Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17291 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Τι θα γινει? Με τ καλημερα με αναγκαζετε μερικοι να γραφω σεντονια, εγω ειμαι τ θεμα σας??
Εξηγω στον εναν οτι ΑΔΙΚΑ μου προσαπτει οτι κατηγορω μαρκες και μαστορους κ αμεσως ο αλλος με κατηγορει για το αντιθετο, οτι πρεπει να κατηγορησω. Αστερη οριοθετεις κ ολας και τσουβαλιαζεις στα αχρηστα οτιδηποτε Ελληνικο, ειδα την εστια σου, κατα την γνωμη μου δεν κανει, ειναι καλη για τ λευτα της, σχετικα καλη στ αποδοση αλλα λειπουν πολλα ωστε να την πεις τζακι κ μαλιστα ενεργειακο. Αν δεις σε βιντεο τζακι να καιγεται-ξεμυριζει οριστικα σε 5 λεπτα? 2 μηχανακια 220 κυβικων (με ρουλεμαν τα ενισχυμενα για αντοχη και οχι οπως ειπες αλλου για αθορυβα, καμια σχεση ο θορυβος με τα εδρανα!) να βγαζουν 150 βαθμους συν ενα τριτο (κ αυτο 220) στον εναλλακτη υπεραποδοσης να βγαζει ταυτοχρονα αλλους 80-100? προσεξε κατι εδω, ο αερας θα τροφοδοτηθει αναστροφα στον εναλλακτη υπεραποδοσης και γ αυτο αυτη η θερμοκρασια. Αν δεις στ πραξη την διαφορα στ θορυβο με ηχοπαγιδα η χωρις τ θα πεις? Αν δεις στ πραξη την αεροκουρτινα (οταν ειναι σωστη ναι φαινεται αμεσως μερικα δευτερολεπτα μολις κλεισει η πορτα) να μην αφηνει καπνο στ τζαμι τ θα πεις? Αν δεις το κλαπε να κλεινειαυτοματα και να ρυθμιζεται η ενταση τ καυσης ανοιγοντας λιγο η περισσσοτερο τ πορτα τ θα πεις? Αν δεις την καυση ομαλοτατη ειτε με κλειστη ειτε με ανοιχτη τ πορτα τ θα πεις? Οτι δεν εχω αιζο? Και στ Γερμανια μπορω να φτιαξω τζακι χωρις κανενα αιζο γιατι δεν ειναι προιον βιομηχανικο.


Θα πω ότι έχω δει από κοντά 7-8 ελληνικά ντεμέκ ενεργειακά τζάκια, τα οποία δεν αποδίδουν τίποτα και οι ιδιοκτήτες ήταν αγανακτισμένοι από τα λεφτά που έδωσαν. Ήδη έχει και 4-5 τέτοιους εδώ μέσα. Το δικό μου σε αντίθεση με έσκασε τον χειμώνα που πέρασε, με 8 τόνους ξύλο (εκ των οποίων οι δύο θεόχλωροι) σε 120τμ χώρου. Τώρα, το Invicta μπορεί να μην είναι η μερσεντές των τζακιών και να μην έχει όλους τους αυτοματισμούς και τα ρυθμιστικά ενός μεγάλου μονομπλόκο, αλλά από την άλλη για τα 600€ που κάνει, ούτε κάπνισε στο δωμάτιο, ούτε λέρωνε τζάμια κάθε μέρα, ούτε θέματα είχα. Εξού και οι 5-6 φίλοι από εδώ μέσα που έβαλαν ίδιο και λένε τα ίδια με μένα, ότι καίει μιά χαρά και ζεστάθηκαν πολύ ωραία.

Τώρα, αν κάποιοι έλληνες κατασκευαστές ασχολήθηκαν κανονικά και βγάλαν σωστό τζάκι (πχ Σαμουκατσίδης), με το καλό να μπουν στο φόρουμ και να μας παρουσιάσουν τα προϊόντα τους, να τα έχουμε υπόψιν. Ούτε εγώ θα έδινα 600€ στο Leroy, αν υπήρχε ελληνικό αντίστοιχης τιμής που να δουλεύει, αλλά δυστυχώς, δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17296 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αsteris-Στελιος1 νομιζω εχετε δικιο κ οι δυο.
Ο asteris γιατι οπως πολυ σωστα ειπε οτι προκειται για ενα τζακι 600euro με το οποιο εκανε μια χαρα τη δουλεια του κ ο Στελιος1 οτι σε σχεση με καποια αλλα τζακια (κ το δικο του να τολμησω να προσθεσω οπως αλλωστε εχει γραψει κ ο συμφορουμιτης papg που εχει τζακι του Στελιου) ειναι υποδεεστερο.
Το θεμα ομως ειναι κ η τιμη.
Αλλο 600euro κ αλλο 2000-3000euro.
To θεμα ειναι να γινεται η δουλεια. ;)
Αν τωρα βεβαια εχει καποιος τη δυνατοτητα να διαθεσει τα επιπλεον χρηματα πολυ πιθανο να παρει καλυτερο τζακι απο το Invicta.
K εγω θα ηθελα την BMW M3 αλλα μια χαρα κανω την δουλεια μου με το Fiat Brava που εχω.
Επισης Asteris νομιζω οτι αν ειχες πεσει σε κανενα μαστορα που δε θα σου περνουσε καλα το Invicta κ αυτο δεν απεδιδε να εβριζες κ με το δικιο σου το τζακι!
Τουλαχιστον με τον Στελιος1 αν κατι δεν παει καλα τον πιανεις κ απο τον λαιμο(που λεει ο λογος!) κ τον ξεχεζεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17297 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
stergios φιλε συγνωμη αλλα εισαι λαθος.Ετσι την πατησα και εγω και τους ξεχεσα και τους εβρισα και τι εγινε ρε φιλε.Συνολικο κοστος τζακιου 3500 χιλιαδες μαζι με ολες τις μετατροπες με προσωπικο ψαξιμο και ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι θα κανει φετος.Αναγκαστηκα να πω δεν σας πληρωνω ρε μαγκες για τους ταρακουνησω και τι?Οσον αφορα αυτο που λες για τον αστερη και το ινβικτα συμφωνο απολυτα οτι αν επεφτε σε εναν μαστορα που του εκανε μαπα δουλεια ακομα θα εβριζε και αυτος ασε που θα τον ειχα μελος στο κλαμπ μου.
Για αυτο κανουμε την κουβεντουλα μας στο νημα για να βοηθηθουμε καθως μαλιλιγκα κα την αγορα δεν υπαρχει για πειραματα.Αυτο που προσπαθουμε να αποτρεψουμε ειναι να σου πουλανε bmw x6 με κινητηρα ομως μαπα και να μην το παραδεχονται κιολας φιλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17302 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Eγω ανεφερα ΜΟΝΟ τον Στελιος1 διοτι δεν ειναι μονο τζακας-εγκαταστατης.
Ειναι κατασκευαστης κ αυτο παιζει τεραστιο ρολο.
Εξαλλου υπαρχουν μαρτυριες οτι κ πολυ καλα τζακια φτιαχνει κ σωστος επαγγελματιας ειναι.
Τωρα για τους υπολοιπους που πουλανε Ελληνικα "ενεργειακα" τζακια μπορει καποιος ανετα να κανει μια συμφωνια τυπου "παρε τωρα 1000euro κ σε 45 μερες τα υπολοιπα".
Αρα εχεις ανετα χρονο να το δοκιμασεις κ αν δεν κανει πραξη αυτα που υποσχεται ο τζακας του το γυρνας πισω κ σου φερνει αλλο.
Παντως σε γνωστο μου περυσι το χειμωνα που βρεθηκα σπιτι του κ ειχε Ελληνικο τζακι της Καμινοτεχνικης κ πολυ ζεστη ειχε κ ευχαριστημενος δηλωνε.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17305 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τωρα για τους υπολοιπους που πουλανε Ελληνικα "ενεργειακα" τζακια μπορει καποιος ανετα να κανει μια συμφωνια τυπου "παρε τωρα 1000euro κ σε 45 μερες τα υπολοιπα".
Φιλε μαλλον δεν εισαι στην ελλαδα και δεν εχεις καταλαβει οτι ειμαστε σε οικονομικη κριση.
Για αλλαγη του βεντιλατερ του θεροστατη και του θερμοθαλαμου μου ζητησαν 450 ευρω.Ναι καλα ακουσες δηλαδη 80 ευρω βεντιλατερ 70 ευρω ο θερμοστατης και 40 ο θερμοθαλαμος συνολο 180 ευρω.Τα υπολοιπα μαστορικα για δουλεια απο της 9 εως της 3.Ειστε παλαβοι?ΑΑΑ και εννοειται οτι αποδοση δεν ειχα τι μου λες τωρα ρε φιλε.
Απο τοτε καταλαβα τι σημαινει η ενδειξη ΕΝ
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17307 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε: Αsteris-Στελιος1 νομιζω εχετε δικιο κ οι δυο.

Επισης Asteris νομιζω οτι αν ειχες πεσει σε κανενα μαστορα που δε θα σου περνουσε καλα το Invicta κ αυτο δεν απεδιδε να εβριζες κ με το δικιο σου το τζακι!
Τουλαχιστον με τον Στελιος1 αν κατι δεν παει καλα τον πιανεις κ απο τον λαιμο(που λεει ο λογος!) κ τον ξεχεζεις.


Δεν υπήρχε περίπτωση, είχα διαβάσει ίσα με δέκα οδηγούς τοποθέτησης τζακιών από εταιρίες του εξωτερικού, σύν ότι manual από τζάκι κατάφερα να βρω. Έχω χάσει από καιρό την εμπιστοσύνη μου σε κάθε είδους μάστορα και προσπαθώ να εξασφαλίσω ότι κάθε ευρώ που θα βγεί πλέον από το πορτοφόλι μου, θα πιάσει τόπο.

Να πεις του φίλου με το τζάκι της καμινοτεχνικής, να μας το κάνει παρουσίαση, αφού είναι ευχαριστημένος. Τεχνικά όμως δεν βλέπω στην σελίδα τους ούτε για δείγμα και αυτό εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Ο φίλος σου ρώτησε καθόλου για ισχύ/κατανάλωση/απόδοση, του είπανε τίποτα, ή έτσι το πήρε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ