Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27147 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Η εστία κάνει 600€. Αν δεν βάλεις εναλλάκτη, θες μόνο 400-500€ εργατικά του τζακά που θα το βάλει. Αν βάλεις, υπολόγισε άλλα 300€ μαζί με μοτέρ και κοντρόλλερ. Τώρα, αν αξίζει να το βάλεις ή όχι σε νοικιάρικο σπίτι, δεν είμαι ο κατάλληλος να στο πει, αυτό το υπολογίζεις εσύ, ανάλογα με το αν θα κάτσεις χρόνια ή όχι, αν θα τσοντάρει ο ιδιοκτήτης, αν το σπίτι έχει λογικό νοίκι κλπ.

Εγώ μόνο στην σκέψη πάντως ότι πρέπει να παρακαλέσω κάποιον για να κάνω αλλαγές στο σπίτι που μένω, με κάνει να βγάζω σπυράκια. Άσε που ότι πληρώσεις θα το χαρεί και ο επόμενος από σένα τζάμπα. Δεν ξέρω, δεν έχω μείνει ποτέ σε νοίκι και δεν την νιώθω την κατάσταση, μου φαίνεται τελείως άμπαλη.


Άμπαλη δε λες τίποτα.
Κόμπος στο λαιμό είναι.
Αλλά ο τελικός λογαριασμός τα κρίνει όλα.
Και στην περίπτωσή μου, φαίνεται να γέρνει υπέρ αυτής της περίεργης λύσης δυστυχώς... με το πετρέλαιο στο 1,40φεύγα...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27168 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η λυση κασσέτα που η εγκατάσταση μπορεί να μην προκαλέσει μεγάλες "ζημιες" ωστε μετά αν μετακομίσεις αλλού την "πέρνεις" μαζί σου είναι κάτι που μπορεί να μπεί σε σκέψη.
Θεωρητικα η εγκατάσταση μιας κασέτας μπορεί να μην προκαλέσει και καθόλου ζημιά αν συντρέξουν πολλοί παράγοντες.
Και αν ποτέ μετακομίσεις την ξηλώνεις και αν δεν ταιριάζει στο επόμενο σου σπίτι κάπου θα την χρησιμοποιήσεις (σε κάποιο άλλο σπίτι σε κάποιον συγγενη/φίλο κτλ κτλ).
Επειδη σε λίγο θα δούμε να πουλιούντε μεταχειρισμένες σόμπες σε αγγελίες, μπορει να είσαι ο πρώτος που θα πουλάει μετχειρισμένο τζακι!!!!
Πάντως θεώρω πως πρεπει 1ον να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη αν συμφωνεί για εγκατάσταση του τζακιού και αν συμφωνεί μετα να τον ρωτήσεις αν θελει να το πληρώσει εξ'ολοκλήρου ή έστω το μισό(τουλάχιστον αν φυγεις να μην νιώσεις οτι το πλήρωσες για να το χαίρετε άλλος.)
Μπορεί ολα τα παραπάνω να ακούγονται αστεία αλλα η παραγωγική σκέψη όλο και κάποιο αποτέλεσμα θα βγάλει.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27171 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν είναι πυρότουβλο, η κασέτα είναι καλή ιδέα, την ξηλώνεις και την παίρνεις και μένει και σωστό το τζάκι να μην φωνάζει ο σπιτονοικοκύρης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27179 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris και panosvlass, δεν είναι πυρότουβλο, γυψοσανίδα είναι, από το πλακάκι μέχρι το ταβάνι.
Η οποία πρέπει να ξηλωθεί εμπρός για να βγει ο μπούφος από μέσα. Είναι και βόδι, έχει δική του βάση...
Οπότε μόνο foyer, με μειωμένο κόστος.
Επίσης εσωτερικά δεν έχει καθόλου μόνωση, οπότε δε γλιτώνω και την επένδυση πετροβάμβακα, γωνία εξωτερικών τοίχων γαρ, ακόμα και κασέτα να βάλω, που δεν απαιτεί θερμοθάλαμο(πριν λίγους μήνες έπεσε σοβάς από το ταβάνι πάνω στην εστία. Ούτε καν εκτόνωση μπροστά πάνω δεν είχαν βάλει οι ειδήμονες τζακάδες).
Άρα δε συμφαίρει κασέτα. Αλλιώς θα την έβαζα αβλεπί.

Μιλάω με το boss και βλέπουμε...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27278 από DiKo
Απαντήθηκε από DiKo στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κατά το σπάσιμο του ανοιχτού τζακιού από πυρότουβλα, έπεσα πάνω σε σωλήνες ενός σώματος καλοριφερ που παιρνούν 20 πόντους περίπου από το πάτωμα διαγώνια της εστίας. Υπάρχει πρόβλημα που η μεταλική βάση για το Selenic θα περνάει από πάνω τους? Γνωρίζει κάποιος τι θερμοκρασίες αναπτύσονται στον κενό χώρο κάτω από την εστία? Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να τις μονώσω ώστε να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27288 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάτω από το τζάκι κυκλοφορεί μόνο ο αέρας δωματίου που δεν έχει ακόμη ζεσταθεί αρκετά. Αν θες τύλιξέ τα πάντως με λιγο πετροβάμβακα και είσαι οκ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.541 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ