Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29569 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Δυστυχώς υπήρχε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργολάβο που αναφερόταν σε ενεργειακό τζάκι 9- 10 kw γενικά και αόριστα και κάποιες λεπτομέρειες για την επένδυση. Ο εργολάβος ανέθεσε τη δουλειά στο τζακά. Όταν ξεκίνησε η ιστορία και αφού είδα ότι ήταν αδύνατο να συννενοηθώ με τον εργολάβο καθώς ο ίδιος ισχυριζόταν ότι ήταν το τζάκι εντός του συμφωνημένου, χρειάστηκε να στείλω 2 εξώδικα. 1ο για το τζάκι και 2ο για να απαιτήσω να σταματήσουν συνολικά οι εργασίες στο σπίτι, καθώς κατάλαβα ότι σκόπευε να προχωρήσει σε άλλη φάση βαφές κλπ για να μην μπορώ να αντιδράσω.Αφού πέρασε ένα διάστημα 2 μηνών απραξίας και αφού κοινοποίησα τα εξώδικα στην τράπεζα για να σταματήσει τη χρηματοδότηση πήγα στο τεχνικό επιμελητήριο γιατί χρειαζόταν πραγματογνωμοσύνη (της εστίας) από ειδικό που όριζε το ΤΕΕ. Πήρα την κρυάδα ακούγοντας τα χρήματα που θα έπρεπε να πληρώσω και μετά να διεκδικήσω δικαστικά, άκουσα και ότι μπορεί να χρειαζόταν και 4 μήνες για να έρθει μηχανικός και κατάλαβα ότι την είχα πάθει. Ευτυχώς, για το υπολοιπο σπίτι είχα ορίσει τα υλικά ένα προς ένα ονομαστικά και είχα πολύ καλή επίβλεψη από το μηχανικό οπότε με ένα εξώδικο και με την γνωμάτευσή του οι αποκλίσεις διορθώνονταν . Ο μηχανολόγος όμως δεν το είχε βάλει το τζάκι στη μελέτη οπότε το ΤΕΕ ήταν η μοναδική διέξοδος.Γενικά, η πραγματικά καλή προσφορά του εργολάβου διαπίστωσα ότι αν δεν είχα την άριστη επίβλεψη που είχα, θα γινόταν θηλιά στο λαιμό μου. Αναγκαστικά άρχισα να πουλάω και τρέλλα ,πχ έσπασα το βράδυ κρυφά τα πλακάκια μιας εσωτερικής σκάλας που είχαν τοποθετηθεί λανθασμένα. Στο τζάκι όμως τι να σπάσω; το μαντέμι;
Να μην τα πολυλογώ, στο τέλος και αφού πέρασαν δυο χρόνια από την παράδοση, ο τζακάς μου είπε ότι ο εργολάβος δεν είχε ιδέα πόσο κοστίζει ένα ενεργειακό τζάκ,το κοστολογησε λάθος και του έδωσε 600ευρώ για να κάνει ό,τι έκανε.Τώρα βέβαια αν αξίζει κάποιος να χαλάσει το όνομά του για αυτό το ποσό και να έρχεται σε συγκρουση με δυνητικά μελλοντικούς πελάτες για 100-150 ευρω είναι άλλο .Ίσως ήταν η εποχή της παντοδυναμίας των εργολάβων που έδιναν μαζικές δουλειές. Εγώ πάντως όταν περνάω έξω από το μαγαζί του γυρνάω το βλέμμα μου από την άλλη πλευρά.


Τη λες ρε μεγαλε :( ! Δυστηχος δεν εισαι ο μονος ! Ο παθον
Εγω τα ειδα ολα κολιομενα με το εξοχικο στην κατερινη, και μετα στην μονοκατοικια εβαλα τον εαυτο μου επιβλεπον ! Ασε καλα εισαι , και οταν περνας απ εξω , γυρνα κοιτα και μοιρασε καμια μουτζα , καλο κανει ! (πχ εμενα με ενειμερωσαν απ το ικα , μετα απο 2 χρονια , να παω να πληρωσω να ενσημα + το προστιμο )

Τωρα σε χωραει εκει μεσα ??? Μην ξεχνας θελει οτι και να ειναι αυτο , απο 10 εκατοστα κενο απ την μονωση ! Τη τζακι θα παρετε αν επιτρεπετε ????και τη χωρο εχετε δηλαδη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29601 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gyrismata έγραψε: Αγαπητοί συμφορουμίτες σας χαιρετώ !!!

Έπειτα από ένα μήνα περίπου ταλαιπωρίας ( και αυτό χάριν της ασυνέπειας των ντόπιων μαστόρων σε διάφορα στάδια των εργασιών ) ο Γολγοθάς μου τελείωσε !!! ( Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον :P ) Επιτέλους έχω ενεργειακό τζάκι !!!

Τελικά έβαλα το Selenic 700 το μονόφατσο. Τον μάστορα που το τοποθέτησε τον ξέρετε οι περισσότεροι (είναι και μέλος του forum ).

Ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες προς τέρψιν οφθαλμών ή λαϊκιστί μπανιστήρι :lol:

Για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες σας παραπέμπω στον μάστορά μου :whistle:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει και ειδικότερα τον Αστέρη που με ανιδιοτέλεια βρίσκεται πάντα στην πρώτη γραμμή
... και φυσικά τον μάστορά μου ( για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ) ;)

Παιδιά καλό χειμώνα να έχουμε και να είστε πάντα καλά


Επανέρχομαι με τις φωτογραφίες που υποσχέθηκα μετά απο επεξεργασία για να μειώσω το μέγεθος...

Περιμένω εντυπώσεις...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by gyrismata.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29603 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλορίζικο. Οι πάνω περσίδες είναι λίγο μικρές, ή ξεγελάνε οι φωτό?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29604 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ

Δεν τις λες και μεγάλες ... Νομίζω 15 Χ 35

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29606 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλά, δες πως θα πάει και αν η γυψοσανίδα ζεσταίνεται πολύ (ή μετράς θερμοκρασία από τις περσίδες πάνω από 110-120 βαθμούς), εγώ θα έλεγα να έβαζες και τρίτη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29644 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris τελικά στο δικο σου έβαλες παταρακι κάτω αποτις περσιδες εκτόνωσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.536 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ