Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20360 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους

Στελιος 1 σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
πιστευω οτι υπαρχουν και αλλοι εξισου καλοι(για εδω στο forum λεω)
πολυ καλη η προταση που κανεις αλλα υπαρχει ηδη ενα τετοιο θεμα πανω πανω
βεβαια καλο ειναι ο καθενας μας να γραφει εκει που πρεπει για αυτο που πρεπει,αυτο ισχυει και για μενα
πολλα θεματα υπαρχουν απο δυο φορες
δεν ξερω αν η διαχειριση μπορει να βαλει μια ταξη σε αυτο(δλδ να τα μαζεψει)
καλο ειναι ο καθενας που εχει προβλημα στο τζακι να γραφει στο συγκεκριμενο σημειο και οχι να ανοιξει ξεχωριστο θεμα
το προβλημα ειναι προβλημα ασχετα τι μαρκα τζακιου εχει
φιλικες οι παρατηρησεις

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by βασιλιης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20361 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Βασιλη (λοχια) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες. Ε οταν κολλαει η βελονα σε ενα συγκεκριμενο σας φαινεται λογικο αυτο? Οσοι εχετε παλιο μαντεμενιο τοτε παντε και βαλτε μια καλη πορτα και εχετε τζακι σουπερ! Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση? Ενεργειακο χαρακτηριζεται αν εχει καλη καυση ωστε να μην ρυπαινει και οχι απο τ βαθμο αποδοσης! Και ο ορος ενεργειακο ειναι αυθαιρετος. Αν υπηρχε θα ταν Ωμεγα κλασης αυτο που βλεπω. Χρειαστηκε δηλαδη να ερθει τ 2012 και η ανθρωποτητα να ανακαλυψει τ σιδερενιο κουτι με τ πορτα ωστε να παρει 70-80%? Σοβαρευτειτε, δεν υπαρχει κατα μεσο ορο τετοια αποδοση σε κανενα τζακι..
ΥΓ. Ξεκαθαριστε τ τοπιο οπως προτεινα παραπανω, ωστε να μιλαω εκει που σηκωνει, καμια ορεξη δεν εχω να διαφωνω με κανεναν. Η πειτε καθαρα (το παν μερικοι, το εισεπραξα με το που εμφανιστηκα εδω) οτι χαλαω καποια σουπα και να του δινω απο δω.


Πόση απόδοση έχει τέλος πάντων το τζάκι μου? 120τμ, για 6 μήνες, στους 24-25 βαθμούς με 8 τόνους ξύλο. Άντε πες μας, πόσο. 40% ? 30% ?? Πόσο έχω τέλος πάντων, να το πω στην Invicta, και στον Χρήστος8, τον Srt1979, τον γείτονά μου τον Βασίλη, τον συνάδελφό του τον Γιώργο, ότι πρέπει να ξαναβάλουν πουλόβερ όταν είναι μέσα στο σπίτι, διότι δεν είναι δυνατόν να γυρνάνε με το φανελάκι και να χαλάνε την πιάτσα με τέτοια νούμερα. Α, και να ρίξουν άλλους τόσους τόνους ξύλα μέσα, όπως κάναν στο παλιό το τζάκι, γιατί κάτι κάναν λάθος και ζεσταίνονται με τόσα λίγα ξύλα μόνο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20381 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιος1, πραγματικά μπερδεύτηκα! :ohmy:

Ας προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα αριθμώντας τις παραμέτρους που θίγονται.

1). Γράφεις:

Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη!

Ενώ πιο κάτω σχεδόν το αναιρείς:

Πανακριβα το ειπα για αυτο που αγορασε (αλλη η αξια χρησης και αλλη η ανταλλακτικη αξια) και οχι για το αν ειναι ικανοποιημενος.

Τι σημαίνει "άλλη η αξία χρήσης και άλλη η ανταλλακτική αξία";
Μήπως θα το "ανταλλάξει" το τζάκι του ο Αστέρης;
Το τζάκι του στοίχισε κάπου 1.500 με την εγκατάσταση. Δώσε μας λοιπόν ένα αντίστοιχο
Ελληνικό σιδερένιο κουτί με τζάμι, που θα στοιχίσει το ίδιο.

2). Γράφεις:

Βασιλη (λοχια) (Λοξία παρακαλώ) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες.

Δώσε μας λοιπόν ένα από αυτά που κυκλοφορούν σε πάμπολλες μάρκες. Αλλά όχι αόριστα και γενικά! Δώσε στοιχεία, τύπο, τιμή κ.λπ. Μακάρι να είναι Ελληνικό!

3). Γράφεις:

Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση?

Καλώς. Δώσε λοιπόν ένα από τα πάμπολλα που κυκλοφορούν και στοιχίζει 600 ευρώ. Και φυσικά θα έχει
τα ίδια χαρακτηριστικά με το Invicta. Και μακάρι να είναι Ελληνικό.

Για να το οριστικοποιήσω.
Εγώ μπορεί να μην κάνω εφέτος την μετατροπή που ήθελα, αλλά η αδελφή μου θα την κάνει.
Δώσε μου λοιπόν ένα Ελληνικό "σιδερένιο κουτί με τζάμι", όπως τα λες, που να έχει τα
χαρακτηριστικά του Invicta και να έχει τιμή 600-700 Ευρώ.
Και σου υπόσχομαι ότι θα την πείσω να σταματήσει να γλυκοκοιτάζει προς Invicta μεριά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20384 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε: Στέλιος1, πραγματικά μπερδεύτηκα! :ohmy:

Ας προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα αριθμώντας τις παραμέτρους που θίγονται.

1). Γράφεις:

Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη!

Ενώ πιο κάτω σχεδόν το αναιρείς:

Πανακριβα το ειπα για αυτο που αγορασε (αλλη η αξια χρησης και αλλη η ανταλλακτικη αξια) και οχι για το αν ειναι ικανοποιημενος.

Τι σημαίνει "άλλη η αξία χρήσης και άλλη η ανταλλακτική αξία";
Μήπως θα το "ανταλλάξει" το τζάκι του ο Αστέρης;
Το τζάκι του στοίχισε κάπου 1.500 με την εγκατάσταση. Δώσε μας λοιπόν ένα αντίστοιχο
Ελληνικό σιδερένιο κουτί με τζάμι, που θα στοιχίσει το ίδιο.

2). Γράφεις:

Βασιλη (λοχια) (Λοξία παρακαλώ) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες.

Δώσε μας λοιπόν ένα από αυτά που κυκλοφορούν σε πάμπολλες μάρκες. Αλλά όχι αόριστα και γενικά! Δώσε στοιχεία, τύπο, τιμή κ.λπ. Μακάρι να είναι Ελληνικό!

3). Γράφεις:

Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση?

Καλώς. Δώσε λοιπόν ένα από τα πάμπολλα που κυκλοφορούν και στοιχίζει 600 ευρώ. Και φυσικά θα έχει
τα ίδια χαρακτηριστικά με το Invicta. Και μακάρι να είναι Ελληνικό.

Για να το οριστικοποιήσω.
Εγώ μπορεί να μην κάνω εφέτος την μετατροπή που ήθελα, αλλά η αδελφή μου θα την κάνει.
Δώσε μου λοιπόν ένα Ελληνικό "σιδερένιο κουτί με τζάμι", όπως τα λες, που να έχει τα
χαρακτηριστικά του Invicta και να έχει τιμή 600-700 Ευρώ.
Και σου υπόσχομαι ότι θα την πείσω να σταματήσει να γλυκοκοιτάζει προς Invicta μεριά.

φιλε loxias και εγω μπερδευτηκα, οπως και πολλοι αλλοι πιστευω
ο Στελιος δεν προκειτε να το κανει αυτο, να υποδειξει δηλ καποιο Ελληνικο τζακι αντιστιχο η και καλυτερο του invicta, το δηλωσε αλλωστε οτι δεν θα το κανει αλλα τον δικαιολογω...
θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα: εγω ειμαι ξυλουργος και φτιαχνω τα δικα μου κουφωματα,οπως εγω εμαθα και ξερω, θα βγω τωρα και θα διαφημησω τα ξενα , καποιων αλλως εταιριων;;; οχι
και αυτες οι δυο μαρκες που ειπε "στα πεταχτα" πολυ ηταν...
δεν κανω το συνηγορο του διαβολου, αλλα προσπαθω με ηρεμο τροπο να ακουσω ολες τις αποψεις,να τις επεξεργαστω και να αποφασισω τι θα κανω και εγω με το τζακι μου
αυτο κανουν φυσικα και ολοι οι επισκεπτες αυτου του φορουμ, αλλα μπαινοντας εδω βλεπουν μια συγχηση
ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑ !!!
τελος να πω οτι συμφωνω και με την αποψη του Αστερη..."καλιο πεντε και στο χερι παρα δεκα και καρτερι"
το "πεντε και στο χερι" εχει ονομα: invicta selenic 700
απλως και γω σαν φιλελληνας θα ηθελα στη θεση του Γαλλου να ηταν ενας Ελληνας...χαχαχαχαχα
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by kaptainikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20385 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοξία, αυτό που θέλει να πει ο Στέλιος είναι ότι ένα Fiat Panda με 100 άλογα που κάνει 10-12 χιλιάρικα, δεν έχει σημασία οτι κάνει μιά χαρά την δουλειά του, είναι γρήγορο και σε πηγαινοφέρνει άνετα και με 5lt/100χλμ στις καθημερινές μετακινήσεις, αλλά είναι πολύ ακριβό σαν αξία, γιατί είναι μιά πορδή, κουβάς με ρόδες, σαμιαμίδι, μισή μερίδα, τενεκές με τζάμια και άλλα πολλά.

Αυτό που θα έπρεπε να πάρεις είναι ένα Grand Cherokee με 40-50.000€, να καίει τα άντερά του, να είναι πιό αργό και δυσκίνητο, να μην μπορεί να στρίψει μέσα στην πόλη, αλλά για τα λεφτά του είναι αμάξι κιμπάρικο. Και βοηθάει την ελληνική οικονομία γιατί τα 25.000€ από τα 40 πάνε στο κράτος σαν φόροι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20462 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καπτα-Νικόλα, έτσι περίπου το έχω καταλάβει και εγώ για τον Στέλιο.
Θα κρατήσω την τελυταία σου φράση, διότι πιστεύω ότι μας αντιπροσωπεύει όλους!

απλως και γω σαν φιλελληνας θα ηθελα στη θεση του Γαλλου να ηταν ενας Ελληνας.

Όλοι θα συμφωνήσουν. Από την άλλη όμως, έχουμε πολλές και άσχημες εμπειρίες από τους Έλληνες
κατασκευαστές γενικώς. Ειδικώς, υπάρχουν εξαίρετοι επαγγελματίες, κατά πολύ ανώτεροι από τους Ευωρπαίους. Αλλά είναι τόσοι λίγοι, που τους έχουν επισκιάσει οι κομπιναδόροι.
Αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς. Εμπόριο, κατασκευές, επισκευές, μετασκευές κ.λπ.
Δεν τους τσουβαλιάζουμε όλους γενικώς. Γνωρίζουμε ότι υπάρχουν οι πολύ καλοί επαγγελματίες,
αλλά μέσα στην θάλασσα των ασχετοάσχετων, δεν ξέρουμε πού και ποιοί είναι!
Τα ειδικευμένα φόρα είναι μια καλή ευκαιρία να ανακαλυφθούν και να αναδειχθούν οι ευσυνείδητοι επαγγελματίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.554 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ