Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4798 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

jimopoulos έγραψε: ειδα και το UNIFLAM 700 διφατσο 52κ υψος(το πανω μερος πιστευω βγαινει)εχει αυτονομια αυτο?ειμαι απο γιαννενα και ειναι μακρια το lεroy mεrlin να το δω και απο κοντα.πολυ φθηνο παντως ειναι.γλυτωνω 1 χιλιαρικο αν αξιζει το κοπο


Αυτό που είδες είναι η κλασική εστία και είναι ακριβώς το τζάκι που έχω στον μεσαίο όροφο. Δεν είναι κασέτα με δικό της θερμοθάλαμο, θέλει να έχεις φούσκα από γυψοσανίδα μονωμένη με πετροβάμβακα. Δεν μπαίνει έτσι απλά σε πυρότουβλο, θέλει πολύ ξήλωμα και μονώσεις.

Τελικά asteris έχεις το invicta ή το uniflam ?? Και έχεις κασσέτα ?? Και μένα δίφατσο είναι. Χρειάζεται να μετρήσω κάυι στην πλαίνή φάτσα για να δω αν χωράει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4817 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Invicta Selenic 700, ένα δίφατσο, ένα μονόφατσο. H Uniflam πρέπει να είναι ο αντιπρόσωπος στην Πολωνία. Αρκετές εστίες Uniflam είναι ολόιδιες οι Invicta. Πιθανόν να τους έδωασν οι Γάλλοι το δικαίωμα να τις φτιάχνουν στην χώρα τους, αλλά με άλλο όνομα. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν κρατήσανε την ίδια σύσταση και στο μέταλλο με την μαμά Invicta...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4840 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Invicta Selenic 700, ένα δίφατσο, ένα μονόφατσο. H Uniflam πρέπει να είναι ο αντιπρόσωπος στην Πολωνία. Αρκετές εστίες Uniflam είναι ολόιδιες οι Invicta. Πιθανόν να τους έδωασν οι Γάλλοι το δικαίωμα να τις φτιάχνουν στην χώρα τους, αλλά με άλλο όνομα. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν κρατήσανε την ίδια σύσταση και στο μέταλλο με την μαμά Invicta...


Είναι κασσέτα ?? Το βεντιλατέρ που έβαλες σε τί χρησιμεύει ?? Για να στειλεις τον αέρα ψηλά στην περσίδα ?? Από ότι κατάλαβα τα βεντιλατέρ που έχουν τα τζάκια τα έχουν για να διοχετεύουν τον ζεστό αέρα μέσα από τις γρίλιες μόνο ή και από τις περσίδες ?? Και εγώ πως μπορώ να ξέρω αν θα χρειαστώ εναλλάκτη ?? Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4843 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Invicta Selenic 700, ένα δίφατσο, ένα μονόφατσο. H Uniflam πρέπει να είναι ο αντιπρόσωπος στην Πολωνία. Αρκετές εστίες Uniflam είναι ολόιδιες οι Invicta. Πιθανόν να τους έδωασν οι Γάλλοι το δικαίωμα να τις φτιάχνουν στην χώρα τους, αλλά με άλλο όνομα. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν κρατήσανε την ίδια σύσταση και στο μέταλλο με την μαμά Invicta...


Είναι κασσέτα ?? Το βεντιλατέρ που έβαλες σε τί χρησιμεύει ?? Για να στειλεις τον αέρα ψηλά στην περσίδα ?? Από ότι κατάλαβα τα βεντιλατέρ που έχουν τα τζάκια τα έχουν για να διοχετεύουν τον ζεστό αέρα μέσα από τις γρίλιες μόνο ή και από τις περσίδες ?? Και εγώ πως μπορώ να ξέρω αν θα χρειαστώ εναλλάκτη ?? Ευχαριστώ


φιλε μου εχεις περδευτει λιγο
Τα τζακια του αστερη δεν ειναι κασσετες.Ειναι εστιες φυσικης ροης. Δηλαδη ο αερας ζεστενεται με γυρω απο τα τοιχωματα της εστιας και ζεστος οπως ειναι ανεβαινει προς τα πανω κ βγαινει απο τις περσιδες της φουσκας.

Ο εναλλακτης ειναι ενα επιπλεον εξαρτημα το οποιο τοποθετεις εαν θελεις να παρεις το "κατι τις" παραπανω απο το τζακι σου.Στην ουσια ειναι ενα μπουρι με διπλα τοιχωματα το οποιο εκπεταλευεται τα καυτα καυσαερια για να ζεστανει τον αερα που βρισκεται αναμεσα στα 2 τοιχωματα που εχει.
Εχει μια εισοδο για αερα κ 2 εξοδους. Στην εισοδο νυνδεεις το βεντιλατερ για να το τροφοδοτει με αερα και τις 2 εξοδους τις οδηγεις οπου θες με σωληνες για να εγαγεις τον αερα που εχει ζεσταθει μεσα στον εναλλακτη.

Αν διαβασεις προσεκτικα το ολο θεμα πιστευω να σου ληθουν οι απορριες

Αλλο ειναι το βεντιλατερ που εχει μια κασσετα και αλλο ειναι το βεντιλατερ που βαζεις στον εναλλακτη

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4898 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Invicta Selenic 700, ένα δίφατσο, ένα μονόφατσο. H Uniflam πρέπει να είναι ο αντιπρόσωπος στην Πολωνία. Αρκετές εστίες Uniflam είναι ολόιδιες οι Invicta. Πιθανόν να τους έδωασν οι Γάλλοι το δικαίωμα να τις φτιάχνουν στην χώρα τους, αλλά με άλλο όνομα. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν κρατήσανε την ίδια σύσταση και στο μέταλλο με την μαμά Invicta...


Είναι κασσέτα ?? Το βεντιλατέρ που έβαλες σε τί χρησιμεύει ?? Για να στειλεις τον αέρα ψηλά στην περσίδα ?? Από ότι κατάλαβα τα βεντιλατέρ που έχουν τα τζάκια τα έχουν για να διοχετεύουν τον ζεστό αέρα μέσα από τις γρίλιες μόνο ή και από τις περσίδες ?? Και εγώ πως μπορώ να ξέρω αν θα χρειαστώ εναλλάκτη ?? Ευχαριστώ


φιλε μου εχεις περδευτει λιγο
Τα τζακια του αστερη δεν ειναι κασσετες.Ειναι εστιες φυσικης ροης. Δηλαδη ο αερας ζεστενεται με γυρω απο τα τοιχωματα της εστιας και ζεστος οπως ειναι ανεβαινει προς τα πανω κ βγαινει απο τις περσιδες της φουσκας.

Ο εναλλακτης ειναι ενα επιπλεον εξαρτημα το οποιο τοποθετεις εαν θελεις να παρεις το "κατι τις" παραπανω απο το τζακι σου.Στην ουσια ειναι ενα μπουρι με διπλα τοιχωματα το οποιο εκπεταλευεται τα καυτα καυσαερια για να ζεστανει τον αερα που βρισκεται αναμεσα στα 2 τοιχωματα που εχει.
Εχει μια εισοδο για αερα κ 2 εξοδους. Στην εισοδο νυνδεεις το βεντιλατερ για να το τροφοδοτει με αερα και τις 2 εξοδους τις οδηγεις οπου θες με σωληνες για να εγαγεις τον αερα που εχει ζεσταθει μεσα στον εναλλακτη.

Αν διαβασεις προσεκτικα το ολο θεμα πιστευω να σου ληθουν οι απορριες

Αλλο ειναι το βεντιλατερ που εχει μια κασσετα και αλλο ειναι το βεντιλατερ που βαζεις στον εναλλακτη


Ναι οκ τα κατάλαβα όλα εκτός από το τί είναι το τζάκι του asteris. Νόμιζα ότι το invicta είναι κασσέτα ή μήπως όχι ?? Επίσης ρώτησα χθες για το nordica. Μου είπαν τιμη στα 1200. Επίσης μου είπε ότι δεν έχει παροχή εξωτερικού αέρα. Έτσι πρέπει?? Δηλ μόνο από τον εσωτερικό χώρο τροφοδοτείται ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4900 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε: Ναι οκ τα κατάλαβα όλα εκτός από το τί είναι το τζάκι του asteris. Νόμιζα ότι το invicta είναι κασσέτα ή μήπως όχι ?? Επίσης ρώτησα χθες για το nordica. Μου είπαν τιμη στα 1200. Επίσης μου είπε ότι δεν έχει παροχή εξωτερικού αέρα. Έτσι πρέπει?? Δηλ μόνο από τον εσωτερικό χώρο τροφοδοτείται ??


καλημερα

invicta ειναι η μαρκα του τζακιου κ οχι ο τυπος του (κασσετα η οχι)
του αστερη τα τζακια οπως και το δικο μου δεν ειναι κασσετες. ειναι εστιες φυσικης ροης.

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-selenic.html

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

η invicta εχει ομως και εστιες κασσετες οπως πχ το παρακάτω

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...on-totale-turbo.html

Στο site στην κατηγορία "FOYERS" είναι οι εστίες φυσικής ροής και "INSERTS" οι κασσετες

για το nordica δεν μπορω να σου πω κατι για την τιμη του γιατι δεν το γνωριζω
Οσο για το αν πρεπει να εχει εξωτερικη παροχη αερα, απο οσο ξερω ολα τα τζακια χρειαζονται εξωτερικη παροχη αερα και "ισως" και εσωτερικη (εγω στο δικο μου δεν εβαλα εσωτερικη παροχη κ δουλευει μια χαρα). Για μονο εσωτερικη δεν το εχω ξανα ακουσει αλλα αν το εχει ετσι κατασκευασμένο η εταιρία τοτε ετσι θα ειναι.

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.568 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ