Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4909 από vaxevana
Απαντήθηκε από vaxevana στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: @vaxevana

πώς δηλαδή να φέρω εξωτερικό αέρα στο θάλαμο καύσης; Το ιδανικό θα ηταν να έκανα κατι σαν τη σόμπα μου, να στέλνω δηλαδή όποτε θέλω οξυγόνο ακριβώς κάτω από την εστία και να το μπαρουτιάζω..αλλά δε μπορώ να φανταστώ τον τρόπο.

Πάντως για αυτό με τη γρίλια που γραφεις πιστεύω οτι έχεις δίκιο...
...

Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να βρείς από πού πέρνει αέρα για το θάλαμο καύσης το τζάκι σου. Έπειτα θα πρέπει να κάνεις πατέντα για να φέρεις με σωλήνα αέρα από έξω σε εκείνο το σημείο (αν φυσικά είναι δυνατόν αυτό) . Νομίζω ότι ο Asteris περιγράφει κάτι ανάλογο που έκανε στο δικό του κάτω τζάκι.
Η σόμπα σου είναι pellet? αν ναι, από τα λίγα που είχα δεί κάποιες έχουν πρόβλεψη με είσοδο για να τους φέρεις εξωτερικό αέρα ... κάποιοι εγκαταστάτες μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να τον συνδέσεις ... εγώ θα το έκανα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4910 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν το τζάκι/σόμπα δεν έχει έτοιμη υποδοχή για παροχή εξωτερικού αέρα καύσης, τότε φέρνουμε έναν σωλήνα από εξωτερικό τοίχο, όσο πιό κοντά γίνεται στο σημείο εισόδου του αέρα καύσης. Στα τζάκια συνήθως είναι στην κάτω μπροστινή μεριά, στο κέντρο, όπου υπάρχουν γρίλιες με ρυθμιστικό. Αν φέρουμε τον σωλήνα ακριβώς από κάτω, τότε το τζάκι θα τραβάει μόνο του τον αέρα που θέλει.

Αν δεν μπει εισαγωγή αέρα, θα τραβάει από όπου βρει, κυρίως από χαραμάδες των κουφωμάτων και θα μας κρυώνει το σπίτι σε απομακρυσμένα σημεία, τα οποία θα ζεσταίνονται εξαιρετικά δύσκολα αφού θα είναι μακριά από το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4951 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν το τζάκι/σόμπα δεν έχει έτοιμη υποδοχή για παροχή εξωτερικού αέρα καύσης, τότε φέρνουμε έναν σωλήνα από εξωτερικό τοίχο, όσο πιό κοντά γίνεται στο σημείο εισόδου του αέρα καύσης. Στα τζάκια συνήθως είναι στην κάτω μπροστινή μεριά, στο κέντρο, όπου υπάρχουν γρίλιες με ρυθμιστικό. Αν φέρουμε τον σωλήνα ακριβώς από κάτω, τότε το τζάκι θα τραβάει μόνο του τον αέρα που θέλει.

Αν δεν μπει εισαγωγή αέρα, θα τραβάει από όπου βρει, κυρίως από χαραμάδες των κουφωμάτων και θα μας κρυώνει το σπίτι σε απομακρυσμένα σημεία, τα οποία θα ζεσταίνονται εξαιρετικά δύσκολα αφού θα είναι μακριά από το τζάκι.


Εμένα ο τεχνίτης μου είπε ότι δεν συμφέρει να τραβάει το τζάκι εξωτερικό αέρα για΄τ είναι κρύος. Ισχύει ή αρλούμπες ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4953 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας φιλοι του φορουμ
παρακαλώ θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις γιατι βλεπω πολλους εδω μεσα με υψηλο επιπεδο γνωσεων---
θελω να τοποθετησω μια κασσετα στο τζακι μου που είναι απλο με πυροτουβλα για να ζεστανω ενα ενιαιο χωρο 70 τμ σε μεζονετα στην ανατολικη αττικη
1.είδα κασσετες με ενσωματομενο θερμοθαλαμο που περιβαλλει τον θαλαμο καυσης και κασσετες χωρις θερμοθαλαμο οπου ο τζακας τον δημιουργει με μονωτικα υλικα γυρω απο την παλια καμιναδα--- τι είναι καλυτερο??
2.σε μια εταιρια (devile γαλλικα)μου ειπαν εκτος απο την τρυπα για τους αεραγωγους χρειαζεται να ανοιξουν και μια τρυπα 40χ40 πανω απο το τζακι για να δουλεψουν (κοστος 800) ενω σε αλλη εταιρία ισπανικα carbel και
BROTI μου ειπαν θα δουλεψουμε απο κατω με κοστος 400 ε
3. ειναι προτειμοτερη η εξωτερικη εισαγωγη αερα ή να τραβαει απο τις γριλιες κατω απο τον θαλαμο καυσης
4.απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τα εξαιρετικα post του asteris ,που μας προσφερει απλοχερα τις γνωσεις και τις συμβουλες του εχει εξαιρετικη σημασια η δευτερογενης καυση και η εκμεταλευση της θερμότητας--- των καυσαεριων ποιες κασσετες εχουν την δυνατοτητα αυτη ολοι οι πωλητες που ρωταω μου λενε ναι κανουν ????
ευχαριστω εκ των προτερω
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kavem. Αιτία: συμληρωματικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4965 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν το τζάκι/σόμπα δεν έχει έτοιμη υποδοχή για παροχή εξωτερικού αέρα καύσης, τότε φέρνουμε έναν σωλήνα από εξωτερικό τοίχο, όσο πιό κοντά γίνεται στο σημείο εισόδου του αέρα καύσης. Στα τζάκια συνήθως είναι στην κάτω μπροστινή μεριά, στο κέντρο, όπου υπάρχουν γρίλιες με ρυθμιστικό. Αν φέρουμε τον σωλήνα ακριβώς από κάτω, τότε το τζάκι θα τραβάει μόνο του τον αέρα που θέλει.

Αν δεν μπει εισαγωγή αέρα, θα τραβάει από όπου βρει, κυρίως από χαραμάδες των κουφωμάτων και θα μας κρυώνει το σπίτι σε απομακρυσμένα σημεία, τα οποία θα ζεσταίνονται εξαιρετικά δύσκολα αφού θα είναι μακριά από το τζάκι.


Εμένα ο τεχνίτης μου είπε ότι δεν συμφέρει να τραβάει το τζάκι εξωτερικό αέρα για΄τ είναι κρύος. Ισχύει ή αρλούμπες ???


Παιδια μη τα μπερδευουμε τα πραγματα!
Δηλ. ο τζακας σου ειπε οτι για τον αερα ΚΑΥΣΗΣ δε συμφερει να φερνεις απ'εξω?
Γιατι?
Λες να παρεξηγηθει η φωτια κ να μη καιει σωστα επειδη ειναι κρυος ο αερας?
Πες του του "τζακα" οτι αλλο ο αερας καυσης κ αλλο ο αερας που θα ζεσταινει το τζακι για ζεσταινεις το σπιτι.
Στον αερα που θα ζεσταινει το τζακι ισχυει αυτο που σου ειπε αλλα καλα ειναι να συνδυαζεται με καποια παροχη εξωτερικου αερα για λογους ανανεωσης του αερα που ειναι μεσα στο σπιτι .

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4967 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kavem έγραψε: εχει εξαιρετικη σημασια η δευτερογενης καυση και η εκμεταλευση της θερμότητας--- των καυσαεριων ποιες κασσετες εχουν την δυνατοτητα αυτη ολοι οι πωλητες που ρωταω μου λενε ναι κανουν ????
ευχαριστω εκ των προτερω


καλησπέρα κ καλώς ήρθες

Η δευτερογενείς καύση απλά να επισημάνουμε ότι ΔΕΝ ανεβάζει την απόδοση μιας εστίας
Σκοπός της είναι να κάνει καλύτερή καύση των καυσαερίων ώστε να βγαίνουν απο την καμινάδα λιγότεροι ρύποι στην ατμοσφαίρα

Αυτή η τεχνολογία στα τζάκια ξεκίνησε σε μερικες ξενες χώρες λόγω των νόμων που επικρατούν εκει σχετικά με την ρύπανσης του περιβάλλοντος (Μεχρι να ερθει και στην Ελλαδα.......θα περάσει πολύς καιρός)

Αν τελικά προβείς σε αγορά εστίας με δευτερογενή καύση, πρόσεξε αν μπορείς να ρυθμισεις εσυ με κάποιο ρυθμιστικό την εισαγωγή του δευτερογενή αέρα για να έχεις καλύτερο ελέγχο της καύσης
Τέτοιες εστίες νομίζω είναι οι ισπανικές HERGOM

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.542 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ