Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17314 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Τωρα για τους υπολοιπους που πουλανε Ελληνικα "ενεργειακα" τζακια μπορει καποιος ανετα να κανει μια συμφωνια τυπου "παρε τωρα 1000euro κ σε 45 μερες τα υπολοιπα".
Φιλε μαλλον δεν εισαι στην ελλαδα και δεν εχεις καταλαβει οτι ειμαστε σε οικονομικη κριση.
Για αλλαγη του βεντιλατερ του θεροστατη και του θερμοθαλαμου μου ζητησαν 450 ευρω.Ναι καλα ακουσες δηλαδη 80 ευρω βεντιλατερ 70 ευρω ο θερμοστατης και 40 ο θερμοθαλαμος συνολο 180 ευρω.Τα υπολοιπα μαστορικα για δουλεια απο της 9 εως της 3.Ειστε παλαβοι?ΑΑΑ και εννοειται οτι αποδοση δεν ειχα τι μου λες τωρα ρε φιλε.
Απο τοτε καταλαβα τι σημαινει η ενδειξη ΕΝ


Δυστυχως Ελλαδα ειμαι erimitis.
Δηλ. αν παρεις τζακι που κοστιζει 3000-4000euro οπως πολλοι εκαναν τι θα ελεγες στον τζακα?
Παρε 100euro κ τα αλλα σε 5 μηνες?
Εκει πηγαινε το 1000euro
Ημουν κ ειμαι στην ελευθερη αγορα μια ζωη κ ξερω οτι το να δωσεις ολα τα λεφτα μπροστα ειναι στις περισσοτερες των περιπτωσεων μεγα λαθος.
Ψαξε μετα να βρεις τον μαστορα αν πληρωθει μπροστα. :angry:
Asteris ο γνωστος μου (οχι φιλος) πηρε το τζακι απο πολυ γνωστο τζακα της Λαρισας(για τον οποιο εχω ασχημη γνωμη) χωρις να ρωτησει απολυτως τιποτα.
Βασιστηκε στο γεγονος οτι αφου ειναι τοσο γνωστος τζακας θα ειναι κ καλος. :whistle:
Το χρυσοπληρωσε οπως μου ειπε(δεν ανεφερε τιμη αλλα κρινοντας απο οσο τον ξερω κ βλεπωντας το σπιτι κανα 4χιλιαρο σιγουρα θα το εδωσε μαζι με εγκατασταση κ επενδυση)
Πολλα λεφτα αλλα αυτος πινει νερο στο ονομα του τζακα κ του τζακιου.
Το site της Καμινοτεχνικης ειναι ελλιπεστατο αλλα εγω ανεφερα αυτο που ειδα.
Δηλ. αρκετη ζεστη σε χωρο 65τμ.
Καλα κανεις κ ενημερωνεσαι Αsteris αλλα δυστυχως η ευτυχως υπαρχουν πραγματα στα τεχνικα θεματα που μονο η πραξη κ η εμπειρια σου δινουν λυσεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17316 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τεταρτη κ πεμπτη θα τοποθετησω τζακι ξηλωνοντας τ παλιο χτιστο, θα βγαλω φωτο κ ισως κ βιντεο να δειξω αργοτερα πραγματα. Μετα θα αλλαξω θεση σε αλλο τζακι ακριβης Ελληνικης εστιας που ειναι μαπα! Καλοφτιαγμενη ωραια στιβαρη αλλα.. δεν βγαζει ζεστη, δεν θα πειραξουμε τ εστια γιατι τ αγορασε ο ανθρωπος 2000 περσι (ειναι καλοφτιαγμενη οπως ειπα, χοντρες λαμαρινες γαζωμενη ολη καλα κ γενικα πολυ καλη κατασκευη) συν κανα 500αρι μπουρια διπλης μονωσης στροφες κτλ κ τ τοποθετησε ο ιδιος. Θα τ δειξω κ αυτην, ανελαβα τ δουλεια θεωροντας οτι αφου δεν αποδιδει η ζεστη φευγει απ τ καπνοδοχο κ ετσι βαζοντας τ εναλλακτη υπεραποδοσης θα βελτιωθει σοβαρα η κατασταση. Αλλιως θα ηταν προτιμοτερο να την πουλησει-σκοτωσει κ να κανει τζακι εξ αρχης. Θα δειξω τ εστια και τι εχει λαθος αλλα φυσικα δεν θα πω μαρκα. Το τζακι τ pagb ειναι χαμηλης ισχυος βοηθητικο πολυ καλης αποδοσης σε χαμηλη καυση κ εως τωρα τετοια εφτιαχνα, αλλα αφου αλλαξαν οι καταστασεις ανεβασα (τ διπλασιασα κ πανω) και την ισχυ πολυ πλεον..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17319 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΙΣΧΥΣ ΕΣΤΙΑΣ.
Σε ενα τζακι η πρωτη παραμετρος στην καυση ειναι η καπνοδοχος. Με απλα λογια ενα τζακι μικρο μπορει να καιει τ αντερα του κ ενα μεγαλο να καιει λιγοτερα ξυλα. Οτι διαβαζετε σε συνοδευτικα φυλαδια διαφημισεις κτλ ειναι ενδεικτικα κ αφορουν τελειες συνθηκες (καπνοδοχο, φρεσκο αερα γ καυση, μεγεθος εσωτερικου χωρου κα τετοια). Στ τζακι δεν υπαρχει σταθερη ποσοτητα και ειδος καυσιμου (σ εναν καυστηρα πχ αυτα ειναι σταθερα κ ετσι ειναι πιο απλα και σωστα τα πραγματα). Συνεπως.. Αν θελησουμε να μιλησουμε ΣΧΕΤΙΚΑ σωστα για ισχυ και αποδοση πρεπει να εστιασουμε στο συστημα απορροφησης τ θερμοτητας που διαθετει και μετα οτιδηποτε αλλο. Οταν με τ καλο μεταφερω σε αλλη θεση την ακριβη εστια που ανεφερα παρα πανω, θα δειξω τι πιστευω ως σχεδιαστικο λαθος.
Ειναι παρα πολυ πολυπλοκο το θεμα τ ισχυς κ ο βαθμος αποδοσης στ τζακι και νομιζω οτι η καλυτερη προσεγγιση ειναι το κλασικο.. Τι καιω-τι παιρνω απ αυτο. Με αυτα τα μαπα η τα καλα ξυλα δηλαδη με την οποια θερμοτητα παραγουν ποση μου μενει εμενα. Πολλοι εβαλαν λεβητες εξαερωσης-πυρολησης και μονο πυρολυση δεν ειδαν παρα μονον πισσες. Δυστυχως ξαναγυριζουμε οπως φαινεται στ στερεα καυσιμα και τα επομενα χρονια, αφου περασουμε πρωτα απ το λουκι των μονωσεων, θα συζηταμε μαλλον πως θα μικρυνουμε τ χωρους που ζεσταινουμε.
Πρακτικα και αμεσα ο μονος τροπος προσεγγισης τ αποδοσης στ τζακι ειναι.. Θερμοκρασια καπνοδοχου επι τα κυβικα που πεταει εξω και συγκριση με τ θερμοκρασια επι τ κυβικα του αερα που θερμαινει μεσα και αυτη η αποδοση μεταβαλεται συνεχως αναλογα με τ ενταση τ καυσης, ποτε δεν ειναι σταθερη. Μονον με πααρα πολλες παρατηρησεις κ μετρησεις μπορει να βγει ενα σωστο σχετικα συμπερασμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17321 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε:

erimitis έγραψε: βαλσαμ φιλε μην το κουραζεις ελα μια μερα στην λητη να κερασουμε καφε ρε φιλε εχει και δυοσμο ο κηπος για μοχιτο αμα θες Αστο μην το παλευεις ρωτα τον μαστορα του αδερφου σου στο βαζει το ινβικτα και μην σκοτιζεσαι τρ φιλε.Αδικα χανεις το χρονο σου καλοκαιριατικα

Ο μαστορας του αδελφου μου ειναι υδραυλικος δεν ειναι τζακας και δεν νομιζω να ξερει περι θερμοθαλαμων και σωστα στησιματα αεροθερμων τζακιων,απο κυκλοφωρητες και μουφες ρακορ γνωριζει!
Φιλε το κουραζω και πραγματικα κουραστικα,μολις γυρισα απο τον γαμο ενος ανιψιου μου και στο τραπεζι ηταν ενας ξαδελφος μου και ετσι οπως το εφερε η συζητηση μου ειπε οτι τον χειμωνα που μας περασε πεταξε 1700 ευρω γιατι εβαλε μια κασετα την La Nordica Inserto 70 Ventilato H49 και εμεινα παγωτο,μου λεει οτι σε καινουργιο σπιτι(βιλα) καραμονομενο δεν μπορει να ανεβασει στον χωρο που ειναι το τζακι (75-80 τ.μ)πανω απο 19-20 βαθμους με εξωτερικη θερμοκρασια 7-10 βαθμους,τα βεντιλατερ κανουν θορυβο στους σωληνες και εχει την γκρινια της γυναικας του,τα 9kw δεν φτανουν με τιποτα,παραγγειλε 2 φορτηγα ξυλα απο Βουλγαρια περιπου 40-45 τονους με 70 ευρω τον τονο,εχει εναν kiturami πετρελαιου και ξυλου που δεν απεδωσε τα αναμενομενα και του τον παιρνει πισω αυτος που του τον πουλησε και θα βαλει εναν πυρολυσης!
Δευτερα φευγω για Χαλκιδικη (δεν ξερω για ποσο αφου ανεργοι ειμαστε και σπιτι εχουμε ας το γλεντησουμε)και οταν γυρισω θα κανονισω να περασω απο Λητη!


Το σπίτι του φίλου σου έχει και άλλον όροφο πάνω από αυτόν που είναι το τζάκι? Η κατανάλωση ανά ώρα πόση είναι? Αν είναι πάνω από 2.5-3 κιλά την ώρα, τότε κάπου έχει γίνει πατάτα στην εγκατάσταση. Αν και εκ προοιμίου ο φίλος σου έχει κάνει λάθος επιλογή, δεν βάζουνε κασέτα σε νεόχτιστο τζάκι, foyer ή μικρό μονομπλόκο έπρεπε να βάλει. Η κασέτα είναι ο συμβιβασμός που κάνουμε όταν έχουμε ήδη τζάκι και δεν θέλουμε να διαλύσουμε το σύμπαν για να αλλάξουμε εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17322 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε:

erimitis έγραψε: Τωρα για τους υπολοιπους που πουλανε Ελληνικα "ενεργειακα" τζακια μπορει καποιος ανετα να κανει μια συμφωνια τυπου "παρε τωρα 1000euro κ σε 45 μερες τα υπολοιπα".
Φιλε μαλλον δεν εισαι στην ελλαδα και δεν εχεις καταλαβει οτι ειμαστε σε οικονομικη κριση.
Για αλλαγη του βεντιλατερ του θεροστατη και του θερμοθαλαμου μου ζητησαν 450 ευρω.Ναι καλα ακουσες δηλαδη 80 ευρω βεντιλατερ 70 ευρω ο θερμοστατης και 40 ο θερμοθαλαμος συνολο 180 ευρω.Τα υπολοιπα μαστορικα για δουλεια απο της 9 εως της 3.Ειστε παλαβοι?ΑΑΑ και εννοειται οτι αποδοση δεν ειχα τι μου λες τωρα ρε φιλε.
Απο τοτε καταλαβα τι σημαινει η ενδειξη ΕΝ


Δυστυχως Ελλαδα ειμαι erimitis.
Δηλ. αν παρεις τζακι που κοστιζει 3000-4000euro οπως πολλοι εκαναν τι θα ελεγες στον τζακα?
Παρε 100euro κ τα αλλα σε 5 μηνες?
Εκει πηγαινε το 1000euro
Ημουν κ ειμαι στην ελευθερη αγορα μια ζωη κ ξερω οτι το να δωσεις ολα τα λεφτα μπροστα ειναι στις περισσοτερες των περιπτωσεων μεγα λαθος.
Ψαξε μετα να βρεις τον μαστορα αν πληρωθει μπροστα. :angry:
Asteris ο γνωστος μου (οχι φιλος) πηρε το τζακι απο πολυ γνωστο τζακα της Λαρισας(για τον οποιο εχω ασχημη γνωμη) χωρις να ρωτησει απολυτως τιποτα.
Βασιστηκε στο γεγονος οτι αφου ειναι τοσο γνωστος τζακας θα ειναι κ καλος. :whistle:
Το χρυσοπληρωσε οπως μου ειπε(δεν ανεφερε τιμη αλλα κρινοντας απο οσο τον ξερω κ βλεπωντας το σπιτι κανα 4χιλιαρο σιγουρα θα το εδωσε μαζι με εγκατασταση κ επενδυση)
Πολλα λεφτα αλλα αυτος πινει νερο στο ονομα του τζακα κ του τζακιου.
Το site της Καμινοτεχνικης ειναι ελλιπεστατο αλλα εγω ανεφερα αυτο που ειδα.
Δηλ. αρκετη ζεστη σε χωρο 65τμ.
Καλα κανεις κ ενημερωνεσαι Αsteris αλλα δυστυχως η ευτυχως υπαρχουν πραγματα στα τεχνικα θεματα που μονο η πραξη κ η εμπειρια σου δινουν λυσεις.


Σαφώς και ακόμα μαθαίνω, δεν είπα ότι έγινα αυθεντία με 10 manual που διάβασα τότε, απλά πήρα μιά καλή ιδέα της θεωρίας της θερμομηχανικής, ώστε να μην τρώω παπαριές από κάθε έναν που δήλωνε έμπειρος κατασκευαστής. Παραδείγματος χάριν, όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα, 2-3 τζακάδες δεν ξέραν καν να μου πουν ισχύ και απόδοση των κατασκευών τους, τι να κάτσω να συζητήσω παραπέρα μαζί τους? Ας έδειχνε και mercedes το τζάκι τους, αν το έπαιρνα θα ήταν αγορά στα κουτουρού.

Ξέρουμε κατανάλωση του γνωστού σου? Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι για το αν είναι καλό το τζάκι. Για 65τμ, ένα ενεργειακό τζάκι του 75%, θέλει 2 κιλά ξύλο την ώρα για να αποδώσει τις 6000 θερμίδες που απαιτεί χοντρά-χοντρά ο χώρος. Αν καίει 3 κιλά έχει 50% και αν καίει 4 κιλά έχει 38% απόδοση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17323 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Τεταρτη κ πεμπτη θα τοποθετησω τζακι ξηλωνοντας τ παλιο χτιστο, θα βγαλω φωτο κ ισως κ βιντεο να δειξω αργοτερα πραγματα. Μετα θα αλλαξω θεση σε αλλο τζακι ακριβης Ελληνικης εστιας που ειναι μαπα! Καλοφτιαγμενη ωραια στιβαρη αλλα.. δεν βγαζει ζεστη, δεν θα πειραξουμε τ εστια γιατι τ αγορασε ο ανθρωπος 2000 περσι (ειναι καλοφτιαγμενη οπως ειπα, χοντρες λαμαρινες γαζωμενη ολη καλα κ γενικα πολυ καλη κατασκευη) συν κανα 500αρι μπουρια διπλης μονωσης στροφες κτλ κ τ τοποθετησε ο ιδιος. Θα τ δειξω κ αυτην, ανελαβα τ δουλεια θεωροντας οτι αφου δεν αποδιδει η ζεστη φευγει απ τ καπνοδοχο κ ετσι βαζοντας τ εναλλακτη υπεραποδοσης θα βελτιωθει σοβαρα η κατασταση. Αλλιως θα ηταν προτιμοτερο να την πουλησει-σκοτωσει κ να κανει τζακι εξ αρχης. Θα δειξω τ εστια και τι εχει λαθος αλλα φυσικα δεν θα πω μαρκα . Το τζακι τ pagb ειναι χαμηλης ισχυος βοηθητικο πολυ καλης αποδοσης σε χαμηλη καυση κ εως τωρα τετοια εφτιαχνα, αλλα αφου αλλαξαν οι καταστασεις ανεβασα (τ διπλασιασα κ πανω) και την ισχυ πολυ πλεον..


Όταν χτες μας έλεγες ότι δεν κατηγορείς κατασκευαστές και τεχνίτες, αυτό εννοούσες, ότι απλά δεν θα λες το όνομά τους? Τουλάχιστον πες στον πελάτη σου να μπει στο φόρουμ και να τους κράξει, αφού εσύ τηρείς απόστάσεις. Μπας και γλυτώσει κάνας κακόμοιρος τα λεφτά του από τους αετονύχηδες...
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.531 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ