Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28323 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Aν σε κραταει η τσεπη, ειτε ηχοπαγιδες (ελληνικες, ειναι ενα προιον που δεν αξιζει να το παρεις επωνυμο), ειτε κατι σε S&P TD Silent ή και σκετο TD, μονο για τοποθετηση πριν τον ζεστο αερα ομως. Αντιστοιχα ελληνικα προιοντα δεν υπαρχουν.

Στοιχεια εδω:
global.solerpalau.com/docs/catalogo_gene..._mixvent_fid6376.pdf
global.solerpalau.com/docs/catalogo_gene...d_silent_fid6384.pdf

Φυγοκεντρικο σχετικα αθορυβο θα βρεις μονο με σε μονωμενο κουτι, αλλα εκει ξεφευγουμε κι απο διαστασεις κι απο τιμη
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28384 από sotirisfr
Απαντήθηκε από sotirisfr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά







Καλησπέρα και παρα πολλά μπράβο.\
Προσπαθω μια εβδομαδα να τα διαβασω ολο αλλα θα τα καταφερω.

Θα ηθελα μια βοηθεια.
θα εγκαταστησω ενα τζακι la nordica το οποιο εχει εξοδο καυσαεριων φ160
για την καμιναδα στις οδηγιες γραφει σαν ελαχιστο υψος τα 4μ και διασταση φ250.
Το σπιτι ειναι εξοχικη κατοικια δεν εχει υπαρχει καμιναδα θα φτιαχτει καινουργια.

καμια βοηθεια για τις διαστασεισ και το υψος??
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sotirisfr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28398 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φ160 και ύψος 4 έως 6 μετρα. Που την είδες την Φ250, αυτήν την δίνει για τετράγωνες καμινάδες, όταν το τζάκι έχει έξοδο πάνω από Φ200.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28417 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας να ενημερώσετε όλους εμάςΣτη σημερινή συγκυρία όλοι ψάχνουμε τρόπους να περιορίσουμε τα έξοδά μας.
Κατοικώ στη Β.Ελλάδα σε περιοχή με χαμηλές θερμοκρασίες και κοντά στη θαλασσα σε σπίτι καλά μονωμένο 129 τμ.Αποφάσισα να αλλάξω την απλή ανοιχτή μαντεμένια εστία με μια νέα ενεργειακή. Το προβλημά μου είναι ότι το τζάκι δεν έχει "πλάτη" σε εξωτερικό τοίχο και παίρνει αέρα από σωλήνα 10χ5 κάτω από το πλακάκι και σε απόσταση 2,5μ. από τον εξ.τοίχο.Όπου πήγα μου λένε ότι πρέπει να τραβηχτεί νέα σωλήνα μεγαλύτερης διατομής που όμως δυστυχως πέφτει πάνω σε καλοριφέρ και ηλ.ρεύμα.
Σκέφτηκα και τους ανέφερα τη λύση του βιντιλατέρ για να "ρουφά" αέρα από την υφιστάμενη σωλήνα αλλά είναι αρνητικοί ή δεν ξέρουν πώς θα λειτουργήσει. Σας παρακαλω δώστε τα φώτα σας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28422 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, μιά χαρά θα τραβάει το ενεργειακό από τέτοια διατομή. Το ενεργειακό ζητάει το 1/5 του αέρα που ζητάει το ανοιχτό για καύση και δεν αφήνει τζάμπα αέρα δωματίου να μπαίνει στην καμινάδα γα να δημιουργθεί μεγάλη ροή. Αν θα έχεις λίγο πρόβλημα, είναι ίσως όταν θα ανοίγεις την πόρτα για να ανεφοδιάσεις με ξύλο, όπου και ίσως να χρειάζεται να βάζεις προσωρινά ένα παράθυρο στην ανάκλιση για 1-2 λεπτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28425 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Απλά Αστέρη προβληματίζομαι γιατί βλέπω τα manuals των εταιριών που μιλούν για 10άρες και 20άρες σωλήνες αέρα καύσης. Μάλλον ένας πωλητής κατάλαβε την αγωνία μου και μου πάσαρε την 162C
της supra σαν τη μοναδική εστία που παίρνει αέρα καύσης από το εσωτερικό του σπιτιού. Έκανα το σταυρό μου και έφυγα ψάχνοντας στο δίκτυο να διασταυρώσω αυτό που μου είπε. Μάταια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ