Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30441 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Σωστά. Αν δεν κάθεται κάποιος ακριβώς μπροστά στο τζάκι, στο 1-1.5 μέτρο, δεν θα έκανα ούτε τις πάνω περσίδες, να γλυτώσω τα σπασίματα.


Το δεξί πλάι το μικρού καναπέ, είναι στο 1,5m από τις γρίλιες.
Ένα άτομο θα ενοχλείται δηλαδή.Αν κάθεται εκεί. Αν κάτσει πιο δίπλα, όλα ΟΚ.
Ο μεγάλος καναπές είναι μακριά.
Άρα ίσως και να αποφύγουμε το σπάσιμο.

Αστέρη, ειλικρινά σ' ευχαριστώ πολύ! :)
Σώνεις κόσμο!
Για προτομή στην πλατεία είσαι αδερφέ! :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30450 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και εγώ σε ευχαριστώ. :)

Στην πρώτη σκάλα πάντως, δεν νομίζω να ενοχλεί ούτε στα 1-1.5 μέτρα, ο θερμός αέρας ανεβαίνει σχεδόν αμέσως προς τα πάνω. Μόνο στην μεγάλη σκάλα θα φυσάει αρκετά δυνατά για να φτάσει πρόσωπα τόσο μακρυά.

Και λογικά μεγάλη σκάλα θα καίει μόνο τις πρώτες 1-2 ώρες και ίσως και στα μεγάλα ψοφόκρυα. Κοινώς αν το σπίτι έχει μιά λογική μόνωση, δεν νομίζω τα 60τμ να χρειαστούν ποτέ 2η σκάλα, το αντίθετο κιόλας, με καλές μονώσεις θα βαράει και 26άρια για την πλάκα του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30461 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Και εγώ σε ευχαριστώ. :)

Στην πρώτη σκάλα πάντως, δεν νομίζω να ενοχλεί ούτε στα 1-1.5 μέτρα, ο θερμός αέρας ανεβαίνει σχεδόν αμέσως προς τα πάνω. Μόνο στην μεγάλη σκάλα θα φυσάει αρκετά δυνατά για να φτάσει πρόσωπα τόσο μακρυά.

Και λογικά μεγάλη σκάλα θα καίει μόνο τις πρώτες 1-2 ώρες και ίσως και στα μεγάλα ψοφόκρυα. Κοινώς αν το σπίτι έχει μιά λογική μόνωση, δεν νομίζω τα 60τμ να χρειαστούν ποτέ 2η σκάλα, το αντίθετο κιόλας, με καλές μονώσεις θα βαράει και 26άρια για την πλάκα του...


Αν είναι έτσι, τότε ο μόνος ελόγος για περσίδες ψηλά, είναι η καλύτερη κατανομή του θερμού αέρα, από 2 όψεις της φούσκας, μπροστά και πλάι (γωνιακό τζάκι) και όχι μόνο από μπροστά, για πιο γρήγορη εξισορρόπηση θερμοκρασίας στο χώρο.

Θα τα εξηγήσω στον πατέρα και ότι αποφασίσει.

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30464 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ δεν θα έβαζα περσίδες σε 60τμ, τζάμπα φασαρία. Το σπίτι θα γίνει φούρνος έτσι κι αλλιώς, δεν το γλυτώνουν. Ειδικά τα 20-25τμ σαλόνι που φαντάζομαι ότι έχουν, δεν θα ξέρουν από που να φύγουν αν ρίξουν κάνα κούτσουρο παραπάνω. Έτσι παθαίναμε πέρυσι που ήμασταν άμαθοι στα ενεργειακά, το πρώτο καιρό η μπέμπελη έπαιρνε και έδινε με το που έπεφτε δεύτερο κούτσουρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30525 από PAPACHATZAKIS
Απαντήθηκε από PAPACHATZAKIS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ SUPRA ΧΩΡΙΣ VENTILATER .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΖΑΚΙ ΝΑ ΓΙΝΗ ΚΛΕΙΣΤΟ...ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.ΣΥΖΗΤΩ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ VENTILATER ΖΗΤΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ,ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΩ - HELP- ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30528 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η supra έχει 200 εστίες, αν παίρνει έξτρα κιτ βεντιλατέρ, θα το ξέρουν αυτοί που σου το πούλησαν, απευθύνθηκες εκεί?

Ποιό μοντέλο είναι? Δεν είναι λογικό πάντως να φταίει το βεντιλατέρ που δεν αποδίδει η εστία. Το βεντιλατέρ απλά επιταχύνει τα πράματα, δεν αλλάζει την απόδοση, απλά θα θερμάνει λίγο πιό γρήγορα από ότι η φυσική ροή. Σίγουρα το έχουν εγκαταστήσει σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.484 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ