Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28427 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όλες οι κασέτες από μέσα από το σπίτι παίρνουν αέρα σαν στάνταρ. Μερικές δέχονται κιτ για να πάρουν και κατευθείαν από έξω. Ο πωλητής λέει ότι νάναι. Οι διατομές που δηλώνουν οι κατασκευαστές, πρέπει να καλύψουν και την λειτουργία με ανοιχτή πόρτα, για αυτό δίνουν μεγάλες διατομές. Αν το δουλέψεις όπως σου είπα, δεν θα έχεις θέμα με κλειστή την πόρτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28437 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δε σκέφτομαι αναβάθμιση με κασέτα αφενός γιατί η επένδυση του υπάρχοντος τζακιού(μάρμαρο) έχει σπάσει από τα θηριάκια μου :evil: ,ή γιατί ο μάστορας στήριξε την επένδυση πάνω στην εστία και λ΄γω θερμοκρασιων ράγισε, αφετέρου επάνω έχει μόνο γυψοσανίδα δυστυχώς αμόνωτη και μετά από όσα διάβασα φοβάμαι για την κατάστση των δομικών στοιχείων του σπιτιού . Γι΄αυτό το Κ...τζάκι 'εφτασα στα δικαστήρια με τον εργολάβο αλλά αναγκάστηκα να κάνω πίσω γιατί όύτε το 2030 θα εκδικαζόταν η υπόθεση.Θα μου πεις έδωσες μονοκατοικία σε εργολάβο; Ας όψεται ότι δούλευα 14 ώρες την ημέρα και υπάρχει και οικογένεια..Τέλος πάντων προσανατολίζομαι σε ακριβή λύση (μονομπλόκ;) γιατί δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική εποπτεία αλλά και γιατί ακούω τη λέξη μάστορας και μου σηκώνεται η τρίχα.Γι΄αυτό προτιμώ μια λύση όσο το δυνατο με το μικρότερο ρίσκο,Τι προτείνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28438 από sotirisfr
Απαντήθηκε από sotirisfr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28608 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Δε σκέφτομαι αναβάθμιση με κασέτα αφενός γιατί η επένδυση του υπάρχοντος τζακιού(μάρμαρο) έχει σπάσει από τα θηριάκια μου :evil: ,ή γιατί ο μάστορας στήριξε την επένδυση πάνω στην εστία και λ΄γω θερμοκρασιων ράγισε, αφετέρου επάνω έχει μόνο γυψοσανίδα δυστυχώς αμόνωτη και μετά από όσα διάβασα φοβάμαι για την κατάστση των δομικών στοιχείων του σπιτιού . Γι΄αυτό το Κ...τζάκι 'εφτασα στα δικαστήρια με τον εργολάβο αλλά αναγκάστηκα να κάνω πίσω γιατί όύτε το 2030 θα εκδικαζόταν η υπόθεση.Θα μου πεις έδωσες μονοκατοικία σε εργολάβο; Ας όψεται ότι δούλευα 14 ώρες την ημέρα και υπάρχει και οικογένεια..Τέλος πάντων προσανατολίζομαι σε ακριβή λύση (μονομπλόκ;) γιατί δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική εποπτεία αλλά και γιατί ακούω τη λέξη μάστορας και μου σηκώνεται η τρίχα.Γι΄αυτό προτιμώ μια λύση όσο το δυνατο με το μικρότερο ρίσκο,Τι προτείνεις;


Καλησπερα
Η επενδυση δεν σπαει λογω θερμοκρασιων αλλα συστολων διαστολων(λαθος τοποθετηση)
Οσο για την ακριβη λυση που λετε(monoblock) Οσο και να σας σηκωνεται η τριχα χωρις τον μαστορα του δεν μπαινει
Εκτος αν το τζακι που θα παρετε μπαινει μονο του και φτιαχνει και φραπε
καλη δυναμη

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29033 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ηθελα να ρωτησω το εξης:

Υπάρχει περίπτωση να εισπνέουμε τίποτα επιβλαβη σωματίδια από τον πετροβάμβακα που βάζουμε;

Κάποια στιγμή ο Αστέρης είχε γράψει

Asteris έγραψε: ... δεν αναπνέεις πετροβάμβακα πριν τους 200+ βαθμούς που αρχίζουν να εξαχνώνωνται οι συνδετικές ρητίνες. Αλλά αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, βάλε πλάκες...


μετα κάποια στιγμή σε άλλη συζήτηση (απο εκεί μου μπηκαν ψύλλοι στ'αυτιά) ενα μέλος ρωτούσε αν ο πετροβάμβακας δεν θα φέρνει μικροσωματίδια από την περσίδα εκτόνωσης και ο Αστερης του απάντησε πως ο πετροβάμβακας δεν έρχεται σε επαφή με τον θερμό αέρα, το αλουμινόφυλλό του έρχεται.

Στην παρακάτω φώτο από το τζάκι μου όμως, φαινεται πως ερχεται και ο πετροβάμβακας σε επαφή. Εν κατακλείδι τι προτείνετε να κανω για να μην έχουμε καμμιά ιστορία;;



** Αστέρη αν το ποστ ειναι ασχετο, ανοιξε καινουριο θεμα αν θες
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29035 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να μάθεις να κόβεις καλύτερα και τώρα να βάλεις αλουμινοταινία για να τα καλύψεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ