Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4276 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε: μπορουμε στις κασετες να βαλουμε μεγαλυτερο βεντυλατερ?


Εμενα η Edilkamin εχει 2 απο αυτα ,Bi-Sonic 4E-230B

datasheet.octopart.com/4E-230B-02T-Bi-So...datasheet-531306.pdf

Εψαξα μηπως υπαρχουν στις ιδιες διαστασεις , ειτε ποιο αθορυβα ειτε ποιο δυνατα , δηλαδη να τραβανε περισσοτερο αλλα δεν βρηκα κατι καλυτερο σε αυτες τις διαστασεις .

Ο χωρος παντως που εχουν τοποθετηθει δεν εχει πολλα περιθωρια για να βαλεις κατι αλλο , αντε 1-2 ποντους περιθωριο σε σχεση με αυτο που ηδη εχει μεσα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4277 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: και κατι αλλο,βλεπω σε πολλα τζακια,οπω και στου Μακη εκτος απο το καλωδιο του ρευματοσ για τον ανεμιστηρα,και ενα κυτιο σαν θερμοστατη. Εχουν θερμοστατη να ρυθμισει κατι? Ολα ρυθμιζουν το ιδιο ή το καθενα κατι διαφοτερικο?


Έχει κοντρόλερ με αισθητήριο θερμοκρασίας που το χρησιμοποιεί για να ανεβοκατεβάζει τις στροφές του βεντιλατέρ, να χτυπάει συναγερμό σε υψηλές θερμοκρασίες, να ανοίγει και να κλείνει αυτόματα σε προκαθορισμένη θερμοκρασία και να ανοίγει full τις στροφές όταν δει κρίσιμη θερμοκρασία για να εκτονώσει το τζάκι. Ο συνηθέστερος της αγοράς Tiemme elettronica FC810 που φοράω και εγώ.



www.tiemmeelettronica.it/schedaprodotto.php?sez=prodotti&cat=1


Αυτον θελω να βαλω και εγω , γιατι ο δικος μου εχει επιλογες μονο Manual η Auto (για το ποτε θα ανοιγουν τα βεντιλατερ) και V1 η V2 για την ταχτυτητα των βεντιλατερ . Οποτε ουτε ρυθμιζομενη ειναι θερμοκρασια που θα ξεκινησουν να δουλευουν ουτε η ροη του αερα , και δεν εχεις και αποψη για την θερμοκρασια που υπαρχει . Προσπαθω να βρω απο τα manual αν ο αισθητηρας που εχει ειναι κανονικος αισθητηρας θερμοκρασιας η θερμοδιακοπτης (ορισμενος στους 50 βαθμους , σε αυτην την θερμοκρασια λεει το manual ανοιγουν τα βεντιλατερ) . Ξερει κανεις κοστος για αυτον ? Για να δω αν αξιζει τον κοπο να τον αλλαξω , αν μπορω βεβαια .


Μακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4278 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pmet έγραψε:

Asteris έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: και κατι αλλο,βλεπω σε πολλα τζακια,οπω και στου Μακη εκτος απο το καλωδιο του ρευματοσ για τον ανεμιστηρα,και ενα κυτιο σαν θερμοστατη. Εχουν θερμοστατη να ρυθμισει κατι? Ολα ρυθμιζουν το ιδιο ή το καθενα κατι διαφοτερικο?


Έχει κοντρόλερ με αισθητήριο θερμοκρασίας που το χρησιμοποιεί για να ανεβοκατεβάζει τις στροφές του βεντιλατέρ, να χτυπάει συναγερμό σε υψηλές θερμοκρασίες, να ανοίγει και να κλείνει αυτόματα σε προκαθορισμένη θερμοκρασία και να ανοίγει full τις στροφές όταν δει κρίσιμη θερμοκρασία για να εκτονώσει το τζάκι. Ο συνηθέστερος της αγοράς Tiemme elettronica FC810 που φοράω και εγώ.



www.tiemmeelettronica.it/schedaprodotto.php?sez=prodotti&cat=1


Αυτον θελω να βαλω και εγω , γιατι ο δικος μου εχει επιλογες μονο Manual η Auto (για το ποτε θα ανοιγουν τα βεντιλατερ) και V1 η V2 για την ταχτυτητα των βεντιλατερ . Οποτε ουτε ρυθμιζομενη ειναι θερμοκρασια που θα ξεκινησουν να δουλευουν ουτε η ροη του αερα , και δεν εχεις και αποψη για την θερμοκρασια που υπαρχει . Προσπαθω να βρω απο τα manual αν ο αισθητηρας που εχει ειναι κανονικος αισθητηρας θερμοκρασιας η θερμοδιακοπτης (ορισμενος στους 50 βαθμους , σε αυτην την θερμοκρασια λεει το manual ανοιγουν τα βεντιλατερ) . Ξερει κανεις κοστος για αυτον ? Για να δω αν αξιζει τον κοπο να τον αλλαξω , αν μπορω βεβαια .


Μακης


Mακη βρηκα αυτο για δες.
www.tzaki.com.gr/Articles/31/810.pdf
για την τιμη θα μαθουμε

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4279 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
και αυτο στα αγγλικα
www.thermis-sa.gr/thefiles/FC810_ENG.pdf

Τελικα κοστιζει γυρω στα 100ευρω
www.ploutarxoselectronics.gr/prestashop/....php?id_product=4696

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4284 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα, ειμαι καινουργιος στο forum και ενδιαφέρομαι για αγορα κασετας.
Ειμαι αναμεσα στις invicta 700 grande vision, la Nordica 70 ventilato, edilkamin ecostar και την dovre 2510. Ολες εκτος την dovre(1500 eur) εχουν 1000eur.
Αυτο που με ενδιαφερει εκτος απο την αποδοση ειναι και το ποσο ευκολα λερωνετε το τζαμι, ξερω οτι στην dovre λερωνετε πολυ ευκολα (θελει καθημερινο καθαρισμα) αλλα ειναι απιστευτο ποσο καλα θερμαινει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4295 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πόσο χώρο θες να θερμάνεις, θα είναι η κύρια θέρμανση, είναι υγρά τα ξύλα σου?

Η Invicta είναι η δυνατότερη (14kW), η Nordica η μικρότερη (9kW), οι άλλες δύο στην μέση, από απόδση όλες καίνε μιά χαρά, από 74-80%. Το μαύρισμα του τζαμιού οφείλεται στα υγρά ξύλα, οπότε θα το έχεις σε όλες λίγο-πολύ. Η Nordica έχει και πάνω ρύθμιση αέρα για το τζάμι, αλλά ο έξτρα αυτός αέρας έχω παρατηρήσει ότι χειροτερεύει λίγο την απόδοση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimilaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.506 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ