Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29395 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε:

andrew έγραψε:

βασιλιης έγραψε:

andrew έγραψε: Δε σκέφτομαι αναβάθμιση με κασέτα αφενός γιατί η επένδυση του υπάρχοντος τζακιού(μάρμαρο) έχει σπάσει από τα θηριάκια μου :evil: ,ή γιατί ο μάστορας στήριξε την επένδυση πάνω στην εστία και λ΄γω θερμοκρασιων ράγισε, αφετέρου επάνω έχει μόνο γυψοσανίδα δυστυχώς αμόνωτη και μετά από όσα διάβασα φοβάμαι για την κατάστση των δομικών στοιχείων του σπιτιού . Γι΄αυτό το Κ...τζάκι 'εφτασα στα δικαστήρια με τον εργολάβο αλλά αναγκάστηκα να κάνω πίσω γιατί όύτε το 2030 θα εκδικαζόταν η υπόθεση.Θα μου πεις έδωσες μονοκατοικία σε εργολάβο; Ας όψεται ότι δούλευα 14 ώρες την ημέρα και υπάρχει και οικογένεια..Τέλος πάντων προσανατολίζομαι σε ακριβή λύση (μονομπλόκ;) γιατί δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική εποπτεία αλλά και γιατί ακούω τη λέξη μάστορας και μου σηκώνεται η τρίχα.Γι΄αυτό προτιμώ μια λύση όσο το δυνατο με το μικρότερο ρίσκο,Τι προτείνεις;


Καλησπερα
Η επενδυση δεν σπαει λογω θερμοκρασιων αλλα συστολων διαστολων(λαθος τοποθετηση)
Οσο για την ακριβη λυση που λετε(monoblock) Οσο και να σας σηκωνεται η τριχα χωρις τον μαστορα του δεν μπαινει


Εκτος αν το τζακι που θα παρετε μπαινει μονο του και φτιαχνει και φραπε
καλη δυναμη


Δεν είχα πρόθεση να θίξω όλους τους τεχνίτες της Ελλάδας, όμως, όταν ακόμη και ένας άσχετος όπως εγώ: 1)βλέπει τον τζακά να τοποθετεί ανοιχτή εστία με μια ιδιοκατασκευή (λαμαρίνα) πάνω από την εστια με ένα βιντιλατέρ που παίρνει αέρα από μέσα τον περνά από τη λαμαρίνα καιτον ρίχνει σε μια περσίδα,βαφτίζοντας με αυτό το τρόπο ενεργειακό το τζάκι
2) Δεν έχει μονώσει το χώρο πίσω από την εστία παρόλο που υπάρχει κολόνα και δοκάρι
3)Εχοντας αφήσει 30άρα σωλήνα στο μπετό (παρόλο που του είπα ότι φίλοι και γνωστοί αφήνουν το πολύ 25άρες και ας μας πει τι θα βάλει) έρχεται εκ των υστέρων και τοποθετεί εστία με 25άρα έξοδο κλείνοντας τη διαφορά της διατομής με υαλοβάμβακα πιεσμένο με το χέρι γιατί εκείνο βρέθηκε ρετάλι μπροστά του από άλλη δουλειά .
4) Όταν δεν ανεβάζει το σωλήνα καυσαερίων πάνω από το συνολικό ύψος του σπιτιού που έχει ανισοπεδείς στέγες
5) όταν στηρίζει την εστία σε δύο όλα και όλα τσιμεντόλιθα
6) Όταν δεν έχει ενώσει τα κομμάτια της σωλήνας με θηλυκό - αρσενικό αλλά με κολλητική ταινία με την δικαιολογία ότι θα χτιστεί ο μπατζάς και θα συγκρατηθεί από τα τσιμέντα που θα πέσουν
Νομίζω ότι έχω λόγους να είμαι αγριεμένος από το συγκεκριμένο μάστορα . Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλα τα οποία δεν είδα ....





Καλησπερα
Φιλε Andrew τι να πω?οτι και να πειτε εχετε δικιο.Λυπαμαι εκ μερος του



Εγω συγνωμη, αλλα δεν κρατιεμαι και θα ρωτησω...

Μα αφου και εσυ εβλεπες οτι απο την αρχη το παει απο λαθος σε λαθος (αλλες λεξεις ηθελα να βαλω, καταλαβαινεις τι εννοω) τον αφησες να ολοκληρωσει την εγκατασταση και δεν τον πεταξες εξω απο το σπιτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29431 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Ηθελα να ρωτησω το εξης:

Υπάρχει περίπτωση να εισπνέουμε τίποτα επιβλαβη σωματίδια από τον πετροβάμβακα που βάζουμε;

Κάποια στιγμή ο Αστέρης είχε γράψει

Asteris έγραψε: ... δεν αναπνέεις πετροβάμβακα πριν τους 200+ βαθμούς που αρχίζουν να εξαχνώνωνται οι συνδετικές ρητίνες. Αλλά αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, βάλε πλάκες...


μετα κάποια στιγμή σε άλλη συζήτηση (απο εκεί μου μπηκαν ψύλλοι στ'αυτιά) ενα μέλος ρωτούσε αν ο πετροβάμβακας δεν θα φέρνει μικροσωματίδια από την περσίδα εκτόνωσης και ο Αστερης του απάντησε πως ο πετροβάμβακας δεν έρχεται σε επαφή με τον θερμό αέρα, το αλουμινόφυλλό του έρχεται.

Στην παρακάτω φώτο από το τζάκι μου όμως, φαινεται πως ερχεται και ο πετροβάμβακας σε επαφή. Εν κατακλείδι τι προτείνετε να κανω για να μην έχουμε καμμιά ιστορία;;



** Αστέρη αν το ποστ ειναι ασχετο, ανοιξε καινουριο θεμα αν θες



Καλησπερα
Φιλε Geo Ta
Δες μηπως σε παιρνει να βαλεις στρωτηρα γυρω γυρω στη τρυπα βιδωσε το
να μπει ο πετροβαμβακας μες στο Π και μετα βαλε αλουμινοταινια

Φιλε Geo Ta
Εάν δεν μπορείς να βάλεις στρωτήρα όπως λέει ο Βασίλης φτιάξε ένα Π σε μαγαζί με στράντζα με φάρδος το πάχος του πετροβάμβακα συν της γυψοσανίδας το ένα αυτί 10 cm για να καλύψεις τα μαλιοτραβήγματα που έκανες στην μόνωση ( επειδή το κοπίδι ήταν κατσουφιασμένο και δεν έκοβε καλά) και το άλλο που θα πιάσει εξωτερικά της γυψοσανίδας 2 cm για να το καλύπτει η περσίδα. Γενικώς μην αφήνετε ακάλυπτες τις πλευρές του πετροβάμβακα, εάν μπορείτε φτιάξτε χωριστά τα πάνελ της μόνωσης και μετά ενώστε τα μεταξύ τους με γωνία.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: Δεν ανέβηκαν οι φωτό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29434 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά



SDC11891.JPG

SDC11893.JPG
Ανεβάζω τις φωτό μία μία γιατί δεν μπορώ διαφορετικά
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: Δεν ανέβηκαν οι φωτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29439 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Ανεβάζω τις φωτό μία μία γιατί δεν μπορώ διαφορετικά
SDC11891.JPG
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: Μίκρυνα την φωτό μήπως ανέβει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29460 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΧΑΧΑΧΑ Πλακα εΧεις , που Ειναι το Τζακι ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29543 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δυστυχώς υπήρχε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργολάβο που αναφερόταν σε ενεργειακό τζάκι 9- 10 kw γενικά και αόριστα και κάποιες λεπτομέρειες για την επένδυση. Ο εργολάβος ανέθεσε τη δουλειά στο τζακά. Όταν ξεκίνησε η ιστορία και αφού είδα ότι ήταν αδύνατο να συννενοηθώ με τον εργολάβο καθώς ο ίδιος ισχυριζόταν ότι ήταν το τζάκι εντός του συμφωνημένου, χρειάστηκε να στείλω 2 εξώδικα. 1ο για το τζάκι και 2ο για να απαιτήσω να σταματήσουν συνολικά οι εργασίες στο σπίτι, καθώς κατάλαβα ότι σκόπευε να προχωρήσει σε άλλη φάση βαφές κλπ για να μην μπορώ να αντιδράσω.Αφού πέρασε ένα διάστημα 2 μηνών απραξίας και αφού κοινοποίησα τα εξώδικα στην τράπεζα για να σταματήσει τη χρηματοδότηση πήγα στο τεχνικό επιμελητήριο γιατί χρειαζόταν πραγματογνωμοσύνη (της εστίας) από ειδικό που όριζε το ΤΕΕ. Πήρα την κρυάδα ακούγοντας τα χρήματα που θα έπρεπε να πληρώσω και μετά να διεκδικήσω δικαστικά, άκουσα και ότι μπορεί να χρειαζόταν και 4 μήνες για να έρθει μηχανικός και κατάλαβα ότι την είχα πάθει. Ευτυχώς, για το υπολοιπο σπίτι είχα ορίσει τα υλικά ένα προς ένα ονομαστικά και είχα πολύ καλή επίβλεψη από το μηχανικό οπότε με ένα εξώδικο και με την γνωμάτευσή του οι αποκλίσεις διορθώνονταν . Ο μηχανολόγος όμως δεν το είχε βάλει το τζάκι στη μελέτη οπότε το ΤΕΕ ήταν η μοναδική διέξοδος.Γενικά, η πραγματικά καλή προσφορά του εργολάβου διαπίστωσα ότι αν δεν είχα την άριστη επίβλεψη που είχα, θα γινόταν θηλιά στο λαιμό μου. Αναγκαστικά άρχισα να πουλάω και τρέλλα ,πχ έσπασα το βράδυ κρυφά τα πλακάκια μιας εσωτερικής σκάλας που είχαν τοποθετηθεί λανθασμένα. Στο τζάκι όμως τι να σπάσω; το μαντέμι;
Να μην τα πολυλογώ, στο τέλος και αφού πέρασαν δυο χρόνια από την παράδοση, ο τζακάς μου είπε ότι ο εργολάβος δεν είχε ιδέα πόσο κοστίζει ένα ενεργειακό τζάκ,το κοστολογησε λάθος και του έδωσε 600ευρώ για να κάνει ό,τι έκανε.Τώρα βέβαια αν αξίζει κάποιος να χαλάσει το όνομά του για αυτό το ποσό και να έρχεται σε συγκρουση με δυνητικά μελλοντικούς πελάτες για 100-150 ευρω είναι άλλο .Ίσως ήταν η εποχή της παντοδυναμίας των εργολάβων που έδιναν μαζικές δουλειές. Εγώ πάντως όταν περνάω έξω από το μαγαζί του γυρνάω το βλέμμα μου από την άλλη πλευρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.512 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ