Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27770 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andysurg έγραψε: Για σας παιδιά

Έχω ενα πρόβλημα και μήπως μπορείτε να με βοηθήσει κανείς. Είχα ενα απλό τζάκι με χτισμένο και πιστεύοντας ότι θα είναι καλύτερο ενα ενεργειακό τζάκι πια και έβαλα μια κασέτα 9κw. Ο τεχνίτης μου υποσχέθηκε ότι δεν θα μπορώ να κάτσω Μπροστά όταν είναι αναμένω. δυστυχώς ενα μεγάλο ψέμα. Εκεί που έβαζαν 4-5 ξύλα και το αναβα και αισθανόμουν την ζέστη απο την πρώτη στιγμή, τώρα στη κασέτα βάζω 2-3 ξύλα , η μπροστά κλειστή, περιμένω να ανεβάσει θερμοκρασία για να λειτουργήσουν 2 μικρά βεντιλατερ που στην ψηλή σκάλα κάνει πολύ θόρυβο . Φωνάζοντας ξανά το τεχνίτη μου λέει ότι μπορώ να προσθέσω ακόμα ενα βεντιλατερ και επιπλέον ενα χειροκινητο θερμοστατη για να δουλέψει ο βεντιλατερ απο την πρώτη στιγμή αλά πρεπει να σκάψει κλπ.. Έχω αγανακτήσει,. Τον τεχνίτη πλέον δεν τον έχω εμπιστοσύνη. Μήπως μπορεί κανείς να με δώσει καμία λύση.

Ευχαριστώ


Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

Νομίζω ότι έχεις την nordica inserto 70 vetilato, σωστά; Τα συμπτώματα αυτά τα είχα και εγώ. Θέρμανση δια της ακτινοβολίας και εγώ δεν είχα όσο με το ανοικτό (πολύ μεγαλύτερος χώρος καύσης, πολλά ξύλα). Αλλά με αρκετά ξύλα μέσα (πάνω από 2,6 που λέει ο κατασκευαστής) μπροστά έσκαγες (και πάλι όχι όσο με το ανοικτό και τίγκα στα ξύλα).
Όσο είχα ρωτήσει για το έξτρα μοτέρ μου λέγανε να το βάλω μόνο αν τραβήξω αεραγωγούς, αν το αφήσεις να βγάζει αέρα από μπροστά δεν υπάρχει λόγος (άσε που μου το δίνανε 400 ευρώ). Πάντως όταν το ξανατοποθέτησα (γιατί όπως εχω περιγράψει δεν είχε κανει σοβαρή δουλεια ο μάστορας) έβαλα και πετροβάμβακα γύρω γύρω απο το την εστία όπως περιγράφει και ο κατασκευαστής. Μήπως είναι και αυτός ένας λόγος που μπροστά έχω ακτινοβολία; Περίγραψε περίπου τι δουλειά έκανε ο μάστορας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27801 από Ironman
Απαντήθηκε από Ironman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vazelos έγραψε: ironman αυτο ειναι υποβοηθηση για το λεβητα


Το converter ca 090 είναι εναλλάκτης αέρα με τζάμι μπροστά το οποίο, από ότι μου είπαν το φτιάχνουν στις διαστάσεις που θέλεις. Θα περάσω να του ρίξω μια ματιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27802 από Ironman
Απαντήθηκε από Ironman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

Ironman έγραψε:

GT έγραψε: Asteris και panosvlass, δεν είναι πυρότουβλο, γυψοσανίδα είναι, από το πλακάκι μέχρι το ταβάνι.
Η οποία πρέπει να ξηλωθεί εμπρός για να βγει ο μπούφος από μέσα. Είναι και βόδι, έχει δική του βάση...
Οπότε μόνο foyer, με μειωμένο κόστος.
Επίσης εσωτερικά δεν έχει καθόλου μόνωση, οπότε δε γλιτώνω και την επένδυση πετροβάμβακα, γωνία εξωτερικών τοίχων γαρ, ακόμα και κασέτα να βάλω, που δεν απαιτεί θερμοθάλαμο(πριν λίγους μήνες έπεσε σοβάς από το ταβάνι πάνω στην εστία. Ούτε καν εκτόνωση μπροστά πάνω δεν είχαν βάλει οι ειδήμονες τζακάδες).
Άρα δε συμφαίρει κασέτα. Αλλιώς θα την έβαζα αβλεπί.

Μιλάω με το boss και βλέπουμε...


Επειδή, από ότι καταλαβαίνω, η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη, ένεκα ενοικιαζόμενου και όχι ιδιόκτηου σπιτιού μήπως να έβλεπες κι αυτό ... δεν είναι φυσικά ενεργειακό, αλλά ... δεν χρειάζεται το οποιοδήποτε μαστόρεμα, δεν χρειάζεται άδεια κανενός, το παίρνεις μαζί σου όταν φύγεις από το σπίτι.


Αυτό είναι εναλλάκτης νερού και πρέπει να συνδεθεί με το καλοριφέρ η τιμή του 800ευρώ συν όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορητής, UPS, ανοικτό δοχείο διαστολής, μαστορικά και ένα σωρό άλλα, ενώ με το selenic με 800 ευρώ και προωπική δουλειά καθάρισε, και όπως λέει το καρντάσι ο Ερημίτης όποιος βάζει τέτοιο στο σαλόνι του είναι σαν να τοποθετεί βόμβα...


Κοίτα το converter ca 090.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27803 από Ironman
Απαντήθηκε από Ironman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

SHERIF έγραψε:

Ironman έγραψε:

GT έγραψε: Asteris και panosvlass, δεν είναι πυρότουβλο, γυψοσανίδα είναι, από το πλακάκι μέχρι το ταβάνι.
Η οποία πρέπει να ξηλωθεί εμπρός για να βγει ο μπούφος από μέσα. Είναι και βόδι, έχει δική του βάση...
Οπότε μόνο foyer, με μειωμένο κόστος.
Επίσης εσωτερικά δεν έχει καθόλου μόνωση, οπότε δε γλιτώνω και την επένδυση πετροβάμβακα, γωνία εξωτερικών τοίχων γαρ, ακόμα και κασέτα να βάλω, που δεν απαιτεί θερμοθάλαμο(πριν λίγους μήνες έπεσε σοβάς από το ταβάνι πάνω στην εστία. Ούτε καν εκτόνωση μπροστά πάνω δεν είχαν βάλει οι ειδήμονες τζακάδες).
Άρα δε συμφαίρει κασέτα. Αλλιώς θα την έβαζα αβλεπί.

Μιλάω με το boss και βλέπουμε...


Επειδή, από ότι καταλαβαίνω, η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη, ένεκα ενοικιαζόμενου και όχι ιδιόκτηου σπιτιού μήπως να έβλεπες κι αυτό ... δεν είναι φυσικά ενεργειακό, αλλά ... δεν χρειάζεται το οποιοδήποτε μαστόρεμα, δεν χρειάζεται άδεια κανενός, το παίρνεις μαζί σου όταν φύγεις από το σπίτι.


Αυτό είναι εναλλάκτης νερού και πρέπει να συνδεθεί με το καλοριφέρ η τιμή του 800ευρώ συν όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορητής, UPS, ανοικτό δοχείο διαστολής, μαστορικά και ένα σωρό άλλα, ενώ με το selenic με 800 ευρώ και προωπική δουλειά καθάρισε, και όπως λέει το καρντάσι ο Ερημίτης όποιος βάζει τέτοιο στο σαλόνι του είναι σαν να τοποθετεί βόμβα...


Ούτε ψόφιος δε θα το έβαζα! :P
Το πέρασα για αερόθερμο, είδα μόνο την εικόνα!
Δεν πρόσεξα ότι είναι εναλλάκτης νερού!
Ωρέ Ironman, για ξέκαμα μ' έχεις? :P :P :P


Κοίτα το converter ca 090.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27823 από vitsila
Απαντήθηκε από vitsila στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vitsila έγραψε:

spyroseva έγραψε:

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


Γεια σας αυτη η κατασκευη γινεται να λειτουργησει σε ξυλοσομπα πανω απο το μπουρι με το κλαπετο μηκους
50 εκ

ευχαριστω



δηλαδη εαν σε αυτη την κατασκευη βαλλω ενα μοτερ θα ειναι σε θεση να εχει αποδοση
σε δυο δωματια σε μια αποσταση 5 και 6 μετρων αντιστοιχα. ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω
μονωμενους αεραγωγους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27850 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
5-6 μετρα μπορει να ειναι πολλα για τον εναλλακτη , βαλε και 2 μετρα προς τα πανω για να παει στα δωματια

Για τους αεραγωγους υπαρχουν διαφορες αποψεις !
Η μια λεει οτι η ζεστη που θα διαφευγει απ τους αεραγωγους θα παει στον χωρο σου , οποτε ειναι το ιδιο ! (ετσι λενε )
Και η αλλη που λεει να ειναι μονομενους , γιατι δεν θελουμε να ζεστανουμε γυψοσανιδες , αλλα τον χωρο στον οποιο στελνουμε τον αερα ! ( εγω ειμαι εδω σε αυτη την κατηγορια _) Δεν θελω να ζεστανω τον χωρο στον οποιο εκλεισα τους αεραγωγους !
Ινοχ , ανοξειδοτους , λειας ραφις , με κουμπομα συλικονης , η' αμα δεν εχει θερμοσυλικονη, αλουμινοταινια και εισαι οκ ! Για μονωση , υαλοβαμβακας με αλλουμινιο ειναι μια χαρα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.504 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ