Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17338 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αποριων συνεχεια!
Μιας και θα χρειαστει και κασετα να βαλω να σπασω ολη την καμιναδα προσανατολιζoμαι τελικη στην λυση της foyer με εναλακτη ,ειδα την selenic minos στα 429 ευρω και αναρωτιεμε αφου οι διαστασεις της μου επιτρεπουν να την βαλω μεσα στην υπαρχουσα μαντεμενια εστια μου και θα εχει περιμετρικα παντου 10 ποντους αερα ετσι ωστε να διμιουργηθει θερμοθαλαμος με τα μαντεμια και απο κει και πανω συνεχιζω με πετροβαμβακα,γιατι οχι?
Δεν κανει να δημιουργησω θερμοθαλαμο με τα αντικριστα μαντεμια,δηλ. τα ηδη υπαρχον τα δικα μου και της minos?
Πισω απο τα μαντεμια μου υπαρχει τσιμεντολιθος-πυρολιθος,και υποθετω οτι βρισκετε εκει σαν μονωση οι κασετες δηλαδη και τα μονομπλοκ εχουν λαμαρινα για να δημιουργουν θερμοθαλαμο(πιστευω για λογους οικονομιας και βαρους) τι πειραζει να γινει με μαντεμι?
Εμενα μου φαινετε καλη ιδεα,παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος!
Ετσι σπαω μονο την καμιναδα και δεν σπαω τιποτα κατω,μονο χτιζω με ιτον την ανοιχτη γωνια και μονωνω με πετροβαμβακα!

Η minos εχει θερμοκρασια καυσαεριων 243 βαθμους ενω η selenic 318 αυτη η διαφορα μηπως δεν θα φθανει ωστε να ζεστανει τον εναλακτη για να δοσω στα 2 δωματια που θελω?
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17350 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα βγαλω σημερα φωτογραφιες απο το τζακι να σας το δειξω.. οπως ειπαμε ειναι πανθερμ και μου το πουλησε για ενεργειακο.. εχει 2 αεραγωγους που φυσανε τον ζεστο αερα με ρυθμιστη στο χωρο και εισαγωγη κρυου αερα στον χωρο καυσης απο εξω. Απλα εμενα μου φαινεται οτι ΔΕΝ αποδιδει οσο αλλα ενεργειακα που εχω δει. Ισως να ειναι μικρο το μοτερ του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17356 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

michalisgr έγραψε: θα βγαλω σημερα φωτογραφιες απο το τζακι να σας το δειξω.. οπως ειπαμε ειναι πανθερμ και μου το πουλησε για ενεργειακο.. εχει 2 αεραγωγους που φυσανε τον ζεστο αερα με ρυθμιστη στο χωρο και εισαγωγη κρυου αερα στον χωρο καυσης απο εξω. Απλα εμενα μου φαινεται οτι ΔΕΝ αποδιδει οσο αλλα ενεργειακα που εχω δει. Ισως να ειναι μικρο το μοτερ του...


Μιχάλη,πάρε ενα κρανήσιο ξύλο και βάρα αυτόν που στο πούλησε :) :)
Και εαν ειναι αυτός που φαντάζομαι ερχομαι και εγω για βοήθεια αμα θες..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17358 από bigbang
Απαντήθηκε από bigbang στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλό μεσημέρι σε όλους
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση ενός ενεργειακού τζακιού για να αντικαταστήσω το χτιστό που έχω στο οροφοδιαμέρισμα μου (Περιοχή Παλλήνη Ανατολική Αττική). Μπορώ να πω ότι ψάχνομαι εδώ και κανά τρίμηνο. Τα "μαστόρια" που έχουν έρθει στο σπίτι μου προτείνουν να βάλω κασσέτα (11ΚW) και λόγω της διαρύθμισης δεν θα χρειαστώ αεραγωγούς. Οι τιμές κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα πιστεύω 2000+φπα (για μια la nordica 11KW).
Έχω πάρει και τιμές για 4000 ευρώ σε κασσέτα της jolly mec με ονομαστική ισχύ 24 KW (απόδοση 18KW).
Πιστεύεται ότι αξίζει η διαφορά;
Το διαμέρισμα είναι 115 τ.μ και σύμφωνα με την μελέτη του μηχανικού χρειάζεται 10500Κcal.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήπωτε βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17359 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καμια φωτο?θα βοηθουσε.η nordica δεν εχει πανω απο 9.5kw
ριξε μια ματια εδω.
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...80-44-18-0-kw-e58919

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: σιμπλιορμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17364 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: καμια φωτο?θα βοηθουσε.η nordica δεν εχει πανω απο 9.5kw
ριξε μια ματια εδω.
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...80-44-18-0-kw-e58919

Αφου ρε φιλε δεν φερνει το leroy εδω Ελλαδα αυτο το μοντελο τι το αναφερεις,για να μας μπριζοσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.591 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ