Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25092 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ανομοιόμορφος αερισμός της εστίας, ειδικά η απέναντι πλευρά από εκεί που θα μπει η εισαγωγής, θα παίρνει συνέχεια ζεστό αέρα. Η μία πάνω δεν πειράζει, αλλά κάτω εγώ θα έβαζα δύο μικρές εισαγωγής δεξιά-αριστερά, αν ήταν να αντικαταστήσω την μία κεντρική.

Φυσικά ακόμα καλύτερα να βάλεις και πάνω δύο...


επειδή στην άλλη πλευρα εχω πεζουλακι εαν την βαλω θα ξεκινα στο υψος της εστιας και θα ειναι γυρω στα 10cm Χ10 οσο ειναι το κενό της πισως πλευράς απο τον τοίχο και 10 cm απο το υψος της βάσης της εστίας. Η αλλη η απέναντη θα ξεκινά από κάτω απο το πάτωμα 25cm X 20cm .Δηλαδή εκει που θα τελειώνει (στην βάση της εστίας )στο υψος αυτό θα ξεκινά ή αλλη .Πως το βλεπεις ?
Στο αρχική σκέψη γιατι πιστέυεις οτι θα τραβά συνέχειαζεστό αέρα , νομιζα πως ειναι το ιδιο εαν την εβαζα εμπρός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25099 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα για τις πληροφορίες που προσφέρει!
Μετά από διάβασμα όλων των σελίδων του νήματος, καταλήγω στην τοποθέτηση του selenic 700 δίφατσου. Το σπίτι είναι στην Καλαμαριά ρετιρέ 100τμ, 15ετίας με μέτρια μόνωση και κουφώματα αλουμινίου συρόμενα προηγούμενης γενιάς. Κρίνετε την τοποθέτηση εναλλάκτη απαραίτητη;
Επίσης η καπνοδόχος είναι 20x20 αμιάντου τετράγωνη, χτισμένη με τούβλα περιφερειακά, με συνολικό ύψος 6μ. από το τζάκι. Θα πρέπει να μειώσω με συστολή στο Φ180 inox ή να συνδέσω πάνω στην αμιάντου με ειδική σύνδεση που θα γίνει παραγγελία για τις διαστάσεις μου και θα σφραγιστεί με μαγγανέζα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25118 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και από εμένα, το όνομά μου Γιώργος.

Εχω ένα σούπερ υπερτζάκι με πυρότουβλο και αχόρταγο, παρακολουθώντας όλο το νήμα από πέρυσι αποφάσισα να το στείλω στον έξω απο ‘δώ και στην θέση του να βάλω ένα μισοτζάκι έτσι λοιπόν παράγγειλα ένα selenic invicta από Leroy Λάρισας το οποίο έρχεται τέλος του μηνός.

Για την τοποθέτησή του έχω κάποιες απορίες, για τον Αστέρι και όποιον άλλο γνωρίζει εκτός από έναν.
1. Όταν ο τοίχος είναι από Ytong χρειάζετε και μόνωση πετροβάμβακα
2. Πετροβάμβακας με επένδυση αλουμινίου 3 cm 100 Kg είναι αρκετός ή οπωσδήποτε 5αρι.
3. Οι περσίδες εισγωγής και εξαγωγής αέρα από τον θερμοθάλαμο 400cm² και 1000 cm² αντιστοίχως είναι εντάξει ή μεγαλύτερες?
4. Ti ύψος καμινάδας χρειάζεται σε Φ 200?
5. Μπορώ μετά τον εναλλάκτη να βάλω συστολή και να αυξήσω το ύψος και πόσο?
6. Μπορώ να τοποθετήσω την εστία πάνω σε δύο Ytong ή χρειάζεται βάσει από σιδηροκατασκευή?
Αυτά προς το παρόν και καλές ζέστες τον Χειμώνα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by SHERIF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25133 από sarigiannis
Απαντήθηκε από sarigiannis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και απο μένα. Τελικά μετά απο πολύ διάβασμα μέσα απο το forum και την προτροπήσας να μήν βάλω το Ελληνικό monobloco τζάκι που είχα βρει ,κατέληξα στην la nordica 80 crystal .Την τοποθέτηση την έκανε συμφουρίστας γιατί οι τζακάδες- εμποροι που μίλησα αυτά που μου έλεγαν ηταν φέρε μου ένα τσουβάλι λέφτα και θα σου κάνω το σπίτι Σαχάρα.Πως θα το κάνεις γιατί είμαι καμένος ,το τζάκι το αρχικό το κρεμίσαμε γιατί δεν τράβαγε και βάλαμε καινούργιο και αυτό είναι το τρίτο (τα προηγούμενα ήταν προκατ πυρότουβλο) Οι απαντήσεις που μου δίνανε δεν είχαν καμιά σχέση με αυτα που είχα διαβάσει. Το αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικό απο το άναμα της δοκιμής. Φωτογραφίες θα ανεβάσω μόλις φτιάξώ το lap top.Σχόλια για καταναλώσεις στα πρώτα κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25141 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GEO DRAMA έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Εβαλα τελικά κασσετα laudel 800 vision total. Οπως είχα πει το υπαρχον τζάκι ήταν χωνευτο και χτιστο και συνολικά η εγκατάσταση της κασσετας διήρκησε 8 ώρες. Κάναμε και μια πολύ καλή μονωση με firerock και είμαι ευχαριστημένος από τη δουλεια του συνεργείου.
Είχα και μία τρύπα εξωτερικό αερα 10αρα που μου είπε ότι ειναι αρκετή για την κασσέτα.


Φίλε μου αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτογραφία.
Επίσης πόσο σου κόστισε η εστία και η εγκατάσταση?
Τον αέρα που τον οδηγήσατε?
Κάτω από την εστία ή μπροστά?
Τοποθετήσατε και τις περσιδες?
B)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25218 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Asteris έγραψε: Ανομοιόμορφος αερισμός της εστίας, ειδικά η απέναντι πλευρά από εκεί που θα μπει η εισαγωγής, θα παίρνει συνέχεια ζεστό αέρα. Η μία πάνω δεν πειράζει, αλλά κάτω εγώ θα έβαζα δύο μικρές εισαγωγής δεξιά-αριστερά, αν ήταν να αντικαταστήσω την μία κεντρική.

Φυσικά ακόμα καλύτερα να βάλεις και πάνω δύο...


επειδή στην άλλη πλευρα εχω πεζουλακι εαν την βαλω θα ξεκινα στο υψος της εστιας και θα ειναι γυρω στα 10cm Χ10 οσο ειναι το κενό της πισως πλευράς απο τον τοίχο και 10 cm απο το υψος της βάσης της εστίας. Η αλλη η απέναντη θα ξεκινά από κάτω απο το πάτωμα 25cm X 20cm .Δηλαδή εκει που θα τελειώνει (στην βάση της εστίας )στο υψος αυτό θα ξεκινά ή αλλη .Πως το βλεπεις ?
Στο αρχική σκέψη γιατι πιστέυεις οτι θα τραβά συνέχειαζεστό αέρα , νομιζα πως ειναι το ιδιο εαν την εβαζα εμπρός


Με μία μόνο περσίδα, θα μπαίνει κρύος ο αέρας και μέχρι να πάει στην άλλη μεριά, θα έχει σχετικά ζεσταθεί. Αν θα είναι μικρή η μεγάλη η διαφορά θα το δείξει η πράξη. Καλύτερα να βάλεις δύο περσίδες και ας είναι και μικρή η αριστερή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.477 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ