Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19634 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εισαι καλα εξοικειωμενος στ ιντερνετ εχω δυσκολιες, μπορεις να βρεις καποιο ανεμομετρο για χαμηλες ταχυτητες? Θα μου ειναι πολυ χρησιμο, οι μονες σοβαρες απωλειες στ τζακι ειναι απο την καπνοδοχο, τοτε θα ξερω τι συμβαινει ακριβως. Ολα μετρανε υποτιθεται απο 4 μετρα τ λεπτο, αγορασα 2 και τα 2 μαπα, διοτι μετρανε χιλ ανα ωρα και αααν κινηθει σε χαμηλη ταχυτητα δειχνει οτι θελει. Ενα ανεμομετρο με χαμηλο ευρος, να μετραει απο ενα εως 5 χιλ την ωρα και οχι για μποφορ..
Θερμοκρασια εξοδου επι κυβικα αερα, αυτο ειναι η μονη σωστη προσεγγιση. Περσι μετρησα απειρες φορες, θα παθετε πλακα αν δειτε ποσο ποικειλουν οι μετρησεις αυτες, αναλογα τ φωτια (αν ειναι φλογα η ζεστο η κρυο τ τζακι, τ ξυλα καιει, χιλια δυο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19641 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Εισαι καλα εξοικειωμενος στ ιντερνετ εχω δυσκολιες, μπορεις να βρεις καποιο ανεμομετρο για χαμηλες ταχυτητες? Θα μου ειναι πολυ χρησιμο, οι μονες σοβαρες απωλειες στ τζακι ειναι απο την καπνοδοχο, τοτε θα ξερω τι συμβαινει ακριβως. Ολα μετρανε υποτιθεται απο 4 μετρα τ λεπτο, αγορασα 2 και τα 2 μαπα, διοτι μετρανε χιλ ανα ωρα και αααν κινηθει σε χαμηλη ταχυτητα δειχνει οτι θελει. Ενα ανεμομετρο με χαμηλο ευρος, να μετραει απο ενα εως 5 χιλ την ωρα και οχι για μποφορ..
Θερμοκρασια εξοδου επι κυβικα αερα, αυτο ειναι η μονη σωστη προσεγγιση. Περσι μετρησα απειρες φορες, θα παθετε πλακα αν δειτε ποσο ποικειλουν οι μετρησεις αυτες, αναλογα τ φωτια (αν ειναι φλογα η ζεστο η κρυο τ τζακι, τ ξυλα καιει, χιλια δυο).


θα ψάξεις για flow meter, όχι ανεμόμετρο. Αυτά έχουν εύρος 0 έως 40 m/sec. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αντέχουν τις θερμοκρασίες των καυσαερίων.

Όσο για το τζάκι σου, εγώ λέω ότι, όσες πυρόπλακες και να βάλεις μέσα στην εστία, πάλι οι πλευρές και η πλάτη του τζακιού από πίσω και κάποια στιγμή θα πυρώσουν. Αν τους δώσεις από την έξω μεριά μιά ροή αέρα, θα τον ζεστάνουν και θα προσθέσουν στην απόδοση. Τα περισσότερα τζάκια και σόμπες με βερμικουλίτη, την εξωτερική ροή του τζακιού χρησιμοποιούν για να ζεστάνουν αέρα. Δοκίμασε να βάλεις τρύπα κάτω-τρύπα πάνω σε μιά κατασκευή σου, να δεις πόσον αέρα θα πάρεις από πάνω. Τζάμπα είναι, δυό περσίδες κόστος όλο κι όλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19679 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ακριβως αυτο το ευρος ειναι οτι πρεπει ευχαριστω! Οσο για τ τζακι μου ειναι αλλη ιστορια, τελειως αλλο πραγμα. Οι αυλοι παρεμβαλονται δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβασουν οι πλακες μεγαλυτερη θερμοκρασια απ τον αερα που θερμαινει γιατι.. ειναι μετα απ αυτον. Αν δωσω πολυ αερα στ σωληνες θα σβησω και την φωτια τα πιο ξερα ξυλα τ κοσμου να ειναι, δε χρειαζεται να παρω κ απο πισω θερμοτητα, χρειαζεται ενα ποσο θερμοτητας τ τζακι για τ λειτουργια του, ακριβως αυτο παθαινουν πολλες φορες τα υδραυλικα οταν πιανουν επικαθησεις, πισες κ πεφτει η αποδοση τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19681 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Υστερογραφο.. Υπαρχει ο ορος θερμοπερατοτητα, η αλλιως μεταγωγη, η κ αλλα παρομοια. Ξερεις φανταζομαι που αναφερεται, στο ποσο γρηγορα περνα η θερμοτητα απο ενα υλικο, ποσο καλος αγωγος ειναι δηλαδη. Μπορει να πυρωσει κ ενα υλικο-κακος αγωγος, ομως αυτο δεν εχει αμεση σχεση με τ ποσα θερμοτητας που περνουν απο μεσα του. Παραδειγμα.. γιατι τοτε δεν κανουμε τζακια χτιστα και να παιρνουμε τον ζεστο αερα απο πισω και το κανουμε με μεταλικα?? Αυτα τα ενεργειακα (φυσικης ροης ειναι κανονικα, τ μηχανακια εσεις τα βαζετε, αν το εδινε με μηχανακι προσαρμοσμενο δεν θα επαιρνε τα αιζο κ τ πιστοποιησεις που λετε) κλειστης παντα πορτας με πυροπλακες εχουν παντα μα παντα μεταλικο κωνο ακριβως γ αυτα που λεω παραπανω περι αγωγιμοτητας, αν ηταν κ εκει πυροπλακες δεν θα εβγαζαν σοβαρη ζεστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19684 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: .... Αν δωσω πολυ αερα στ σωληνες θα σβησω και την φωτια τα πιο ξερα ξυλα τ κοσμου να ειναι......

γιατι να συμβει αυτο Στελιο; πως μπορει;
επεισης, ποσα κιβ\ωρα δινεις Στελιο στο τζακι σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19715 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατι θα ''κρυωσει'' η φωτια. Η πυροσβεση πχ γινεται με συνδιασμο ψυξης κ διακοπης οξυγονου, αν διακοψουμε μονον τ οξυγονο και μεινει η πυρα με τον παραμικρη εισοδο αερα φουντωνει ανεξελεγκτα. Τωρα μπορω και δινω με 2 220 κυβικων στ εστια και 1 ιδιο στον εναλλακτη ο οποιος παει πακετο σαν απαραιτητο στοιχειο του τζακιου. Εκανα τζακια με καλη αποδοση σε χαμηλη κ μετρια φωτια, βοηθητικα στ πολλα κρυα η αυτονομα σαν θερμανση σε ηπιο καιρο, οι απαιτησεις αλλαξαν πλεον και με τ βοηθεια τ ψηφιακου κοντρολ ανεβασα την ισχυ. Δεν βαζω ενα μεγαλο γ πολλους λογους (τους ουσιαστικους τ ειπα) που αφορουν διαφορες λεπτομερειες, την αξιοπιστια στ μηχανακια και στ οτι δεν αλλαζω ευκολα πραγματα, δεν ειναι μονο τ τζακι σπιτι μου, αν αρχισω και καθε χρονο και αλλαζω τ μια συσκευη με τ αλλη θα χασω τ μπαλα σε 2-3 χρονια. Δουλευω μονος και ψαχνω μονος, η καθε αλλαγη θελει πολλες παρατηρησεις δεν ειναι τοσο απλα, αν εκανα πραξη αυτα που σκεφτομαι σημερα και τ καλυτερο ενεργειακο που κυκλοφορει θα ηταν για το μουσειο. Ε λοιπον Καπταιν οταν σκεφτομαι εγω η εσυ οι μεγαλοι σοβαροι κατασκευαστες λετε να μην σκεφτονται? Οποιαδηποτε αλλαγη ειναι σοβαρο ζητημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.549 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ