Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30832 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όπως λέει και ο σπίτης από πάνω, το πεύκο αυξάνει κατακόρυφα την περίπτωση ανάφλεξης της καμινάδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30838 από gio
Απαντήθηκε από gio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Όπως λέει και ο σπίτης από πάνω, το πεύκο αυξάνει κατακόρυφα την περίπτωση ανάφλεξης της καμινάδας.


Ακόμη και στην περίπτωση που βάλω ενισχυμένη διπλή καμινάδα θα έχω θέμα με το κάψιμο του πεύκου ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30842 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
XAXAx o spιτις περιμενει να τελειωσει την εργασια , να παει με χαρα να αναψει το τζακακι του , γιατι βρεχει και αρχιζει το παρτυ !
Ποπο σε λεω επαθα πλακα χτες απ τον εναλλακτη, και 2 γειτονια που ειχα μαζι !
Ο ενας κολισε , απο πμλας μπλας , εμεινε μουγκος για κανεναν μεσαωρο ! Ρε μαλακα τη εφτοιαξες με ελεγε μονο !
Ο αλλος θελει να παρει στην πεθερα , με τοπε 5-6 φορες ! Μαλλον πρεπει να γνωρισω την πεθερα του !!!

Εγω σκεφτομαι , αφου περισι με εφτανε το τζακακι μια χαρα , φετος να ζεστανω και το υπογειο ! Ε καλα πες τα ειπαμε αυτα , δεν με λες ομως , λες να εχει προβλημα να τραβιξω τον αερα απ τον εναλακτη (εισοδο) , δηλαδη αναποδα , γιατι δεν με περνει να φυγει και αλλη σολινα προς τα κατω (δεν εχω place ) ! Τωρα την εχω σχεδον ετοιμη , να περνει αερα απ το υπογειο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30846 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gio έγραψε:

Asteris έγραψε: Όπως λέει και ο σπίτης από πάνω, το πεύκο αυξάνει κατακόρυφα την περίπτωση ανάφλεξης της καμινάδας.


Ακόμη και στην περίπτωση που βάλω ενισχυμένη διπλή καμινάδα θα έχω θέμα με το κάψιμο του πεύκου ;


Ε ναι οτι και να βαλεις το ιδιο ειναι , αν δεν εχεις σκεπη δεν σε νοιαζει και να παρει φωτια ! Αν εχεις ομως παρε μια πυροσβεστηρα και οταν ακουσεις βροντες μεσα απ το τζακι (γιατι οταν παρει η καμιναδα κανει μια μικρη φασαρια ) ΚΑΙ Κανε οτι και εγω περισι , τον κοκορα στην σκεπη με τον πυροσβεστηρα αγκαλια !
Κλεινεις τζαμι στο τζακι αν εχεις , και περιμενεις να καει σιγα σιγα !

Αν η καμιναδα ειναι οκ , που μονο οι χτιστες με πυροτουβλο ειναι οκ , τοτε το βαζεις φωτια μονος σου να γουσταρεις ! Ετσι κανανε καθε χρονο στο χωριο μου , περναν ενα κλαδι μεγαλο και το χονανε στην καμιναδα , μετα φωτια και καθαρισαν τα λουκανικα ! Τωρα βεβαια αν το δεις απο κοντα (σαν και μενα απ την πολη) μπορει να τρομαξεις , μαλλον θα τα δεις ολα και οι αλλοι θα γελανε που θα εισαι ασπρος σαν το πανι !
Τωρα για σενα τα ειπα , εμενα θυμηθηκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30848 από VIMAK
Απαντήθηκε από VIMAK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους
Αρκετο καιρο ειμασταν επισκετες στο φορουμ και με τη δικη σας συμβολη καταληξαμε στη μετατροπη του χτιστου μας τζακιου σε αεροθερμο

Καταληξαμε στην κασετα invicta 800 vt turbo την οποια για οποιον ενδιαφερεται δεν την εχει το leroy συνεχεια αλλα τη φερνει κατοπιν παραγγελιας
Θα ηθελα τη γνωμη σας αν η επιλογη μας ειναι καταλληλη
Το σπιτι ειναι γυρω στα 170μ2 μεζονετα 80 κατω και 90 πανω περιπου με μεγαλα υψη
μονωσεις υπαρχουν αναμεσα στα τουβλα και στα μπετα παντου και τα κουφωματα ειναι πολυ καλα με τζαμια επισης ενεργειακα κ το σπιτι εχει πολυ καλο προσανατολισμο ΝΑ
ειμαστε στην κεντρικη Μακεδονια
με το πετερλαιο τις καλες παλιες εποχες με 2 τονους το ειχαμε συνεχεια αναμενο στους 22
Το τζακι το καιμε ουτως η αλλως οποτε για να μην πανε χαμενα τα ξυλα ειπαμε να βαλουμε την κασετα
αργοτερα αναλογα με τα αποτελεσματα ισως βαλουμε κλιματιστικα (ινβερτερ) σε ορισμενα δωματια

καταληξαμε σε αυτη την κασετα με τα 18kw
ερωτησεις:
1. Για να μην κανουμε αλλες ζημιες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ΜΟΝΟ τους ενσωματωμενους αεραγωγους;
2. Αν κανουμε μονο αυτο (να τοποθετησουμε την κασετα και να συνδεσουμε τη νεα καμιναδα) με τη βοηθεια φιλου που εχει μκρη σχεση με τζακια; για να γλιτωσουμε τα χρηματα του τεχνικου;
Θα χρεια
3. το εγχειριδιο εγκαταστασης υπαρχει στο σαιτ της ινβικτα μονο στα γαλλικά το βρηκε κανεις στα αγγλικά ή το εχει οταν το αγοραζεις;
4. Γενικοτερα τι να προσεξουμε στην εγκατασταση;
5. Θεωρειτε καλη επιλογη τη συγκεκριμενη κασετα για την περιπτωση μας; Προτεινετε κατι αλλο εναλλακτικα;

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30854 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μιά χαρά είναι οι ενσωματωμένοι αεραγωγοί, απλά θα κάνουν λιγο φασαρία στην σκάλα 2. Εγχειρίδιο στα αγγλικά νομίζω έχει μέσα στην κασέτα, τοποθέτηση πανεύκολη, διάβασε το τόπικ από την αρχή για tips εγκατάστασης, η ισχύς φτάνει και παραφτάνει για τα μέτρα σου. Η μόνη άλλη κασέτα με 18kW που ξέρω, είναι μιά Jolly Mec στα 3500 χιλιάρικα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.450 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ