Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17324 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε αστερι καλα ειναι να λεει τα ονομα τους καποιος.αλλα θα ειναι αληθεια?για των ΜΠΕΝ ρωτησα πιο πανω αλλα δεν πηρα ακριβες απαντηση.

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17325 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ας μπεί ο κάτοχος τότε να μας πει την γνώμη του. Αν και το ότι τζάκι ανοίγει για να ξαναγίνει τέτοιο μερεμέτι μέσα στον χρόνο, είναι αρκετό για να κρίνουμε και μόνοι μας ότι είναι μάπα...

Για τον Μπεν τι ρώτησες, δεν είδα. Ρώτα ξανά να σου απαντήσω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17326 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο 134 πανω πανω.ευχαριστω

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17327 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: Γεια κι απο μενα.φιλε erimiti ακομα δεν εχεις τελιωσει με το τζακι σου?
Αυτος ο ΜΠΕΝ που λετε εκτος οτι επερνε πολλα λεφτα εκανε καλη δουλιεια τουλαχιστων?
Λετε οτι τα επερνε μαυρα.του ζιτησατε αποδειξη κι δεν σας εκοψε?Η βολεβε ολους να μην κοψει?Ερωτηση κανω.
Οσο για τον κ.στελιο.πολυ φορτωμενο τον ε βλεπω.διαβαζα πολλα απο αυτα που λεει σε αλο φορουμ.
Πολλα ηταν αυτα που δεν μου αρεσαν.
1.οταν καπιος λεει την γνωμη του δεν χριαζετε να λες.οτι λεει ανοισιες,κοτσανες η μαλακιες.
2.υποβαθμιζης πολυ τους μαστορους κι τους κατασκευαστες.θες ολα τα τζακια της αγορας να δουλεβουν με τον τροπο που δουλευει το τζακι σου.
3.Λες οτι δεν βαζεις μονωση στα τζακια σου .καλη επιτυχια.
4.Ειδα κι καποιες επενδυσεις.απο εξω μου αρεσαν. απο μεσα δεν ξερω τι γινετε.


Πέρυσι δεν έπαιρνε πολλά λεφτά (συγκριτικά με άλλους που είχα ρωτήσει), 400€ το τζάκι ήθελε, μαζί με τα υλικά (περσίδες, πετροβάμβακα, αεραγωγούς, συστολή Φ250 σε Φ200, κόλλες, μάρμαρα για το κλείσιμο). Δουλειά έκανε καλή, προσεκτικός, αν και σε κάνα δυό σημεία ήθελε υποδείξεις (μέγεθος περσίδας, είσοδος αέρα στον εναλλάκτη).

Τα πήρε μαύρα, δεν είχε ανοίξει επιχείρηση, ούτε μπλοκάκι. Το κράτος με ανάγκασε να κάνω ένα έκτακτο έξοδο της τάξης των 3000€ εν μέσω ανεργίας (και ας μη μιλήσω για τα λοιπά χαράτσια που μου φόρεσε), οπότε το μόνο που με ένοιαζε ήταν να βγουν όσο το δυνατόν λιγότερα λεφτά από την τσέπη μου. Παραπάνω δεν είχα ούτε μία, τρία χιλιάρικα μαζί με τα ξύλα του χειμώνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": βασιλιης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17329 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε στελιο εδω και ενα χρονο προσπαθω να καταλαβω την αρχη λειτουργιας του ενερειακου τζακιου προκειμενου να φταιξω το δικο μου.
Μετα λοιπον απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο
1.Ελκυσμος ο οποιος δεν ειναι απαραιτητα και παντα καλο να ειναι μεγαλος.Θα πρεπει να ειναι τοσος ωστε να διοχετευει στην ατμοσφαιρα καυσαερια αλλα να προλαβαινει να ζεστανει και το υλικο του τζακιου.ενα καλο μετρο εξισορροπισης του ελκυσμου ειναι ο εναλλακτης ο οποιος και μειωνει την ταχυτητα των καυσαεριων αλλα και αυξανει την αποδοση του τζακιου.
2.Το καμινι θα πρεπει οπως πολυ καλα ειπες δεμενο σωστα και απο σωστα υλικα ωστε με το περασμα του χρονου να μην δημιουργηθουν στρεβλωσεις και αλλα απροβλεπτα.Η κατασκευη του θα πρπει να ειναι τετοια ωστε να κραταει ολη την ζεστη και να επιτυγχανεται η επαρκης θερμανση του υλικου στο οποιο διοχετευεται ο αερας απο το βεντιλατερ.
3.Αεροκουρινα-Αερομονωσεις δινει στο τζακι οσο αερα πρεπει για να κανει σωστη καυση και φυσικα τι αποδοση επιζητουμε εμεις.
Αυτα ειναι φιλε τα συμπερασματα μου.Συγνωμη που σας κουρασα αλλα πιστευω οτι εαν πιασετε συζητηση με πολλους ελληνες τζακαδες δεν υπαρχει περιπτωση να ξερουν τιποτα απο αυτα.
Απλα θα σου πουν το τζακι ειναι καλο τραβαει και δουλευει μια χαρα.
Εαν ειμαι λαθος δεκτες οποιες παρατηρησεις σου αδερφε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17335 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οταν εγω λεω την δικη μου γνωμη Αστερη και προσδιοριζω τι ακριβως θεωρω σωστο η λαθος ΚΑΙ εσυ η ο καθ ενας την εμπιστευεται τ γνωμη αυτη (δειχνει να τ εμπιστευεται τ γνωμη μου οκ! Αυτο δε σημαινει οτι ειναι και ετσι..)Αλλα αν υποθεσουμε οτι ειναι ετσι τοτε δεν χρειαζεται να με ρωτησει καν, την χω ηδη φωτογραφησει την καλη η την κακη εστια. Δεν δινω κανενα δικαιωμα στ εαυτο μου να του πω οτι ναι ειναι καλη η εστια αυτη η οχι. Εσυ ξερεις ενδεχομενως πιο πολλα απο εμενα τ παιζει στ αγορα! Εγω φτιαχνω δικη μου διαφορετικη κ δ ξερω (πραγματικα το λεω)τ μοντελα τ μαρκες κ τ εξελιξεις, απο δω πχ τ μαθαινω, τ βλεπω κ λεω τ γνωμη μου.
Εδω ειδα πολλους (η ετσι καταλαβα τες πα)να εχουν διαθεση να φτιαξουν κατι μονοι, η εστω να ενημερωθουν πρωτα και γ αυτο μπηκα. Για να δειξω εν καιρω πως κανω αυτο η το αλλο ωστε να να μαθουν οσοι ενδιαφερονται κ ενδεχομενως να μαθω κ εγω κατι τις. Και θα μαθω κατι τις δεν γινεται διαφορετικα, δουνε κ λαβειν ειναι η εξελιξη στ παντα. Παντως δεν εχω διαθεση να μαλωνω ασκοπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.553 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ