Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16367 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
An εννοείται να βαλω απλά περσίδες και ο αέρας που θα βγαίνει να έχει προηγουμένως περάσει μέσα απο τον θάλαμο (τοίχος-γυψοσανίδα) δεν γίνεται καθότι βρωμάει. Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα τις γυψοσανίδες. Ο πετροβάμβακας είναι κακής ποιοτητας μάλλον και μόλις θερμανθεί βρωμάει. Παλαιότερα τις είχα κλείσει τις περσίδες με τζάμι γιατί δεν μπορούσαν να το ανάψω.

Ο εναλλάκτης από ότι είδα βγαίνει σε 70 πόντους και 1 μέτρο.Στον υπάρχοντα χώρο δεν χωρούσε διότι η καμινάδα ειναι Φ160 25 ποντους ίσια, γωνία 45 μοιρών, 30 πόντους ίσια, γωνία 45 διαστολή σε Φ200 διαστολή σε Φ250 και συνεχίζει καπου μισό μέτρο μέχρι ταβάνι (η αρχική ήταν Φ250).
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16368 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φίλε μου δεν έβαλες καινούργια καμινάδα; Γιατι και εμένα ειναι 250 φ αμιαντος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16369 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: φίλε μου δεν έβαλες καινούργια καμινάδα; Γιατι και εμένα ειναι 250 φ αμιαντος

Όχι καθότι ειναι INOX. Και άσε που περνάει εσωτερικά του σπιτιού (στο πάνω δωμάτιο περνάει μέσα απο γυψοσανίδα στη γωνία), οπότε θα ήθελε πολύ μερεμέτι. Πριν είχαν κάνει τη συνδεση κατευθείαν απο το τζάκι με διαστολή σε Φ200 και μετά σε 250 με ινοχ χωρίς γωνίες (ασε που απο 200 σε 250 ήταν χωρις διαστολή και ο κυκλικός δακτύλιος που έμενε ρουφούσε αέρα απο το σπίτι...) και δεν είχε προβλημα καπνίσματος η εστία. Οπότε δεν θεώρησα σκόπιμο να την αλλάξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16370 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε:

legend7ts έγραψε: φίλε μου δεν έβαλες καινούργια καμινάδα; Γιατι και εμένα ειναι 250 φ αμιαντος

Όχι καθότι ειναι INOX. Και άσε που περνάει εσωτερικά του σπιτιού (στο πάνω δωμάτιο περνάει μέσα απο γυψοσανίδα στη γωνία), οπότε θα ήθελε πολύ μερεμέτι. Πριν είχαν κάνει τη συνδεση κατευθείαν απο το τζάκι με διαστολή σε Φ200 και μετά σε 250 με ινοχ χωρίς γωνίες (ασε που απο 200 σε 250 ήταν χωρις διαστολή και ο κυκλικός δακτύλιος που έμενε ρουφούσε αέρα απο το σπίτι...) και δεν είχε προβλημα καπνίσματος η εστία. Οπότε δεν θεώρησα σκόπιμο να την αλλάξω.


Αν και είμαι ψιλοάσχετος με τεχνικά, μήπως δεν είναι και τόσο ασφαλές να περνάει από δωμάτιο?
Και μένα έτσι είναι (νοικιάζω, δεν το έκανα εγώ), αλλά είναι χτισμένο και όχι γυψοσανίδα.
Παρόλα αυτά με προβληματίζει που είναι μέσα στο δωμάτιο.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16371 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και στους γονείς μου το ίδιο έχουν κάνει εδώ και 15 χρόνια και λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εχουν τοποθετηθεί και δυο περσίδες, μία πάνω και μία κάτω και ζεσταίνεται το δωμάτιο (τι ζεσταίνεται δλδ φούρνος γίνεται). Εσωτερικά της γυψοσανίδας εννοείται πετροβάμβακας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16372 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Και στους γονείς μου το ίδιο έχουν κάνει εδώ και 15 χρόνια και λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εχουν τοποθετηθεί και δυο περσίδες, μία πάνω και μία κάτω και ζεσταίνεται το δωμάτιο (τι ζεσταίνεται δλδ φούρνος γίνεται). Εσωτερικά της γυψοσανίδας εννοείται πετροβάμβακας.


:woohoo:
Φαντάζομαι, εδώ εμένα που έχει τούβλα (δεν ξέρω για μόνωση αν και τι έχει), είναι το πιο ζεστό υπνοδωμάτιο!
Μακάρι να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα και να εκμεταλλευόμαστε και σε αυτό το στάδιο την ενέργεια, πριν πετάξει στον ουρανό! :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.578 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ