Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30198 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Νομίζω ότι η Helios είναι η ίδια εστία με την Invicta 800, αλλά με άλλη φάτσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stratos76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30210 από Stratos76
Απαντήθηκε από Stratos76 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ποιοτικά ειναι το ιδιο καλες γνωριζεις ?και κατι ακομα στο site τους εδω λεει οτι ειναι 5mm ατσαλι ενω ολες οι αλλες ειναι μαντεμενιες παιζει κατι τετοιο?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stratos76.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30278 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ μαντέμι νομίζω βλέπω και από μέσα. Μήπως μιλάει για την φάτσα την ίνοξ? Κάνε ένα κόπο να τις δεις από κοντά και να μας πεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30282 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

rivol έγραψε: Τέλειο :cheer:

Και με μια σπιράλ καμινάδα το πας όπου θέλεις :blink:


Από δωμάτιο σε δωμάτιο, και έτσι γλιτώνεις αεραγωγούς, βεντιλατέρ, κοντρόλ και μερεμέτια, και έχεις στην κυριολεξία ζέστη όπου την θέλεις...


NAi και αμα μπορεις κανε και κανα 2 κυκλες μεσα στο σαλονι , σπιραλ δεν ειπαμε λεγετε !
Καλα μην βαλεις τετοιο ουτε για πλακα , ουτε για γωνια και στροφη , λεια ινοχ ΜΟΝΟ !!!

Ρε σι φιλος , πως διαολο ειναι εκει που εσπασες τον τοιχο για να βαλεις το τζακι ???
Κοιτα στην κατασκευη μην πας την ζεστη προς τα εξω και οχι προς μεσα που θελεις !
Η' το βαζεις απο μεσα , και σπας καμιναδα με Τ και 45 γωνιες , η' αν το βγαλεις απεξω , πρεπει πρωτα να χτισεις τουβλα απ εξω και μετα να πας απο μεσα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30298 από Stratos76
Απαντήθηκε από Stratos76 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα το κοιταξω και θα το αναφερω γιατι μου κινησε την περιργεια μου!!
και μια που ειπαμε για καμιναδα δε μου λετε παιδια 2 ερωτησουλες αφου βαλω κασσετα θα πρεπει να περασει καινουργια inox λεια μεσα απο την παλια σωστα 1ον)αυτη πρεπει να παει μεχρι το καπελο μου γιατι μενω σε διαμερισμα τριτου οροφου και εχω αλλους δυο απο πανω και 2ον) πρεπει να ειναι μονωμένη εχω δει κατι καμιναδες που ειναι μονωμενες στη μεση δηλαδη εχουν πετροβαμβακα σαν αυτην εδω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30312 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Asteris

Να ρωτήσω για τις κασέτες της INVICTA (για εγκατάσταση σε γωνιακό χτιστό μαντεμένιο ανοιχτό):

Έχω δει τα σχήματα στο manual, αλλά δεν το διάβασα γιατί δε σκαμπάζω Γαλλικά.

1) Ο τρόπος που προτείνει για εγκατάσταση, δηλαδή με θερμοθάλαμο όπως περίπου στα foyer, με περσίδα πάνω - περσίδα κάτω και πετροβάμβακες, είναι υποχρεωτικός?
Αν όχι, τον προτείνει για εκμετάλλευση και της φυσικής ροής?
Μπορούμε απλά να την "κουμπώσουμε" στην ανοιχτή εστία, τηρώντας τις αποστάσεις του κατασκευαστή, να συνδέσουμε την καμινάδα και τέλος?

2) Μπορούμε να επιλέξουμε αν θέλουμε να εξάγουμε αέρα από τις πάνω εμπρόσθιες γρίλιες της εστίας, ή να χρησιμοποιήσουμε τις 2 εξόδους που είναι πάνω στην εστία, οδηγώντας την εξαγωγή του αέρα ψηλότερα, μέσω εύκαμπτων σωλήνων, σε περσίδες στη φούσκα?
Η φούσκα, σε κάθε περίπτωση, θέλει καθάρισμα πριν την εγκατάσταση απ' ότι διάβασα, για να μη μυρίζει.
Πώς γίνεται ο καθαρισμός?
Αν μονωθεί με πετροβάμβακα και στεγανοποιηθεί, παρακάμπτουμε τον καθαρισμό?

3) Οι περσίδες εκτόνωσης είναι υποχρεωτικές σε χτιστή φούσκα?

Συγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα, έχω διαβάσει όλο το θέμα μια φορά, αλλά δε μπορώ να θυμάμαι τα πάντα, είναι τεράστιος ο όγκος των πληροφοριών και ξεχνάω αρκετά πράγματα... :blush:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.467 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ