Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25220 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα για τις πληροφορίες που προσφέρει!
Μετά από διάβασμα όλων των σελίδων του νήματος, καταλήγω στην τοποθέτηση του selenic 700 δίφατσου. Το σπίτι είναι στην Καλαμαριά ρετιρέ 100τμ, 15ετίας με μέτρια μόνωση και κουφώματα αλουμινίου συρόμενα προηγούμενης γενιάς. Κρίνετε την τοποθέτηση εναλλάκτη απαραίτητη;
Επίσης η καπνοδόχος είναι 20x20 αμιάντου τετράγωνη, χτισμένη με τούβλα περιφερειακά, με συνολικό ύψος 6μ. από το τζάκι. Θα πρέπει να μειώσω με συστολή στο Φ180 inox ή να συνδέσω πάνω στην αμιάντου με ειδική σύνδεση που θα γίνει παραγγελία για τις διαστάσεις μου και θα σφραγιστεί με μαγγανέζα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας!


Απαραίτητη η τοποθέτηση όχι, επιθυμητή σίγουρα. Ειδικά αν μπορείς να στείλεις κάποια από τις εξόδους του σε κάποιο μακρυνό σημείο, πχ την άλλη άκρη του σαλονιού, ή στο χωλ των δωματίων. Θα ισορροπεί καλύτερα τις θερμοκρασίες, μιά και από ότι κατάλαβα έχεις μέτριες μονώσεις.

Θα προτιμούσα να βάλω inox φ180 μέσα στην αμιάντου, πολύ ασφαλέστερη λύση και σωστότερη για την ροή του τζακιού. Δεν πειράζει που κατεβαίνεις σε διατομή, εφόσον έχει πάνω από 4 μέτρα μήκος επιτρέπεται ένα μέγεθος κάτω από Φ200 της εστίας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25221 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα, το όνομά μου Γιώργος.

Εχω ένα σούπερ υπερτζάκι με πυρότουβλο και αχόρταγο, παρακολουθώντας όλο το νήμα από πέρυσι αποφάσισα να το στείλω στον έξω απο ‘δώ και στην θέση του να βάλω ένα μισοτζάκι έτσι λοιπόν παράγγειλα ένα selenic invicta από Leroy Λάρισας το οποίο έρχεται τέλος του μηνός.

Για την τοποθέτησή του έχω κάποιες απορίες, για τον Αστέρι και όποιον άλλο γνωρίζει εκτός από έναν.
1. Όταν ο τοίχος είναι από Ytong χρειάζετε και μόνωση πετροβάμβακα
2. Πετροβάμβακας με επένδυση αλουμινίου 3 cm 100 Kg είναι αρκετός ή οπωσδήποτε 5αρι.
3. Οι περσίδες εισγωγής και εξαγωγής αέρα από τον θερμοθάλαμο 400cm² και 1000 cm² αντιστοίχως είναι εντάξει ή μεγαλύτερες?
4. Ti ύψος καμινάδας χρειάζεται σε Φ 200?
5. Μπορώ μετά τον εναλλάκτη να βάλω συστολή και να αυξήσω το ύψος και πόσο?
6. Μπορώ να τοποθετήσω την εστία πάνω σε δύο Ytong ή χρειάζεται βάσει από σιδηροκατασκευή?
Αυτά προς το παρόν και καλές ζέστες τον Χειμώνα.[/quote

1. Αν μιλάμε για εξωτερικό τοίχο και επιτρέπει ο χώρος, βάλε μόνωση (να μένουν 8-10 εκατοστά απόσταση από την εστία).
2. Αρκετός είναι και ο 3άρης των 100κιλών.
3. Εντάξει είναι.
4. 4 μέτρα και πάνω
5. Πόσο θες, 6 μέτρα, 8? Βάλε φ180 ή φ160 αντίστοιχα.
6. Μπορείς. Και σε τούβλο επίσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25232 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kaptainikos έγραψε:

house έγραψε:
Δεν ειναι και πολυ καλο να τραβας συνεχεια αερα απο εξω
:p

αυτο τι σημαινει house ?
αν σου ειναι ευκολο να μου το εξηγησεις, γιτι δεν ειναι καλο να τραβας αερα συνεχεια απο εξω?

Αστερη μια που δεν μου απαντησε ο house, ειναι ευκολο να μου εξηγησεις εσυ, αυτο που εγραψε ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25237 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχεις 10-20% μικρότερη απόδοση, γιατί ζεσταίνεις πιό κρύο αέρα, από το αν έπαιρνες εσωτερικό. Από την άλλη η συνεχής ανακύκλωση εσωτερικού αέρα, βαραίνει την ατμόσφαιρα, οπότε θεωρώ το καλύτερο τον συνδιασμό 70-30 μέσα-έξω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaptainikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25259 από Ironman
Απαντήθηκε από Ironman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έχεις 10-20% μικρότερη απόδοση, γιατί ζεσταίνεις πιό κρύο αέρα, από το αν έπαιρνες εσωτερικό. Από την άλλη η συνεχής ανακύκλωση εσωτερικού αέρα, βαραίνει την ατμόσφαιρα, οπότε θεωρώ το καλύτερο τον συνδιασμό 70-30 μέσα-έξω.


Και πως μπορούμε να πετύχουμε την αναλογία, ή ίσως ακόμα καλύτερα πως μπορούμε να ρυθμίζουμε την αναλογία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25260 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έχεις 10-20% μικρότερη απόδοση, γιατί ζεσταίνεις πιό κρύο αέρα, από το αν έπαιρνες εσωτερικό. Από την άλλη η συνεχής ανακύκλωση εσωτερικού αέρα, βαραίνει την ατμόσφαιρα, οπότε θεωρώ το καλύτερο τον συνδιασμό 70-30 μέσα-έξω.

σ'ευχαριστω, πολυ ωραια
παμε τωρα στο ζουμι...σε μια κασετα που σκεφτομαι να βαλω(η να φτιαξω)
και εχει βεντιλατερ οπως ολες οι κασετες, δεν ισχυει το ιδιο;
οι περισσοτερες ανακυκλωνουν τον αερα του σπιτιου, εσωτερικο δηλ, και τον αναθερμαινουν
πως μπορουμε δηλ σε μια κασετα να δωσουμε 70-30% μεσα-εξω ,για να μην ξηραινει την ατμοσφαιρα;
εκτος απο τη jolly mec που εχει υγραντηρα, ολες που εχω δει παιρνουν εσωτερικο...και εκει προβληματιζομαι, νομιζω και ολοι οσοι σκεφτονται να βαλουν κασετα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.542 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ