Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4574 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@vaxevana

πώς δηλαδή να φέρω εξωτερικό αέρα στο θάλαμο καύσης; Το ιδανικό θα ηταν να έκανα κατι σαν τη σόμπα μου, να στέλνω δηλαδή όποτε θέλω οξυγόνο ακριβώς κάτω από την εστία και να το μπαρουτιάζω..αλλά δε μπορώ να φανταστώ τον τρόπο.

Πάντως για αυτό με τη γρίλια που γραφεις πιστεύω οτι έχεις δίκιο...

@Asteris
και τα 700 που έδωσα ήταν πάρα πολλά για το μπατζετ μου, οπότε δεν ηθελα να δώσω παραπάνω με τίποτα..Του χρόνου βλέπουμε. Ισως χτυπήσω ξυλολέβητα μια και καλή...

Αλλά θελω να σε ρωτησω και κατι ακόμα: με ζεστό νερό τι κάνεις; Θερμοσιφωνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4575 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ηλιακός επιλεκτικού συλλέκτη 160lt. Φετινός και αυτός. Ακόμη και με μηδέν εξωτερική, όταν έχει ήλιο ανεβάζει 50-55 βαθμούς στο καζάνι του. Μέχρι τώρα μόνο 2-3 φορές τον συμπλήρωσα με ρεύμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4654 από alxakc
Απαντήθηκε από alxakc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ηλιακός επιλεκτικού συλλέκτη 160lt. Φετινός και αυτός. Ακόμη και με μηδέν εξωτερική, όταν έχει ήλιο ανεβάζει 50-55 βαθμούς στο καζάνι του. Μέχρι τώρα μόνο 2-3 φορές τον συμπλήρωσα με ρεύμα.


Asteris τι μάρκα είναι και πόσο σου κόστισε; Τον έχεις σε κεραμίδια; Είναι τριπλής ενέργειας; (Έχω κι άλλες ερωτήσεις αν θέλεις!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4656 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Pyramis, στο site τους έχουν κατάλογο, ο επιλεκτικός με τα 2τμ συλλέκτη. Αγορά στα 550€ από Leroy και 35€ μεταφορά στην σκεπή μου με γερανοφόρο τους.

Μπήκε στην σκεπή, αλλά όχι στα κεραμίδια, είχε προβλέψει ο εργολάβος και έκανε σιδηροκατασκευή που περνούσε μέσα από τα κεραμίδια και τσιμεντώνεται στην πλάκα. Οπότε μπήκε με την μαμά βάση του, σαν σε ταράτσα. Τριπλής όχι, δεν είχα τραβήξει παροχές καλοριφέρ στην σοφίτα, διπλής με σύνδεση στο ρεύμα. 2-3 φορές που θέλησε συμπλήρωμα, ζήτημα να τράβηξε 10-15 λεπτά, ξεκινώντας από 30-35 βαθμούς είναι πολύ εύκολο να ανεβάσει στους 50. Η τριπλή σύνδεση θα είχε και αρκετές απώλειες με το μπόιλερ να είναι εκτεθειμένο στην σκεπή. Μέχρι πέρυσι είχα τον Kiturami KS-50 να κρατάει ζεστά νερά με το ενσωματωμένο μπόιλερ, φέτος με τα τζάκια έπρεπε να κάνω κάτι για να μην τον ανάβω για τα μπάνια. 4-5 φορές βέβαια που η συνεφιά πήγε πάνω από 3 μέρες, ο Kiturami ανέλαβε να μας πλύνει. Θα μείνει εκεί μέχρι να βρω λεφτά για τον αντίστοιχο pellet KRP...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgebest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4671 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά κασέτας θέλω τη γνώμη σου. Ο ενιαίος χώρος είναι γύρω στα 50τμ αλλά δεν με χαλάει αν πηγαίνει και στα άλλα δωμάτια του σπιτιού.(Δεν ξέρω αν θα μπορεί να τα ζεστάνει επαρκώς-το σπίτι είναι 105τμ). Τί προτείνεις?? Πόσα kw χρειάζομαι ?? Το σπίτι είναι εργολαβικό, 3ετίας, με κουφώματα αλουμινίου διπλά-τζάμια στις Σέρρες.
Έλεγα για nordica αλλά το invicta δεν το ήξερα και διάβασα ότι είσαι πολύ ευχαριστημένος.
Ξέρεις αν το μεταφέρουν από το leroy στην πόλη μου ?? Και ποιος θα μου το περάσει ώστε να είναι αξιόπιστος και να μην μου κάνει καμιά βλακεία στην εγκατάσταση.Ευχαριστώ. Το email moy είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4678 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το είπα και πιό πάνω. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Invicta είναι το γερό του μαντέμι, που του επιτρέπει 14kW ονομαστική, 28 μαξ. Στα 100τμ δεν το πολυχρειάζεσαι και τα 10kw της Nordica θα κάνουν δουλειά, απλά το πρώτο θα δουλεύει πιό άνετα και "θεωρώ" ότι θα βγάλει χρόνια. Από την άλλη το Nordica είναι 5% πιό αποδοτικό (50 κιλά λιγότερα στον τόνο) και έχει και δευτερογενή καύση.

Κατέβα βόλτα να τα δεις και τα δύο. Το Leroy στο στέλνει με μεταφορική, αν έχεις hatchback, χωράει αν ρίξεις τις πλάτες των καθισμάτων.

Το πέρασμα είναι πανεύκολο, οποισδήποτε τεχνίτης τζακιών μπορεί να το βάλει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgebest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.500 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ