Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4527 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και απο εμένα. Είπα να βάλω και γω την άποψη μου για το θερμοσυλλέκτη μιας και τον τοποθέτησα (μαζί με μάστορα ) πριν ενάμιση μήνα. Καταρχήν να πω ότι το τζάκι μου ήταν εντελώς απλό, μαντεμένιο και ανοιχτού τύπου. Το καλοκαίρι έβαλα μια πόρτα μπροστά στην εστία και το έκανα κατα κάποιο τρόπο "κλειστού". Η απόδοση ήταν καλύτερη αλλά πάλι ψαχνόμουν.. Μετά ανακάλυψα το θερμοσυλλέκτη. Έλεγα να το κάνω το καλοκαίρι αλλά βρήκα φίλο μαστορα που το κάναμε σε 1 ημέρα (πολύ βολίκό σε 1 ημέρα να τελειώνεις)
Μου στοίχισε 700 κατοστάρικα όλα (θερμοσυλ/της, μοτέρ 520κυβ/ώρα, ροοστάτη αναλογικό, περσίδες ανοιγ/νες, εύκαμπτοι αγωγοί, πετροβάμβακας, πυράν/χες γυψ/δες, μουφες, σιλικόνες και εργατικά).
Εντυπώσεις: Πολύ θετικές. Ο χώρος που ζεσταίνω είναι σαλόνι και τραπεζαρία 40μ2 και μετά η ζέστη σιγά σιγά πάει και στους υπόλοιπους χώρους (άλλα 40μ2 περίπου). Δεν έχω βέβαια την απόδοση του Asteris καθώς το δικό μου τζάκι παραμένει απλού τύπου. Αλλά η απόδοση του είναι κατακόρυφα αυξημένη.
Η θερμοκρασία που βγάζει με χαλαρή φωτιά είναι περίπου 50ο και αν το γκαζώσω ξεπερνα τους 70ο. Το μοτέρ τραβάει αέρα μέσα απο το σπίτι (δε χάνω θερμότητα από έξω αλλά ξηραίνει η ατμόσφαιρα οπότε βάζω δοχεία με νεράκι κάτω απο τις περσίδες και έχω και έναν υγραντήρα). Το ροοστάτη τον έχω συνήθως στη μέση και λίγο πιο κάτω. Θόρυβος μόνο στη φουλ ταχύτητα αλλά δε τη βάζω ποτέ πρακτικά. Η απόδοση ανεβαίνει όταν έχω φυσικά ξερά ξύλα και πολύ φλόγα. Αν κλείσω τη γρίλια που έχω στην πόρτα νομίζω πως πέφτει η απόδοση

Asteris (και όποιος άλλος) αν έχεις κάποια πρόταση για περαιτέρω βελτίωση καλοδεχούμενη

Σε τελική ανάλυση είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση, αν σκεφτείς ότι είχα ένα απλό τζάκι που δουλειά δεν έκανε....

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4530 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Προσπάθησε να κλείνεις το κλαπέτο της καμινάδας, όσο μπορείς, όσο να μην καπνίζει το τζάκι προς το σπίτι. Η φιλοσοφία είναι τα καπναέρια να ταξιδεύουν όσο το δυνατόν πιό αργά προς τα πάνω, ώστε να έχουν μεγαλύτερο χρόνο επαφής με τον συλλέκτη και να του αποδίδουν μεγαλύτερη θερμότητα.

Το δικό μου τζάκι έχει για αυτόν τον λόγο κόφτρα στην πάνω μεριά πριν την σκεπή, και όταν μπορώ και έχω ξερά ξύλα, κλείνω όσο γίνεται τον αέρα, η κίνηση των καπναερίων επιβραδύνεται σημαντικά (θα μπορούσα να πω ότι οι φλόγες λες και πάνε σε slow motion) και η θερμοκρασία αέρα περνάει τους 80, με την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση. Τότε βλέπω πλέον και μπλε φλόγες.

Εκτός από το κλαπέτο, δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Εκτός από το να έδινες 500€ (+300 εργατικά) και να έβαζες κανονική ενεργειακή εστία στην θέση του μαντεμένιου. Θα είχες και σημαντική μείωση στην κατανάλωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4532 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στη δεύτερη φωτογραφία βλέπω ότι οδηγείς και τους δύο αγωγούς ακριβώς στο χώρο του τζακιού ...

Οπως λέει ο φίλος Asteris , με ένα ενεργειακό θα μειώσεις την κατανάλωση από 25% εως 50% , και συμπληρωματικά μπορείς να στείλεις με τον ένα αγωγό στο αντίθετο πλευρό του σπιτιού , ώστε να έχεις ομοιόμορφια στη κατανομή της ζέστης !

Φυσικά εφόσον είσαι ευχαριστημένος , τότε σε λέω μην κάνεις τίποτα άλλο και απολαυσε το για τα επόμενα χρόνια

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4533 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις

@Asteris
Κατανοητό αυτό που λες με το κλαπέτο, αλλά πρακτικά αδύνατο καθώς το ελέγχω μονο αν ανοίξω την πόρτα (η αλυσίδα του κλαπετου ειναι μεσα στην εστία).

Σε γενικές γραμμές η απόδοση είναι πιο αυξημένη αν:

1) Εχω ανοικτή τη γρίλια στην πορτα και μπαίνει κάποια ποσότητα οξυγόνου οπότε έχω περισσότερη φλόγα

ή

2) Εχω κλειστώ τη γρίλια στην πορτα οπότε ανεβαίνει θεωρητικά η θερμοκρασία μέσα στο μαντέμι;

Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε αυτό, αν και κλίνω προς το 1

@N1k0s
Ναι έχεις δικιο τους οδηγώ στο ίδιο μέρος γιατι ο χώρος αριστερα και δεξια απο κει που βλέπεις είναι μεγάλος και προτίμησα να διοχετεύσω όλη τη θερμότητα εκεί....Σε αυτό που λέτε για την μειωμένη κατανάλωση έχετε δίκιο αλλά έπεσαν όλα τα έξοδα μαζί (ξυλόσόμπες καμινάδες κτλ γαι την σοφίτα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4539 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κλειστή την γρίλια ώστε να παίρνει τόσο αέρα όσο χρειάζεται για την καύση. Αν δεν τραβάει αέρα από κάπου αλλού, έχεις την δυνατότερη πιθανή καύση. Σε ένα ανοιχτό τζάκι η απόδοση χάνεται, γιατί τραβάει ανεξέλεγκτο αέρα και κρυώνει η εστία από τον αέρα που μένει αχρησιμοποίητος (δεν χρησιμοποιείται για την καύση του άνθρακα).

Πάντως η Selenic 700, αφού έχεις και φίλο τεχνίτη, θα σου έβγαινε 100-200€ παραπάνω από ότι έδωσες. Φυσικά μπορείς να την βάλεις όποτε θες και να κρατήσεις και τον εναλλάκτη, αλλά το λογικό θα ήταν να άλλαζες πρώτα εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4568 από vaxevana
Απαντήθηκε από vaxevana στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις
...
1) Εχω ανοικτή τη γρίλια στην πορτα και μπαίνει κάποια ποσότητα οξυγόνου οπότε έχω περισσότερη φλόγα

ή

2) Εχω κλειστώ τη γρίλια στην πορτα οπότε ανεβαίνει θεωρητικά η θερμοκρασία μέσα στο μαντέμι;
...


υποθέτω ότι παραπάνω εννοείς ότι μπαίνει αέρας στον θάλαμο καύσης έται;
Μια βελτίωση θα ήταν να φέρεις εξωτερικό αέρα στο θάλαμο καύσης, ώστε να μην τραβάει από το δωμάτιο και το δωμάτιο αναπληρώνει από χαραμάδες με κρύο αέρα από εξω.

Επίσης όταν έχεις κλειστή τη γρίλια -> μειώνεις το οξυγόνο -> επιβραδύνεις την καύση -> κατεβάζεις θερμοκρασία ... δεν ανεβάζεις
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vaxevana.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.532 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ