Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30349 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μολισ ειδα το φυλλαδιο του leroy με τα τζακια,(ερωτηση προσ αστερη και οποιον αλλο γνωριζει) λεω να παρω το μινοσ για το χωριο 1100 υψομετρο και 60 τμ το σπιτι, αξιζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30368 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

SHERIF έγραψε:

rivol έγραψε: Τέλειο :cheer:

Και με μια σπιράλ καμινάδα το πας όπου θέλεις :blink:


Από δωμάτιο σε δωμάτιο, και έτσι γλιτώνεις αεραγωγούς, βεντιλατέρ, κοντρόλ και μερεμέτια, και έχεις στην κυριολεξία ζέστη όπου την θέλεις...


NAi και αμα μπορεις κανε και κανα 2 κυκλες μεσα στο σαλονι , σπιραλ δεν ειπαμε λεγετε !
Καλα μην βαλεις τετοιο ουτε για πλακα , ουτε για γωνια και στροφη , λεια ινοχ ΜΟΝΟ !!!

Ρε σι φιλος , πως διαολο ειναι εκει που εσπασες τον τοιχο για να βαλεις το τζακι ???
Κοιτα στην κατασκευη μην πας την ζεστη προς τα εξω και οχι προς μεσα που θελεις !
Η' το βαζεις απο μεσα , και σπας καμιναδα με Τ και 45 γωνιες , η' αν το βγαλεις απεξω , πρεπει πρωτα να χτισεις τουβλα απ εξω και μετα να πας απο μεσα !



Στο σημείο που έσπασα το ενεργειακό πυρότουβλο έχτισα τοίχο με Ytong και από μέσα έχω βάλει πετροβάμβακα πάχους 5cm με απένδυση αλουμινίου 150 Kg όπως βλέπεις προηγούμενες φοτό.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30393 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vazelos έγραψε: μολισ ειδα το φυλλαδιο του leroy με τα τζακια,(ερωτηση προσ αστερη και οποιον αλλο γνωριζει) λεω να παρω το μινοσ για το χωριο 1100 υψομετρο και 60 τμ το σπιτι, αξιζει?


Αν είναι να καίει αραιά και που, τα σαββατοκύριακα, ναι, πάρτο. Αν είναι να καίει κάθε μέρα, δώσε 150€ παραπάνω και πάρε το Selenic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30394 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: @ Asteris

Να ρωτήσω για τις κασέτες της INVICTA (για εγκατάσταση σε γωνιακό χτιστό μαντεμένιο ανοιχτό):

Έχω δει τα σχήματα στο manual, αλλά δεν το διάβασα γιατί δε σκαμπάζω Γαλλικά.

1) Ο τρόπος που προτείνει για εγκατάσταση, δηλαδή με θερμοθάλαμο όπως περίπου στα foyer, με περσίδα πάνω - περσίδα κάτω και πετροβάμβακες, είναι υποχρεωτικός?
Αν όχι, τον προτείνει για εκμετάλλευση και της φυσικής ροής?
Μπορούμε απλά να την "κουμπώσουμε" στην ανοιχτή εστία, τηρώντας τις αποστάσεις του κατασκευαστή, να συνδέσουμε την καμινάδα και τέλος?

2) Μπορούμε να επιλέξουμε αν θέλουμε να εξάγουμε αέρα από τις πάνω εμπρόσθιες γρίλιες της εστίας, ή να χρησιμοποιήσουμε τις 2 εξόδους που είναι πάνω στην εστία, οδηγώντας την εξαγωγή του αέρα ψηλότερα, μέσω εύκαμπτων σωλήνων, σε περσίδες στη φούσκα?
Η φούσκα, σε κάθε περίπτωση, θέλει καθάρισμα πριν την εγκατάσταση απ' ότι διάβασα, για να μη μυρίζει.
Πώς γίνεται ο καθαρισμός?
Αν μονωθεί με πετροβάμβακα και στεγανοποιηθεί, παρακάμπτουμε τον καθαρισμό?

3) Οι περσίδες εκτόνωσης είναι υποχρεωτικές σε χτιστή φούσκα?

Συγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα, έχω διαβάσει όλο το θέμα μια φορά, αλλά δε μπορώ να θυμάμαι τα πάντα, είναι τεράστιος ο όγκος των πληροφοριών και ξεχνάω αρκετά πράγματα... :blush:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!


1) Είναι η βέλτιστη τοποθέτηση για να κερδίσουμε και την φυσική ροή. Εσύ βάλτο σκέτο, μόνο κούμπωμα καμινάδα.

2) Αν επιλέξεις να ανοίξεις τρύπες και να στείλεις αέρα σε αεραγωγούς, ελάχιστος αέρας θα πηγαίνει στις ενσωματωμένες γρίλιες. Η φούσκα θέλει υποχρεωτικό καθάρισμα μόνο αν ανοίξεις περσίδες για φυσική ροή. Η τοποθέτηση περοβάμβακα είναι ψιλοπασάλειμα. Έχω ξαναπεί, ότι αν είναι να τρυπάς τοίχους, να καθαρίζεις καμινάδες για να κάνεις φυσική ροή, καλύτερα να σπάσεις την τούβλινη φούσκα και να βάλεις foyer με εναλλάκτη και γυψοσανίδα. Και φτηνότερα θα βγει και θα γλυτώσες το τρίψιμο και το καθάρισμα.

3) Όχι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30427 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

GT έγραψε: @ Asteris

Να ρωτήσω για τις κασέτες της INVICTA (για εγκατάσταση σε γωνιακό χτιστό μαντεμένιο ανοιχτό):

Έχω δει τα σχήματα στο manual, αλλά δεν το διάβασα γιατί δε σκαμπάζω Γαλλικά.

1) Ο τρόπος που προτείνει για εγκατάσταση, δηλαδή με θερμοθάλαμο όπως περίπου στα foyer, με περσίδα πάνω - περσίδα κάτω και πετροβάμβακες, είναι υποχρεωτικός?
Αν όχι, τον προτείνει για εκμετάλλευση και της φυσικής ροής?
Μπορούμε απλά να την "κουμπώσουμε" στην ανοιχτή εστία, τηρώντας τις αποστάσεις του κατασκευαστή, να συνδέσουμε την καμινάδα και τέλος?

2) Μπορούμε να επιλέξουμε αν θέλουμε να εξάγουμε αέρα από τις πάνω εμπρόσθιες γρίλιες της εστίας, ή να χρησιμοποιήσουμε τις 2 εξόδους που είναι πάνω στην εστία, οδηγώντας την εξαγωγή του αέρα ψηλότερα, μέσω εύκαμπτων σωλήνων, σε περσίδες στη φούσκα?
Η φούσκα, σε κάθε περίπτωση, θέλει καθάρισμα πριν την εγκατάσταση απ' ότι διάβασα, για να μη μυρίζει.
Πώς γίνεται ο καθαρισμός?
Αν μονωθεί με πετροβάμβακα και στεγανοποιηθεί, παρακάμπτουμε τον καθαρισμό?

3) Οι περσίδες εκτόνωσης είναι υποχρεωτικές σε χτιστή φούσκα?

Συγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα, έχω διαβάσει όλο το θέμα μια φορά, αλλά δε μπορώ να θυμάμαι τα πάντα, είναι τεράστιος ο όγκος των πληροφοριών και ξεχνάω αρκετά πράγματα... :blush:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!


1) Είναι η βέλτιστη τοποθέτηση για να κερδίσουμε και την φυσική ροή. Εσύ βάλτο σκέτο, μόνο κούμπωμα καμινάδα.

2) Αν επιλέξεις να ανοίξεις τρύπες και να στείλεις αέρα σε αεραγωγούς, ελάχιστος αέρας θα πηγαίνει στις ενσωματωμένες γρίλιες. Η φούσκα θέλει υποχρεωτικό καθάρισμα μόνο αν ανοίξεις περσίδες για φυσική ροή. Η τοποθέτηση περοβάμβακα είναι ψιλοπασάλειμα. Έχω ξαναπεί, ότι αν είναι να τρυπάς τοίχους, να καθαρίζεις καμινάδες για να κάνεις φυσική ροή, καλύτερα να σπάσεις την τούβλινη φούσκα και να βάλεις foyer με εναλλάκτη και γυψοσανίδα. Και φτηνότερα θα βγει και θα γλυτώσες το τρίψιμο και το καθάρισμα.

3) Όχι.


Για τους γονείς μου είναι.
Τους έβαλα στη μπρίζα για ενεργειακή εστία και δη INVICTA (700 GV Turbo, τώρα με την προσφορά).
Δεν τους "πίεσα" πολύ για λύση foyer, γιατί:

Πρώτον πριν 4-5 χρόνια έκαναν μεγάλη ανακαίνιση στο σπίτι (αλλαγή και πλακάκια μεταξύ άλλων) και έζησαν "εμπόλεμη κατάσταση" με ξηλώματα κλπ και δε θέλουν να το ξαναπεράσουν.

Δεύτερον και σημαντικότερο, μένω μακριά από το πατρικό μου και είναι δύσκολο να μπορώ να είμαι εκεί κατά τη μετατροπή, για να "μαστιγώνω" το μάστορα ώστε να κάνει σωστή δουλειά με το θερμοθάλαμο και τα συναφή.
Αμαρτία να δωσουν τόσα λεφτά, να περάσουν την ταλαιπωρία και το τζάκι να μη δουλεύει.
Που να εξηγήσω στον πατέρα πώς πρέπει να γίνει για να επιβλέπει...

Γι' αυτό λοιπόν νομίζω ότι προκρίνεται η κασέτα.

Όσο για τη μέθοδο εγκατάστασης, για τη λιγότερη δυνατή φασαρία, καταλήγω στα εξής:
- ξήλωμα παλιών μαντεμιών.
- μόνωση εστίας περιμετρικά και πάνω (δεν ανεβαίνει πολύ το φαρδύ τμήμα της φούσκας) με πετροβάμβακα, τηρώντας προβλεπόμενες αποστάσεις.
- εξωτερικός αέρας με INOX σπιράλ κάτω από την εστία (Φ 125 αρκεί?).
- σωστό κούμπωμα καμινάδας, όπως έχουμε πει.
- 2 σπασίματα στη φούσκα στο 1,5m περίπου από το έδαφος για περσίδες και σύνδεση με INOX σπιράλ των άνω εξόδων θερμού αέρα της εστίας.
- Σήκωμα της εστίας 1cm για να μη πνίγεται η αναπνοή της ως προς τον αέρα καύσης.

Σωστά?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30435 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστά. Αν δεν κάθεται κάποιος ακριβώς μπροστά στο τζάκι, στο 1-1.5 μέτρο, δεν θα έκανα ούτε τις πάνω περσίδες, να γλυτώσω τα σπασίματα.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.565 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ