Αλέξης

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31046 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πάντως είναι τρομερή η απάντηση που έχουν όλοι οι επαγγελματίες όταν λες ότι θέλεις τοποθέτηση της invicta...γελάνε τουλάχιστον λέγοντας ότι είναι πεταμένα λεφτά....
Μάλλον τους έχει ζορίσει η προσφορά ή μήπως υπάρχει και δόση αλήθειας αν συγκριθούν με edilkamin ή Lanordica?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31049 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tgiakou έγραψε: Aστερη ποιος ειναιο καλυτερος τροπος συνδεσης του εναλλακτη στην εξοδο του φουερ αλλα και στις υπολοιπες συνδεσεις κυριως μεσα στον θαλαμο για να αποφυγουμε καπνους?Σιλικονη υψηλων θερμ.,αλουμινοταινια η κατι αλλο?


Μαγγανέζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.568 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ