Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16376 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: An εννοείται να βαλω απλά περσίδες και ο αέρας που θα βγαίνει να έχει προηγουμένως περάσει μέσα απο τον θάλαμο (τοίχος-γυψοσανίδα) δεν γίνεται καθότι βρωμάει. Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα τις γυψοσανίδες. Ο πετροβάμβακας είναι κακής ποιοτητας μάλλον και μόλις θερμανθεί βρωμάει. Παλαιότερα τις είχα κλείσει τις περσίδες με τζάμι γιατί δεν μπορούσαν να το ανάψω.

Ο εναλλάκτης από ότι είδα βγαίνει σε 70 πόντους και 1 μέτρο.Στον υπάρχοντα χώρο δεν χωρούσε διότι η καμινάδα ειναι Φ160 25 ποντους ίσια, γωνία 45 μοιρών, 30 πόντους ίσια, γωνία 45 διαστολή σε Φ200 διαστολή σε Φ250 και συνεχίζει καπου μισό μέτρο μέχρι ταβάνι (η αρχική ήταν Φ250).


Αφού βρωμάει ο πετροβάμβακας, γιατί δεν τον αλλάζεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16377 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

ragavelas έγραψε: An εννοείται να βαλω απλά περσίδες και ο αέρας που θα βγαίνει να έχει προηγουμένως περάσει μέσα απο τον θάλαμο (τοίχος-γυψοσανίδα) δεν γίνεται καθότι βρωμάει. Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα τις γυψοσανίδες. Ο πετροβάμβακας είναι κακής ποιοτητας μάλλον και μόλις θερμανθεί βρωμάει. Παλαιότερα τις είχα κλείσει τις περσίδες με τζάμι γιατί δεν μπορούσαν να το ανάψω.

Ο εναλλάκτης από ότι είδα βγαίνει σε 70 πόντους και 1 μέτρο.Στον υπάρχοντα χώρο δεν χωρούσε διότι η καμινάδα ειναι Φ160 25 ποντους ίσια, γωνία 45 μοιρών, 30 πόντους ίσια, γωνία 45 διαστολή σε Φ200 διαστολή σε Φ250 και συνεχίζει καπου μισό μέτρο μέχρι ταβάνι (η αρχική ήταν Φ250).


Αφού βρωμάει ο πετροβάμβακας, γιατί δεν τον αλλάζεις?


Ayto σκεφτόμουν αρχικά, αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο δεδομένου του χώρου, των γωνιών κοκ. Και εκτός αυτού σκεφτόμουν μετά το ενδεχόμενο να μου τύχει κάνας βρωμερός πάλι και να έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. Οπότε λέω ας απομονώσω τον διερχόμενο αέρα απο τον πετροβάμβακα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εδώ ισχύει και η παροιμία "όποιος καεί απο το χυλό φυσάει και το γιαούρτι".

Τις περσίδες λες να τις βγάλω χαμηλά;

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Από οτι έχω διαβάσει έχεις και εσύ εναλλάκτη και ροοστάτη ψηφιακό αυτόματο. Ο εν λόγω ροοστάτης έχει την δυνατότητα να γυρίσει στο μανουαλ; Να αναβοσβήνεις εσύ όποτε θες ανεξαρτητου θερμοκρασίας και να ανεβοκατεβαζεις ταχύτητα; Όσον αφορά την ταχύτητα έχε βαθμονόμηση; Ή πατας το + και ανεβαζει μέχρι τέρμα, πατάς το - και κατεβάζει μέρχι το 0;
Μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα πχ στους 90 και απο κει και πέρα να ανεβοκατεβάζει μονο του ταχύτητα;

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16378 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άμα πάρεις Fibran που έχω εγώ, δεν βρωμάει.

Ο κοντρόλλερ τα κάνει όλα αυτά που λες. Τις περσίδες άστες εκεί που είναι, αν δεν αλλάξεις πετροβάμβακα. Βάλε απλά περσίδες ρυθμιζόμενες και βάλτες να κοιτάνε κάτω. Και βάλε και μιά περσίδα εκτόνωση τέρμα πάνω, έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να δεις φυσική ροή στην κασέτα, τζάμπα οι δεύτερες περσίδες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16379 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: O erimitis έχει δικιο. Κράτα αυτες τις περσιδες για τη φυσική ροή και κανε άλλες πιο χαμηλά για τον εναλλάκτη.

Αυτον τον έτοιμο θερμοθάλαμο που δε σου ταιριαζε που το βρήκες;


Με κασέτα και εναλλάκτη, από που θα βρεθεί ζέστη για να δημιουργήσει φυσική ροή? Από τις άκρες της εστίας και από τις συνδέσεις? Και πόση θα είναι αυτή, 10 κυβικά την ώρα θερμοκρασίας 50-60 βαθμών? Άσε που για να κάνει περσίδες εξαγωγής ψηλά, πρέπει μετά να κάνει και αντίστοιχη περσίδα εισαγωγής χαμηλά, για να μπορέσει να δημιουργηθεί η ροή. Αλλιώς δυό περσίδες πάνω, μόνο χρέη εκτόνωσης θα κάνουν και είναι και πολύ χαμηλά για αυτό.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16380 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τις περσίδες εκτόνωσης τις φοβάμαι λόγω δυσωδίας του πετροβάμβακα. Σκέφτομαι να κάνω μια τρύπα προς τα έξω (καθότι εξωτερικός τοίχος) για εκτόνωση. Οπότε περσίδες με τάμπερ, βεντιλατέρ και κοντρόλερ και τέλος από ότι φαίνεται.

Μια ερώτηση. Άμα βάλω μοτερ απορροφητήρα δεν θα κάνω δουλειά; Από ότι διάβασα οι μικροί έχουν παροχή 400+ κυβικά. Λογικά θα συνεργάζεται με το κοντρόλερ. Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου κάνει ανακαίνιση και θα πετάξει τον απορροφητήρα του τον παλιό.

Βεντιλατέρ λέω για το δεύτερο αν τελικά δεν κάνει του απορροφητήρα.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16381 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βάλε και από ηλεκτρική σκούπα. Τα δικά σου αυτιά θα πονάνε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.476 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ